Marouane Fellaini

Standard Liége mal koncom minulého desaťročia silný mančaft, výsledkom boli majstrovské tituly v ročníkoch 2007/08 a 2008/09. V kádri figurovali napríklad Axel Witsel a Steven Defour, no prvou hviezdou bol jednoznačne vysoký stredopoliar, rodák z Etterbeeku. So Standardom Liége sa na prvom profesionálnom kontrakte dohodol ako 17-ročný. Na 11 presných zásahov potreboval 84 majstrovských zápasov, v lige mal bilanciu 64 stretnutí a deväť gólov.

Ďalšieho zamestnávateľa si mohol vyberať, o jeho služby sa zaujímali Tottenham Hotspur, Aston Villa, Real Madrid, Bayern Mníchov a Manchester United, rozhodol sa pre Evertonu. Do Liverpoolu sa sťahoval v septembri 2008. Pätnásť miliónov libier z neho urobilo najdrahšieho futbalistu s belgickým domicilom, Everton nikdy dovtedy do príchodu nového hráča neinvestoval viac. „Získali sme najväčší európsky talent,“ povedal funkcionár Robert Elstone. Debutoval pri víťazstve v súboji so Stoke, prvýkrát sa strelecky presadil v zápase s Newcastle United. Po zmene dresu to trochu preháňal s dôrazom v osobných súbojoch, v prvých sedemnástich dueloch videl 10-krát žltú kartu. Čoskoro sa stal obľúbencom fanúšikov klubu. Výborne sa na ihrisku dopĺňal s Timom Cahillom. David Moyes ho vychvaľoval. V januári 2009 bol obeťou tvrdšieho zákroku v derby s Liverpoolom, do konca sezóny laboroval so zranením. V 141 dueloch Premier League sa 25-krát strelecky presadil, sedemkrát sa predstavil v Európskej lige.

Do Manchestru United ho chcel David Moyes, 2. septembra 2013 podpísal štvorročnú spoluprácu. Everton zinkasoval odstupné 27,5 milióna libier. Prvýkrát našiel miesto v základnej zostave pri víťazstve s Bayerom Leverkusen v Lige majstrov. V prvej sezóne na novom pôsobisku odohral 15 ligových súbojov. V ročníku 2014/15, keď funkciu trénera prebral Louis van Gaal, nastúpil na 27 duelov anglickej najvyššej súťaže, strelil šesť gólov. Na prvú trofej si musel počkať do sezóny 2015/16, nad hlavu dvíhal FA Cup. V ročníku 2016/17 vybojoval Ligový pohár a Európsku ligu. V 171 majstrovských zápasoch zaťažil konto brankárov súpera 22 gólmi. K väčšiemu priestoru na ihrisku mu pomohlo nedávne ukončenie aktívnej činnosti Michaela Carricka, v širokom a kvalitnom kádri Manchestru United nemá istotu základnej zostavy.

Mohol reprezentovať aj Maroko, odkadiaľ pochádza jeho otec, bývalý brankár klubu Raja Casablanca. Bol súčasťou olympijského mužstva 2008, ktoré v zápase o bronz podľahlo Brazílii. V A-mužstve debutoval vo februári 2007. Prvý medzištátny gól dosiahol v súboji s Portugalskom v kvalifikácii ME 2008. Patrí k hráčom s vyváženou ofenzívnou a defenzívnou činnosťou. Ako bývalý atlét vyniká kondíciou, silou a dynamikou. Zdobí ho strela, vyniká v hre hlavou. Zbytočne nestráca loptu, nikdy sa mu nedá vyčítať nedostatočné nasadenie. Belgicko sa kvalifikovalo do Brazílie, pričom odohral sedem zápasov, predtým na MS štartovalo naposledy v roku 2002. Na záverečnom turnaji prispel k účasti medzi ôsmimi najlepšími kolektívmi. Oporou bol v kvalifikácii ME 2016 a aj na šampionáte vo Francúzsku. Skvele reprezentoval aj na MS v Rusku. V 87 zápasoch dosiahol 18 presných zásahov. Belgicku momentálne patrí tretia priečka prestížnej klasifikácie FIFA.

Komentáre

Reklama

Archív podľa kľúčového slova