Mohamed Salah

El Mokawloon je tím, ktorý nepatrí v Egypte k absolútnej ligovej špičke. Hrávali tu však Joseph-Antoine Bell, Karim Abdul Razak,  Ishmael Dyfan, Aly Shehata, Mohammed Radwan, Hamdy Nouh, Nasser Mohammed Aly, Mohamed Elneny, vyrastal tu aj Mohamed Salah, rozbiehal tu aj profesionálnu kariéru, v 38 zápasoch dosiahol 11 presných zásahov. Premiéru v najvyššej súťaži absolvoval 3. mája 2010. V ročníku 2010/11 našiel miesto v úvodnej jedenástke, v sezóne 2011/12 ani raz nechýbal na ihrisku. FC Bazilej pozorne monitoroval prvé futbalové kroky ofenzívneho hráča a po priateľskom zápase s egyptskou reprezentáciou do 23 rokov, sa rozhodol začínajúceho reprezentanta angažovať, štvorročná spolupráca sa podpisovala 15. júna 2012. Prvýkrát sa v novom drese predstavil v záverečnej štvrťhodine zápasu kvalifikácie Ligy majstrov, v súboji s Molde. Prvýkrát sa zapísal do listiny strelcov pri domácom ligovom víťazstve 2:0 s Lausanne. V zápasoch Európskej ligy ihneď dokázal, že mu pohárová Európa bude sedieť. Bazilej sa prepracoval medzi štyri najlepšie kolektívy edície 2012/13, v semifinále ho zdolala Chelsea. Egypťan pomohol k účasti vo finále národného pohára, pri ligovom prvenstve nastúpil na 29 duelov, zaknihoval päť gólov. Z jeho herného prejavu bola cítiť inteligencia, zdobila ho dynamika a nadštandardné ovládanie lopty. Jeho výkonnosť mala stúpajúcu krivku. Blysol sa v úspešnej kvalifikácii Ligy majstrov 2013/14, v dobrom svetle sa predstavil aj v zápasoch skupinovej fázy.

Jose Mourinho v ňom videl niekoho, kto by mohol dosiahnuť úroveň, akú poskytovali Gareth Bale alebo Arjen Robben. V kádri FC Chelsea mal nahradiť Juana Matu. Londýnsky veľkoklub investoval v januári 2014 do hráča 12 miliónov libier. „Bolo pre nás veľmi prekvapujúce, že Juan Mata chcel odísť. Všetko sa to stalo veľmi nečakane. Nákupom Mohameda Salaha začíname v tomto smere prakticky od nuly. Takto sa to vyvinulo, treba sa s tým vyrovnať. Na tomto poste by som chcel radšej niekoho osvedčeného,“ komentoval situáciu portugalský tréner. Stal sa tak prvým Egypťanom v drese Chelsea. V Premier League debutoval 8. februára, víťazný zápas s Newcastle začínal na lavičke náhradníkov. Nedokázal sa zapracovať do základnej zostavy. Keď 2. februára 2015 odišiel na hosťovanie do Florencie, na konte mal iba tri vystúpenia v ligovej sezóne 2014/15. Stal sa súčasťou hráčskej rošády, opačný smer nabral Juan Cuadrado. Taliansky klub potom chcel uplatniť opciu na prestup, no hráč bol proti. V Serii A však zostal, Londýnčania sa dohodli s AS Rím na ročnom hosťovaní. Uplatnil sa v lige 14-krát v ročníku 2015/16 skóroval, za 15 miliónov eur sa stal následne kmeňovým hráčom AS Rím. V júni 2017 sa stal najdrahším príchodom do FC Liverpool. Dovtedajším rekordérom bol Andy Carroll, ktorý stál 35 miliónov libier. Ani v FC Liverpool predtým nikdy nepôsobil Egypťan. Vyhodnotili ho za najlepšieho hráča Premier League, našiel miesto v ideálnej jedenástke súťaže. Dosiahol 32-gólový nástrel. K postupu do finále Ligy majstrov prispel jedenástimi presnými zásahmi.

Pýši sa titulom najlepší futbalista Afriky za rok 2017. V medzištátnom futbale sa prvýkrát zviditeľnil šiestimi gólmi v kvalifikácii MS 2014, v rebríčku kanonierov sa tak delil o prvé miesto, rovnako presnú mušku mali aj Mohamed Aboutrika a Asamoah Gyan. Aj v bojoch o účasť na svetovom šampionáte v Rusku strelil najviac gólov, päťkrát sa strelecky presadil aj Prejuce Nakoulma. Zažiaril na olympiáde v Londýne a na kontinentálnom šampionáte Afriky 2017. Na 33 gólov v reprezentácii potreboval iba 57 vystúpení.

Komentáre

Reklama

Archív podľa kľúčového slova