Milan Baroš

Ostravský Maradona sa narodil 28. októbra 1981 vo Valašskom Meziřičí, vyrastal vo Viganticiach. Ako dvanásťročnému mu vystavili prvú registračku v Baníku Ostrava. V roku 1998 debutoval v českej najvyššej súťaži. Netrvalo dlho a udomácnil sa v základnej zostave. Za rok 2000 preberal ocenenie pre najväčší talent. Posledný krát nastúpil za Baník 2. decembra 2001. V 76 stretnutiach ligy našiel presnú mušku 22-krát. Baník si jeho odchodom však výrazne finančne polepšil, zinkasoval 3,2 milióna libier. Premiéru absolvoval v Lige majstrov, v poslednej štvrťhodine pri bezgólovej remíze na pôde Barcelony nahradil na ihrisku Emila Heskeyho. Bolo to jeho jediné vystúpenie v ročníku 2001/02. Pri debute v anglickej najvyššej súťaži sa dvakrát strelecky presadil na ihrisku Boltonu pri výhre 3:2. Jeho prvou trofejou sa stal Ligový pohár 2002/03. V tomto ročníku dosiahol v lige 12 presných zásahov. V septembri 2003 v zápase s Boltonom si zlomil členok, vynechal päť mesiacov, v sezóne tak zaznamenal len dva góly vo všetkých majstrovských zápasoch. Nevychádzal dobre s Gerardom Houllierom, ak by zostal v klube dlhšie, podal by žiadosť o zaradenie na transferovú listinu. Trénerskú lavičku obsadil Rafael Benitez. K väčšej minutáži mu pomohli odchody Michaela Owena a Emila Heskeyho a zranenie Djibrila Cissého. V 45 majstrovských zápasoch zaznamenal 13 gólov, v tejto sezóne sa pričinil o triumf v Lige majstrov. Ani to mu však nezaručilo miesto v úvodnej jedenástke. V júni 2005 sa o jeho služby neúspešne zaujímal Gerard Houllier, tréner Lyonu. V anglickej najvyššej súťaži si zahral 68-krát, strelil 19 gólov.

Dohodol sa na štvorročnom kontrakte s Aston Villou. Začal vynikajúco, v prvom zápase v novom drese sa stal jediným strelcom duelu s Blackburnom, potom odovzdával štandard, no keď v prvých fázach sezóny 2006/07 vyšiel strelecky naprázdno, nový manažér Martin O’Neill sa ho rozhodol predať. Na ponuku Gerarda Houlliera predsa prikývol 22. januára 2007. Lepšie zápasy v Lyone striedal s horšími, na sedem gólov v lige potreboval 24 duelov. Keď Alain Perrin prebral trénerskú štafetu, pobral sa na hosťovanie do Portsmouthu. Hoci sa pričinil o víťazstvo v Anglickom pohári 2007/08, v lige mu to nešlo podľa predstáv a tak sa hosťovanie na prestup nemenilo. V auguste 2008 investovalo Galatasaray do jeho príchodu 4,7 milióna eur. V prvom zápase Pohára UEFA strelil Bellinzone dva góly, 21. decembra prispel k ligovému víťazstvu s Besiktasom hetrikom. V tureckej lige sa naplno uplatnil, s 20-gólovým nástrelom vyhral korunu pre kráľa strelcov. V ďalšom ročníku jeho štarty limitovali zranenia, odohral iba 17 zápasov, zaknihoval 11 gólov, potom predĺžil spoluprácu s tureckým veľkoklubom o dva roky. V derby s Fenerbahce 25. októbra 2009 si zlomil nohu, do zápasového diania sa vrátil 14. marca 2010. Fatih Terim ho vo svojich plánoch nevidel, 18. februára 2013 sa vrátil domov, do Ostravy. Iba nakrátko, pred ročníkom 2013/14 sa dohodol na ročnej spolupráci s Antalyasporom. Jeho pôsobenie tu ukončilo ďalšie zranenie. Momentálne opäť hráva za Baník, predtým si vyskúšal aj účinkovanie v Mladej Boleslavi a v Liberci.

V roku 2000 sa predstavil na olympiáde, odohral tri zápasy. S výberom do 21 rokov vybojoval striebro na ME 2000 a zlato na ME 2002. Debut v seniorskej reprezentácii bol aj jeho debutom streleckým. Prvýkrát hral za národný výber 25. apríla 2001 v súboji s Belgickom. Stal sa najmladším českým strelcom na európskom šampionáte. Na záverečnom turnaji sa zaskvel, dostal sa do najlepšej zostavy podujatia, stal sa kráľom strelcov, dosiahol päť gólov, rovnakým nástrelom sa prezentoval v kvalifikácii MS 2006. Na šampionát cestoval zranený, čo poznačilo jeho výkon. V prvej línii českej reprezentácie dostával najčastejšie šancu po boku Jana Kollera, s ktorým aj dominujú v tabuľke strelcov českého národného výberu. Milan Baroš dosiahol 41 presných zásahov, Jan Koller rekordných 55. S najcennejším dresom sa lúčil na ME 2012, na ktorých neskóroval. V reprezentácii absolvoval 93 duelov.

Komentáre

Reklama

Archív podľa kľúčového slova