Marcelo Moreno

Belo Horizonte je tretia najväčšia metropolitná oblasť a piate najväčšie mesto v Brazílii Je hlavným mestom štátu Minas Gerais, ktorý sa nachádza v juhovýchodnej časti krajiny. Belo Horizonte má 2,4 milióna obyvateľov, je ekonomickým a kultúrnym centrom regiónu. Už 101 rokov tu sídli Cruzeiro Esporte Clube. Založili ho talianski prisťahovalci. Aj keď Cruzeiro hrá momentálne iba v druhej najvyššej súťaži, štyrikrát sa tu oslavovalo ligové prvenstvo, šesťkrát sa vyhral národný pohár. Víťazstvo na Copa Libertadores sa dosiahlo v ročníkoch 1976 a 1997. Deväťdesiatpercentným vlastníkom je Ronaldo. Estadio Governador Magalhaes Pinto je dejiskom domácich zápasov. Sergio Santos Rodrigues je prezidentom, farbami sú modrá a biela. Atletico Mineiro je najväčším rivalom. Dres klubu obliekali Ronaldo i Rivaldo. Marcelo Moreno prišiel 19. februára 2020.

Tridsaťštyriročný útočník sa profesionálom stal v CD Oriente Petrolero. V Esporte Clube Vitoria sa rozohral do solídnej formy. Počas prvého pôsobenia v Cruzeire potreboval na sedem gólov 14 ligových štartov. Výkonmi na Copa Libertadores, keď sa so Salvadorom Cabanosom delil o korunu kráľa strelcov, zaujal Šachtar Doneck. Ukrajinský veľkoklub do jeho príchodu investoval v máji 2008 deväť miliónov. Miesto v úvodnej jedenástke si nevybojoval, no na ihrisku sa objavoval často. Výkonmi v šiestich zápasoch pomohol k víťazstvu v Pohári UEFA 2008/09. V ďalšom ročníku si ho požičali Werder Brémy a Wigan. Po návrate oslavoval v sezóne 2010/11 majstrovský titul. V Gremiu dosiahol peknú streleckú bilanciu. Vo Flamengu sa od neho čakalo viac gólov. Keď druhýkrát pôsobil v Cruzeiru, v 32 dueloch nastrieľal 15 gólov. Preslávil sa v Číne. Keď ho zamestnával Changchun Yatai, pravidelne sa strelecky presadzoval, vo Wuhane hral v životnej forme, absolvoval 34 ligových duelov, 25-krát skóroval. Zaskvel sa počas krátkeho pôsobenia v Cangzhou Mighty Lions FC.

Je tvorivý, nadštandardne hlavičkuje. Dokáže sa presadiť v pokutovom území súpera, v gólovej šanci nezvykne zaváhať. V národnom výbere Bolívie je lídrom, kapitánom. Mohol by reprezentovať aj Brazíliu, odkiaľ je jeho otec, v juniorských tímoch tejto krajiny sa mu darilo, na 11 presných zásahov potreboval 15 vystúpení. V drese Bolívie sa prvýkrát predstavil 11. septembra 2007 v súboji s Peru. Podieľal sa na skvelom účinkovaní na Copa America 2015. Keď mužstvo trénoval Julio Cesar Baldivieso, rozhodol sa sústrediť sa na pôsobenie v klube, po nástupe Guillerma Angela Hoyosa sa rozhodol vrátiť sa. Dvadsaťosem gólov z neho robí najlepšieho strelca Bolívie, Joaquina Botera prekonal 12. novembra 2020. Na rekordéra v počte vystúpení Ronalda Raldesa mu chýba 12 zápasov, na konte má 90 medzištátnych stretnutí. Bolívia sa trikrát zúčastnila na svetovom šampionáte, ani raz nepostúpila zo skupiny, jediný gól dosiahla v roku 1994. Najlepším výsledkom je prvenstvo na Copa America 1963.

V reprezentácii ho vedie Cesar Farias. Štyridsaťosemročný rodák z venezuelského mesta Guiria nemá za sebou kariéru profesionálneho hráča, ako tréner začínal v Neuva Cadiz FC. Zviditeľnil sa v Deportive Tachira. Mineros de Guayana a Deportivo Anzoategui sú kluby, kde nadobudol cenné skúsenosti, v novembri 2007 vystriedal Richarda Paeza na lavičke národného výberu Venezuely. Dosiahol zaujímavé výsledky, na piate miesto v kvalifikácii MS 2010 mu chýbali len dva body, prebojoval sa zo skupiny na Copa America 2011. V rokoch 2013 až 2014 kormidloval Tijuanu, v Indii trénoval NorthEast United. Dobré služby odvádzal pre The Strongest.

Diskusia je uzavretá

Reklama

Posledné príspevky

Archív podľa kľúčového slova