Miguel Almiron

Asunción je hlavné a najväčšie mesto Paraguaja. Celý názov mesta je La Muy Noble y Leal Ciudad de Nuestra Señora Santa María de la Asunción, teda Veľmi šľachetné a lojálne mesto našej panej Svätej Márie nanebovzatej. Asunción sa nachádza na ľavom brehu rieky Paraguaj, na sútoku s riekou Pilcomayo, hneď pri hraniciach Argentíny. Rieka tak tvorí celú ľavú hranicu mesta, z pravej strany mesto obkolesuje centrálny department. Má 525 294 obyvateľov, je sídlom vlády, nachádza sa tu hlavný prístav krajiny a je tiež centrom kultúry a priemyslu Paraguaja. Asunción patrí medzi najstaršie mestá v Južnej Amerike, preto sa mu hovorí Matka miest. V štvrti Obrero sídli Cerro Porteno. Tento futbalový klub založili 1. októbra 1912. V momentálnom rebríčku svetových klubov figuruje na 188. mieste. Julio dos Santos zozbieral v drese klubu najviac vystúpení, mal druhú najpresnejšiu mušku, lepší bol len Virgilio Ferrera. V roku 2019 sa uskutočnila posledná zmena na pozícii trénera, odišiel Victor Bernay, prišiel Francisco Arce. Majstrovský titul sa tu oslavoval 34-krát. Klub 38-krát súťažil na Copa Libertadores, šesťkrát sa prebojoval medzi štyroch najlepších. Miguel Almiron vychodil mládežnícku akadémiu, v roku 2013 bol preradený do A-mmužstva, v 39 zápasoch strelil šesť gólov. Dvakrát si vyskúšal atmosféru pohárových súťaží Južnej Ameriky.

V auguste 2015 ho získal Lanus. Mužstvo viedol Guillermo Barros Schelotto, pomalšie sa dostával do formy, keď prevzal mužstvo Jorge Almiron, dostával v strede zálohy ofenzívnejšie úlohy. Vypracoval sa na prvotriedneho hráča, s trojgólovou bilanciou odohral 35 stretnutí ligy, získal ďalšie skúsenosti v zápasoch pohárových súťaží Južnej Ameriky, 5. decembra 2016 siahla po jeho službách Atlanta United. Jeho predchádzajúci zamestnávateľ zinkasoval osem miliónov dolárov. V Major League Soccer absolvoval dve sezóny, v obidvoch sa umiestnil v ideálnej jedenástke súťaže. Na 21 gólov potreboval 62 vystúpení. Potom ako pomohol k triumfu v ročníku 2018, Newcastle do jeho služieb 21 miliónov libier. Stal sa najväčším odchodom z MLS. Na Premier League si ťažšie zvykal. Debutoval 11. februára 2019 v súboji s Wolverhampton. V ročníku 2019/20 mu osem gólov stačilo na najlepšieho strelca tímu. V najvyššej súťaži Anglicka dosiahol 104 vystúpení a osem gólov. Zakladá si na veľkom počte nabehaných kilometrov, zdobí ho rýchlosť, ide príkladom v nasadení.

Guillermo Barros Schelotto usmerňuje jeho ďalšie futbalové kroky v reprezentácii. Dokázal obsadiť takmer všetky pozícii v ofenzíve. Vychovala ho Gimnasia La Plata, v roku 1991 sa stal profesionálom, na 49 gólov potreboval 184 štartov. Zaskvel sa v CA Boca Juniors. Šesťkrát sa podieľal na zisku majstrovského titulu. Štyrikrát uspel na Copa Libertadores, dvakrát na Copa Sudamericana. V rokoch 2000 a 2003 vyhral Interkontinentálny pohár. Odohral 300 ligových duelov, nastrieľal 86 gólov. Columbus Crew je klub, kde si vyskúšal Major League Soccer, bol oporou tímu, pričinil sa o prvenstvo na Major League Soccer 2008. Do Gimnasie La Plata sa vrátil 13. januára 2011. Desaťkrát reprezentoval Argentínu. Prvým jeho pôsobiskom ako trénera bol Lanus, vybojoval 75 výhier, 51 remíz, 41-krát prehral. Uspel na Copa Sudamericana 2013. Na lavičke Palerma sedel iba štyrikrát. Od 1. marca 2016 do 31. decembra 2018 viedol CA Boca Juniors, zo 117 odkoučovaných duelov vyhral 63. Dvakrát vyhral najvyššiu súťaž Argentíny. Cenné skúsenosti nadobudol v LA Galaxy. Paraguaj prebral 20. októbra 2021.

Paraguaj si nezahrá na blížiacom sa svetovom šampionáte, v desaťčlennej kvalifikačnej skupine obsadil len ôsme miesto. V rebríčku FIFA figuruje na 50. mieste, na MS sa dostal osemkrát, v roku 2010 sa prebojoval medzi osem najlepších. V roku 2013 odohral svetový šampionát dvadsaťročných. Piateho septembra 2015 prvýkrát obliekol najcennejší dres, Paraguaj nestačil na Čile. Ramon Diaz mu dal na Copa America Centenario dve šance. V 43 medzištátnych zápasoch sa štyrikrát strelecky presadil.

Diskusia je uzavretá

Reklama

Posledné príspevky

Archív podľa kľúčového slova