Mateo Kovačič

Mateo Kovačič robil prvé futbalové kroky vo svojom rodisku, v mládežníckej akadémii LASK-u Linz. Už keď mal 13 rokov sa o neho zaujímali mnohé renomované európske kluby, no jeho rodina sa presťahovala do Záhrebu a tak sa ďalej sa ďalej zdokonaľoval v juniorských celkoch Dinama. Pribrzdila ho zlomená noha, po dlhšom čase sa vrátil 31. mája 2010. Do A-mužstva prišiel za trénerských čias Vahida Halihodžiča. Ligový debut zažil 20. novembra 2010, spestril si ho zápisom do streleckej listiny, Dinamo zdolalo Hrvatski Dragovoljac 6:0, mal 16 rokov a 198 dní, prekonal tak rekord Dina Špehara, ktorý bol najmladším autorom gólu v chorvátskej najvyššej súťaži. Výkonmi v siedmich dueloch prispel k majstrovskému titulu zo sezóny 2011/12, pri obhajobe ligového prvenstva odohral s päťgólovou bilanciou 25 stretnutí. Dvadsaťkrát sa predstavil v zápase pohárovej Európy, desať vystúpení absolvoval v Chorvátskom pohári, v lige absolvoval 43 zápasov.

Dres Interu Miláno prvýkrát obliekol 3. februára 2013. Hernými zručnosťami pripomína Roberta Baggia. Zdobí ho schopnosť vyviesť loptu, cit pre prihrávku, je skvelý v hre jeden na jedného. Mimoriadne platný je v defenzíve. Prechod do kvalitnejšej súťaže bez problémov ustál. Stal sa neodmysliteľnou súčasťou základnej zostavy, v 80 zápasoch talianskej ligy päťkrát skóroval, nastúpil na 12 duelov pohárovej Európy. V letnom prestupovom termíne roku 2014 ho chcela Barcelona, taliansky veľkoklub ponuku odmietol. Od 16. augusta 2015 patrí Realu Madrid. Transfer sa uskutočnil za 29 miliónov eur. Stal sa piatym Chorvátom v Reale Madrid, predtým tu pôsobili Robert Prosinečki, Davor Šuker, Robert Jarni a Luka Modrič. V premiérovej sezóne zaznamenal 35 majstrovských zápasov. Pri víťazstve v Lige majstrov 2015/16 odohral osem duelov, pri obhajobe prvenstva sa objavil na ihrisku šesťkrát, pri ďalšom prvenstve v súťaži, v ročníku 2017/18 dostal dôveru osemkrát. V rokoch 2016 a 2017 sa radoval z triumfu na MS klubov, v sezóne 2016/17 sa pričinil o zisk majstrovského titulu. V 73 zápasoch španielskej najvyššej súťaže sa iba raz zapísal do listiny strelcov. V tomto súťažnom ročníku hosťuje v FC Chelsea.

Mohol reprezentovať aj Bosnu a Hercegovinu. V juniorských výberoch Chorvátska zozbieral 32 štartov, prvú pozvánku do A-mužstva dostal v auguste 2012, premiéru absolvoval 22. marca 2013 v zápase kvalifikácie MS v derby so Srbskom. Najčastejšie dopĺňa v strede záložnej formácie Luku Modriča. V bojoch o účasť na MS 2014 sa Chorváti prepracovali do baráže, kde si poradili s Islandom. Dostal sa do záverečnej nominácie Nika Kovača na turnaj do Brazílie, šampionát ho zastihol v dobrej forme. Prvýkrát sa v medzištátnom zápase trafil do siete 7. júna 2015, prekonal brankára Gibraltáru. Pri druhom mieste na minuloročných MS zohral dôležitú úlohu, aj keď nemal isté miesto v základnej zostave. Na konte má 50 vystúpení v reprezentácii.

Komentáre

Reklama

Posledné príspevky

Archív podľa kľúčového slova