Markus Berg

Prvú registračku mu vystavili v Torsby IF, ďalšie futbalové kroky robil v IFK Velen, do prvého tímu IFK Gӧteborg ho povolali po dvoch rokoch strávených v juniorke. Prvý profesionálny zápas odohral v roku 2005, v tíme vtedy pôsobil jeho starší brat. V 53 ligových dueloch dosiahol 21 presných zásahov, v perfektnej forme odohral posledný ročník v klube. Veľkou mierou sa pričinil o majstrovský titul. Vynikal efektivitou v zakončení, zdobil ho bezchybný prvý dotyk s loptou, cit pre prihrávku, tvrdo a presne vystreliť vedel obidvoma nohami. Dokáže podržať loptu ďaleko od vlastnej šestnástky, povestné sú jeho góly z veľkých uhlov. V ročníku 2007 sa delil o korunu kráľa strelcov švédskej najvyššej súťaže, rovnaký nástrel zaznamenal aj Razak Omotoyossi.

Ako prvé pôsobisko v zahraničí si vybral Holandsko. Groningen do jeho príchodu investoval 10. augusta 2007 2,5 milióna libier. Mal nahradiť Luisa Suareza odchádzajúceho do Ajaxu Amsterdam. Podarilo sa mu to, v 56 ligových zápasoch rozvlnil sieť súpera 32-krát. Už horšie sa mu darilo v Hamburgu. Dres menil 17. júla 2009. Stal sa hráčom, ktorý odišiel z Groningenu za najviac peňazí. V 54 zápasoch nemeckej najvyššej súťaže sa však do listiny strelcov dokázal zapísať iba v štyroch prípadoch. Ročník 2010/11 odohral na hosťovaní v PSV Eindhoven, s bilanciou 25 zápasov a osem gólov. Deviateho novembra 2012 sa športový riaditeľ klubu Frank Arnesen nechal počuť, že bude musieť predať niekoľkých hráčov, aby získal peniaze, ktoré hodlal použiť na nákup Rafaela van der Vaarta. Bol medzi nimi aj švédsky zakončovateľ. V hre bol návrat do IFK Gӧteborg.

Pred ročníkom 2013/14 sa dohodol s Panathinaikosom Atény. Podpísal štvorročný kontrakt. Prezentoval sa v životnej forme. V ročníkoch 2013/14, 2015/16 a 2016/17 preberal ocenenie pre najlepšieho zahraničného futbalistu v gréckej lige. V sezóne 2013/14 dvíhal nad hlavu Grécky pohár. Dvadsaťdva gólov mu vynieslo korunu pre kráľa strelcov 2016/17. V sedemnástich zápasoch pohárovej Európy dokázal 11-krát skórovať, v lige v 99 dueloch presne mieril 65-krát. Od 28. júna 2017 ho zamestnáva FC Al Ain zo Spojených arabských emirátov.

Zlatú kopačku si vystrelil na ME 2009 dvadsaťjedenročných. V štyroch stretnutiach skóroval sedemkrát, vyhodnotili ho za najlepšieho hráča podujatia. To už mal za sebou premiéru v seniorskej reprezentácii, debutoval vo februári 2008 pri bezgólovej remíze v priateľskom meraní síl s Tureckom. Nominácia na šampionát Európy jeho meno nezahŕňala. Pravidelne nachádzal miesto v zostave v kvalifikácii MS 2010, v nej sa aj prvýkrát strelecky presadil, pri víťazstve 4:0 nad Maltou. Švédom sa do Juhoafrickej republiky prebojovať nepodarilo. V kvalifikácii ME 2012 sa objavil dvakrát, z toho ani raz nebol v úvodnej jedenástke, zaznamenal jeden presný zásah, podporil ním triumf so San Marínom. Na záverečný turnaj ME 2012 necestoval. V tých časoch doplácal na skvelú formu Zlatana Ibrahimoviča, ktorý hráva na tom istom poste v zostave. V úvodnej jedenástke nenašiel miesto ani v bojoch o účasť na MS 2014. Prvým jeho veľkým turnajom tak boli ME vo Francúzsku. Erik Hamrén ho nasadil do všetkých troch zápasov, Švédi remizovali s Írskom, nestačili na Taliansko a Belgicko. Po odchode Zlatana Ibrahimoviča je už ústrednou postavou útoku. Osemgólový nástrel zaknihoval v kvalifikácii MS 2018, znamenalo to druhé miesto v skupine. Po víťazstve v baráži s Talianskom sa tak Švédsko po dvanástich rokoch predstavilo na záverečnom turnaji. Reprezentoval 62-krát.

Komentáre

Reklama

Archív podľa kľúčového slova