Martin Caceres

Zviditeľnil sa juniorskom kontinentálnom šampionáte Južnej Ameriky, pomohol k tretiemu miestu, vyhlásili ho za najlepšieho obrancu turnaja. Zúčastnil sa na MS 2007 dvadsaťročných. Premiéru v A-mužstve si odkrútil 12. septembra 2007 v súboji s Južnou Afrikou. Oscar Tabarez ho povolal na MS 2010. Prvou voľbou na jeho poste bol Jorge Fucile, aj tak si zahral v semifinále a v neúspešnom súperení o tretie miesto. Prvého gólu v medzištátnom zápase sa dočkal 23. júna 2011, prekonal brankára Estónska. Jorge Fucile nefiguroval v nominácii na Copa America 2011 a tak bol súčasťou základnej zostavy. Prispel k triumfu. Darilo sa mu na Pohári konfederácií FIFA 2013. Na MS 2014 dostal šancu v štyroch zápasoch, v osemfinále Uruguaj nestačil na Kolumbiu. Zranenia mu neumožnili štartovať na Copa America 2015 a na Copa America Centenario 2016. Na MS 2018 absolvoval kompletnú minutáž. Na Copa America 2019, kde Uruguaj vo štvrťfinále nenašiel recept na Peru, nastúpil na štyri stretnutia. Sté vystúpenie v reprezentácii zaznamenal 13. októbra 2020, odvtedy pridal na svoje konto ešte 10 stretnutí. Uruguajským rekordérom je 153-zápasový Diego Godin. Štrnásteho decembra 2021 sa uskutočnila po 15 rokoch trénerská rošáda, odišiel Oscar Tabarez, prišiel Diego Alonso, ktorý má za sebou 16-ročnú kariéru profesionálneho útočníka, sedemkrát reprezentoval Uruguaj, ako tréner sa zviditeľnil v Mexiku, viedol Pachucu a Monterrey.

Vychoval ho Defensor Sporting, po jednej ligovej sezóne v profesionálnom tíme, keď v 26 zápasoch štyrikrát skóroval, ho angažoval Villarreal. Ihneď si ho požičalo Recreativo Heulva, v 34 zápasoch sa dvakrát zapísal do listiny strelcov. V Barcelone sa vypracoval na prvotriedneho hráča. Prišiel 4. júna 2008, katalánsky veľkoklub do jeho nákupu investoval 16,5 milióna eur. Ak by pred júnom 2012 odišiel, musel by jeho nový zamestnávateľ zaplatiť 50 miliónov eur. Jeho štarty najprv limitovali zranenia, keď sa uzdravil, bol iba štvrtou voľbou do stredu obrany, prednosť dostávali Rafael Marquez, Gerard Pique a Carles Puyol. K prvenstvu v Lige majstrov 2008/09 prispel výkonmi v troch stretnutiach. Trinásťkrát si zahral pri ligovom triumfe. Na hosťovaní v Juventuse Turín odohral 21 majstrovských zápasov. Aj Sevilla si ho najprv požičala. Gregorio Manzano sa podieľal na jeho napredovaní. V tom čase ho oslovil Arsenal, mal nahradiť Williama Gallasa. Keď odišiel Abdulay Konko, udomácnil sa v základnej zostave. Koncom mája 2011 podpísal prestupové lístky. Vo februári 2012 sa vrátil do Juventusu Turín. Nadviazal na dobrú robotu, ktorú tu odovzdal jeho krajan Paolo Montero. S trojgólovou bilanciou odohral 63 duelov najvyššej súťaže Talianska. Vo všetkých piatich sezónach oslavoval majstrovský titul. Pomohol k postupu do finále Ligy majstrov 2014/15. Dvakrát dvíhal nad hlavu Taliansky pohár. Šestnásteho februára 2017 ho angažoval Southampton, 25. mája 2017 dostal výpoveď. Nastúpil na jeden duel Premier League. Hellas Verona je klub, kde reštartoval kariéru. V Laziu Rím sa do úvodnej jedenástky prepracovať nedokázal, na hosťovaní v Juventuse Turín absolvoval deväť ligových duelov. Do bývalej formy sa vrátil vo Fiorentine, strávil tu dve sezóny, bol oporou. Pred touto sezónou vystužil káder Cagliari. Na súpiske talianskeho majstra zo sezóny 1969/70, semifinalistu Pohára UEF 1993/94, figurujú aj jeho krajania Diego Godin, Christian Oliva, Gaston Pereiro a Nahitan Nandez.

Jeho ďalšie futbalové kroky usmerňuje Walter Mazzarri. Narodil sa v meste San Vincenzo, hrával v strede poľa. Prvú registračku mu vystavili v Pescare, počas pôsobenia v Cagliari nedal o sebe výraznejšie počuť, vo Fiorentine neodohral ani jeden ligový duel. Najlepšie časy zažil v Empoli. Licana, Modena, Nola, Viareggio, Acireale a Torres boli jeho ďalšími zamestnávateľmi. Ako tréner získal cenné skúsenosti v Livorne a v Reggine. Dva roky viedol Sampdoriu Janov, pričinil sa o postup do finále Talianskeho pohára 2008/09. Preslávil sa v SSC Neapol. V milánskom Internazionale zaznamenal 25 výhier, 21 remíz a 12 prehier. Vo Watforde okúsil anglický futbal. V januári 2018 nahradil na lavičke FC Turín Sinišu Mihajloviča. Z 90 duelov dokázal vyhrať 37. Skončil 4. februára 2020. Cagliari prebral 15. septembra 2021.

Diskusia je uzavretá

Reklama

Posledné príspevky

Archív podľa kľúčového slova