Marquinhos

Mohol reprezentovať aj Portugalsko, vybral si Brazíliu. Prvú pozvánku mu adresoval Luiz Felipe Scolari. Debut zažil v novembri 2014, v súboji s Hondurasom v Miami odohral záverečných 20 minút, na ihrisku nahradil Davida Luiza. Na MS 2014 neštartoval. Keď nastúpil do funkcie trénera Dunga, ihneď sa do reprezentácie vrátil. Zúčastnil sa na Copa America 2015. V ďalšej edícii kontinentálneho šampionátu Južnej Ameriky nefigurovali v nominácii David Luiz a Thiago Silva, našiel tak miesto v základnej zostave, potom bol súčasťou víťazného mužstva na olympiáde v Brazílii. Desiateho októbra 2017 si prvýkrát v medzištátnom zápase vyskúšal kapitánske povinnosti. Kouč Tite ho zobral na svetový šampionát do Ruska. Pričinil sa o triumf na Copa America 2019. V 47 zápasoch odohraných za Brazíliu raz skóroval.

Je rodákom z mesta Sao Paulo, odchovancom Corinthiansu. V A-mužstve sa prvýkrát predstavil 18. februára 2012. Nastúpil na 14 majstrovských stretnutí, v najvyššej súťaži Brazílie zaznamenal šesť vystúpení. K prvenstvu na Copa Libertadores 2012 nepomohol. Ďalšie futbalové kroky robil v AS Rím. Najprv odohral 16 stretnutí na hosťovaní, potom podpísal prestupové lístky. Absolvoval 10 ďalších duelov talianskej najvyššej súťaže. Pričinil sa o postup do finale Talianskeho pohára, vo vyvrcholení súťaže uspelo Lazio.

Paríž Saint Germain do jeho príchodu investoval 31,4 milióna eur. “Som nadšený, že prichádzam do klubu, kde sa predtým v dobrom svetle uviedlo toľko mojich krajanov. Urobím všetko preto, aby som v tejto tradícii pokračoval. Rád by som zaujal fanúšikov a prispel k zisku čo najviac trofejí.” Mimochodom, z obrancov mali väčšiu cenu iba Rio Ferdinand, Thiago Silva, Lilian Thuram a Dani Alves. Prvýkrát obliekol dres nového zamestnávateľa 17. septembra 2013. Zaslúžil sa o dominanciu PSG v lige, v doterajších piatich ročníkoch vždy oslavoval majstrovský titul. Štyrikrát dvíhal nad hlavu Francúzsky pohár, štyrikrát Ligový. V ročníku 2017/18 našiel miesto v ideálnej ligovej jedenástke. V 176 zápasoch francúzskej najvyššej súťaže dosiahol 12-gólový nástrel. V 50 zápasoch Ligy majstrov sa štyrikrát strelecky presadil. Na konci prestupevého termínu 2015 ho oslovili z FC Chelsea. Najčastejšie hráva na pozícii stopéra, platný je aj na pravom kraji obrany a v strede zálohy. Zdobí ho schopnosť získať loptu a založiť nebezpečný protiútok. Vyniká pracovitosťou, nabehá veľa. V defenzíve je mimoriadne efektívny, platný je aj pri útočení. Dokáže sa presadiť po štandardnej situácii. Zakladá si na rýchlosti, priamočiarosti. Ide príkladom v plnení taktických pokynov trénera.

História PSG siaha do roku 1970, najväčším rivalom klubu je Olympique Marseille. Prelomom v histórii bol rok 2011, vlastníkom sa stala spoločnosť Qatar Sports Investments. Dovtedy vybojoval dva majstrovské tituly, odvedy päť. V klube sa 12-krát oslavovalo prvenstvo vo Francúzskom pohári, osemkrát sa vyhral Ligový pohár. Pri triumfe v Pohári víťazov pohárov 1995/96 boli oporami Rai, Youri Djorkaeff a Patrice Loko. Aj keď Parížania nesporne k najlepším v Európe, výraznejší úspech v Lige majstrov nezaznamenali. Súperom PSG v osemfinále tohtosezónnej edície najvýznamnejšieho európskeho pohára bude Borussia Dortmund.

Komentáre

Reklama

Archív podľa kľúčového slova