Mauro Icardi

Narodil sa v Rosariu, už ako 5-ročný hrával za prípravku v klube Sarratea. Keď však krajinu hlboko zasiahla hospodárska recesia a jeho otec si nemohol nájsť prácu, rodina sa rozhodla opustiť Argentínu a usadila sa na Kanárskych ostrovoch. A práve tam sa začali písať prvé kapitoly jeho futbalového príbehu… Futbalové základy získaval v klube Union Deportiva Vecindario. Mládežnícki tréneri si okamžite všimli, že do tímu zavítal výnimočný talent. Mimoriadne boli najmä chlapcove strelecké schopnosti, veď v mládežníckych kategóriách v rokoch 2002 až 2008 nastrieľal v čierno-bielom drese vyše 500 gólov. „Trénujem na Kanárskych ostrovoch takmer 20 rokov, mojimi rukami prešlo mnoho veľmi dobrých hráčov. Viacerí z nich boli aj reprezentanti, ale nepamätám si nikoho ako bol Mauro. Navyše to bol pokorný, pokojný a dobrý študent,” povedal Jesus Hernandez, ktorý ho vo Vecindariu viedol štyri roky a s úsmevom spomína, ako jeho zverenec v žiackej kategórii počas jednej sezóny pokoril hranicu 100 presných zásahov. „Bez ohľadu na to, kde hral, vždy skóroval,” podotkol jeho otec Juan Carlos.

Aj keď Vecindario nepatrí k popredným klubom, chýr o neobyčajnom chlapcovi z Kanárskych ostrovov dorazil až k najväčším európskym gigantom. Bojovali o neho londýnsky Arsenal, FC Liverpool, Real Madrid, FC Valencia či FC Sevilla, no mladý Mauro napokon v roku 2008 súhlasil s presunom do FC Barcelona. Slávna akadémia La Masia v tom čase ako na bežiacom páse produkovala hviezdnych absolventov a vtedy ako 15-ročný dúfal, že bude jedným z nich. V metropole Katalánska vydržal necelé tri roky. Nepáčila sa mu filozofia vtedajšieho trénera Pepa Guardiolu, podľa ktorej všetky barcelonské tímy hrávali bez takzvanej klasickej deviatky, a tak sa rozhodol zamieriť na hosťovanie do Sampdorie Janov. „Odchod z Barcelony som nikdy neľutoval. Ak chce mladý futbalista rásť a rozvíjať sa, musí sa niekedy odhodlať k určitým rozhodnutiam. Barcelonský štýl sa dosť líšil od môjho spôsobu hry. Prebral som to s mojím otcom a usúdili sme, že bude vhodné presunúť sa do Talianska. Našťastie, tento krok sa ukázal ako správny,” skonštatoval futbalista, ktorý má talianskych predkov. V mládežníckej Primavere počas prvých šiestich mesiacov zaznamenal v 19 vystúpeniach dovedna 13 gólov.

Funkcionári Sampdorie neváhali a využili možnosť natrvalo ho vykúpiť z Barcelony za 400-tisíc eur. Argentínsky mladík túto investíciu splatil aj s úrokmi. Debutu v seniorskom tíme Janovčanov sa dočkal 12. mája 2012. V dueli proti Juve Stabia mu stačilo len desať minút, aby sa premiérovo zapísal do strelecky listiny. Po postupe do Serie A nasledovala vydarená sezóna 2012/13. V nej zaznamenal 10 ligových gólov a vyslúžil si veľký prestup.

Postupne sa z neho stala neodmysliteľná súčasť základnej jedenástky Interu Miláno, naďalej potvrdzoval svoje zakončovateľské kvality. V ročníku 2014/15 s 22 zásahmi ovládol poradie strelcov najvyššej súťaže na Apeninskom polostrove. Už tretí rok navyše zastáva post kapitána a pre mnohých fanúšikov Interu je symbolom nádeje na návrat starých dobrých čias, veď od roku 2010, keď milánsky tím získal celkovo päť trofejí, vyhral už len jednu edíciu Talianskeho pohára. „Čaká ho veľká budúcnosť. Má skvelý talent na strieľanie gólov,” vystrúhal mu poklonu argentínsky krajan a legenda Interu Javier Zanetti. Aj v tejto ligovej sezóne mu to „sype“ – v 20 dueloch sa presadil 18-krát a na diaľku zvádza súboj o streleckú korunu s útočníkom Lazia Rím Cirom Immobilem, má na dosah magickú stovku presných zásahov v talianskej Serie A, doteraz v nej strelil dovedna 99 gólov. Netají sa tým, že nedá dopustiť na Kanárske ostrovy. „Aj keď som Argentínčan, cítim sa ako Kanárčan. Vždy, keď sa vraciam na ostrov, teším sa na rodinu a priateľov. Na Vecindario mám mnoho krásnych spomienok. Tento klub mi dal príležitosť dostať sa do veľkého futbalu.” Možno nepotrvá dlho a bude to mať domov o čosi bližšie. V ostatných mesiacoch sa totiž v Španielsku často píše o jeho prestupe do Realu Madrid. „Myslím si, že je to hráč, ktorý sa hodí skôr do Atlética. Bol by som však zvedavý, ako by si na ihrisku rozumel s Cristianom Ronaldom. Inter Miláno ho v dvadsiatich rokoch získal za 15 miliónov eur, teraz by ho pokojne mohol predať za 110 miliónov. Predstavte si, čo by to znamenalo pre Vecindario. Klub z dediny by z transakcie dostal len malé percento, ale niekoľko rokov by mohol bez problémov fungovať a zbavil by sa všetkých dlhov,” zamyslel sa Jesus Hernandez. „V tejto chvíli by som ho rozhodne nepredával. Spolu s Higuaínom je to najlepší útočník v Taliansku. Inter by však potreboval ešte jedného stredopoliara, ktorý popri Borjovi Valerovi a Brozovičovi dokáže obhospodáriť 60 až 70 metrov ihriska,” myslí si svetový šampión z MS 1982 v Španielsku Giuseppe Bergomi. Napriek dlhodobo kvalitným výkonom si stále nevybojoval stabilnú miestenku v argentínskom reprezentačnom tíme. Prvýkrát za ňu nastúpil už v roku 2013, no doteraz si na konto pripísal iba štyri štarty.

Komentáre

Reklama

Archív podľa kľúčového slova