Mark Noble

Do mládežníckej akadémie Arsenalu vstúpil ako 11-ročný, no mal to tam z domu ďaleko a tak sa presunul do West Hamu United. V rezervu získal prvý štart ako 15-ročný, od leta 2013 trénoval z A-mužstvom, kde aj v auguste 2004 odohral pri víťazstve 2:0 so Southendom United prvý majstrovský zápas. V druhej najvyššej anglickej súťaži debutoval pri prehre s Wolverhamptonom v januári 2005. Krst ohňom zažil v barážovom zápase o postup do Premier League, v ktorom jeho zamestnávateľ porazil Preston North End. Potom si pridával na tréningoch, aby nahradil nedostatočné skúsenosti silou a kondíciou. Po návrate do najvyššej súťaže v ročníku 2005/06 absolvoval päť vystúpení, ďalších šesť pridal na hosťovaní v Hulle, následne sa na tri mesiace išiel znovu rozohrať, angažoval ho Ipswich Town. Vo farbách West Hamu prvýkrát skóroval v januári 2007 v zápase tretieho kola Pohára FA proti Brightonu. Mimochodom, na prvý gól mu prihrával Carlos Tevez. V tomto súťažnom ročníku odohral s trojgólovou bilanciou 11 majstrovských duelov. Pod vedením Alana Curbishleyho sa v sezóne 2007/08 udomácňoval v základnej zostave, keď bol zdravý, nastupoval v úvodnej jedenástke. Na prvý pokutový kop si postavil loptu 18. augusta 2007, uspel, čo znamenalo najtesnejšie víťazstve na pôde Birminghamu City. Ďalšia premenená jedenástka znamenala cenné víťazstvo 1:0 nad Liverpoolom.

Gianfranco Zola mu našiel miesto v strede záložnej formácie, spolu so Scottom Parkerom, na krajoch sa objavovali najčastejšie Jack Collison a Valon Behrami. Spolupráca tejto štvorice fungovala na výbornú, West Ham dokázal dlhodobo hrávať vyrovnanú partiu s tými najlepšími v anglickej najvyššej súťaži. Mark Noble na ihrisku zúročoval skúsenosti z medzinárodného futbalu, keď za národný výber Anglicka do 21 rokov nastúpil na 20 duelov, v ktorých trikrát skóroval, zúčastnil sa na európskom šampionáte v roku 2007. Miesto v úvodnej jedenástke nestratil ani po trénerskej rošáde, keď kolektív prebral Avram Grant. Odohral 26 z 38 možných zápasov, jeho štarty na hracej ploche vtedy limitovalo zranenie, skóroval v štyroch prípadoch, vždy z pokutových kopov. Mužstvu sa nedarilo, skončilo na poslednom mieste tabuľky. Návrat do najvyššej súťaže podporil ôsmimi presnými strelami, v ročníku 2011/12 nastúpil na 49 majstrovských zápasov. V septembri 2012 predĺžil kontrakt o tri ročníky. V Premier League odovzdával konštantne vyrovnané výkony založené na vyrovnanej defenzíve a ofenzíve. Vyniká profesionálnym prístupom, ide príkladom v nasadení a bojovnosti, nerobí prakticky žiadne chyby. Nerád prehráva.

West Ham v minulosti dosiahol niekoľko solídnych výsledkov, v troch prípadoch (1964, 1975 a 1980) jeho hráči vybojovali Pohár FA, dvakrát (1923 a 2006) sa dostali do finále najstaršej futbalovej súťaže. V roku 1965 skončil v klubovej vitríne Pohár víťazov pohár, vo finále ktorého si West Ham zahral aj v roku 1976. Je jedným z deviatich anglických klubov, ktoré nikdy nehrali nižšiu súťaž, ako druhú ligu, v prvej odohral z 91 možných sezón 59, maximom bolo tretie miesto v edícii 1985/86. Traja hráči z tohto klubu sa pričinili o víťazstvo na svetovom šampionáte v roku 1966 – Bobby Moore, Geoff Hurst a Martin Peters. Líder takýchto kvalít tímu Davida Moyesa momentálne chýba. Nie je ním ani Mark Noble. Na jeho hre cítiť nedostatok hernej praxe z medzištátnych zápasov seniorov, keď mohol hrávať aj za Írsko, skadiaľ pochádzajú jeho predkovia a zo zápasov pohárovej Európy, kde odohral iba šesť duelov. Trojsté vystúpenie v Premier League oslávil gólom do siete Stoke City, zápas sa odohral 16. decembra 2017.

Komentáre

Reklama

Archív podľa kľúčového slova