Moussa Dembele

Pre mužstvo je najcennejší v strede zálohy. Martin Jol o ňom povedal, že je najlepší v ovládaní lopty. Na ihrisku má neskutočný prehľad. Má fantastický cit pre prihrávku. Stráca málo lôpt. Stopercentne si plní defenzívne povinnosti. Nenabehá síce veľa, no je efektívny. Najcennejší dres prvýkrát obliekol 20. mája 2006 v súperení so Slovenskom, o štyri mesiace neskôr prvýkrát skóroval v medzištátnom zápase, prekonal azerbajdžanského brankára. Zaskvel sa na olympiáde v Číne, pomohol k postupu medzi štyroch najlepších. Zúčastnil sa na svetovom šampionáte v Brazílii. Podieľal sa na treťom mieste z MS 2018. Siedmeho marca 2019 sa s reprezentáciou rozlúčil. Nastúpil na 82 duelov, strelil päť gólov.

Jeho otec pochádza z Mali, mama je Belgičanka, jeho rodiskom sú Antverpy. Chcel sa podobať na Patricka Kluiverta. Vychoval ho Germinal Beerschot. Prvý z 20 ligových duelov absolvoval 24. apríla 2004. Oslovil ho aj Ajax Amsterdam, prikývol na ponuku z Tilburgu. Mužstvo zažívalo horšie obdobie, no on aj tak exceloval, v 33 stretnutiach nastrieľal deväť gólov.

Keď sa zlúčili Alkmaar 1954 a FC Zaanstrek, vznikol Alkmaar Zaanstrek, história klubu siaha do roku 1964. Predtým to mal už štyrikrát na dosah, no vybojovať ligové prvenstvo sa mu podarilo vybojovať až v ročníku 1980/81. Mimochodom, išlo iba o štvrtý tím, ktorý oslavoval majstrovský titul, dovtedy vždy uspeli Ajax Amsterdam, PSV Eindhoven alebo Feyenoord Rotterdam. Ligovým šampiónom sa Alkmaar stal aj v ročníku 2008/09. Na medzinárodnej klubovej scéne je najlepším výsledkom postup do finále Pohára UEFA 1980/81. V klube sa štyrikrát tešili zo zisku Holandského pohára. V nedávnej minulosti tu odvádzali dobré služby Sergio Romero, Ragnar Klavan, Shota Arveladze, Graziano Pellé, Jermain Lens, Ron Vlaar alebo Jozy Altidore. Klubovými farbami sú červená a biela. V rebríčku UEFA figuruje Alkmaar na 66. mieste. AFAS Stadion je dejiskom domácich zápasov, zmestí sa tam 17000 divákov. Posledná výmena trénerov sa uskutočnila 5. decembra 2020, odišiel Arne Slot, nastúpil Pascal Jansen. V roku 2014 viedol mužstvo Marco van Basten. Moussa Dembele tu hrával v rokoch 2006 až 2010, v 118 zápasoch 24-krát oslavoval gól.

Fulham uprednostnil pred ponukou z Birminghamu, Alkmaar zinkasoval päť miliónov libier. “Som nesmierne šťastný. Mojím snom bolo vždy hrávať v Premier League. Konkurencia je tu obrovská, preto budem veľa trénovať,” uviedol po prestupe pre web nového zamestnávateľa. Ihneď sa udomácnil v úvodnej jedenástke, patril k najčastejšie nasadzovaným hráčom. Martin Jol mu zveril úlohu tvoriť hru. Sedemkrát sa predstavil v Európskej lige. V 62 ligových duelov strelil päť gólov.

Jeho cena potom stúpla, keď v rámci mesta Londýn menil klubovú adresu, Tottenham do jeho príchodu investoval 15 miliónov libier, transfer sa uskutočnil 29. augusta 2012. Preslávil sa tu. “Je to futbalový genius,” povedal o ňom Mauricio Pochettino. So sedemgólovou bilanciou odohral 182 stretnutí najvyššej súťaže Anglicka. V pohárovej Európe zaznamenal 43 vystúpení. Pomohol k postup do finále Ligového pohára 2014/15. Od 17. januára 2019 oblieka dres Guangzhou City. Vlastníkom klubu je spoločnosť R&F Properties. Na trénerskej stoličke sedí Jean-Paul van Gastel. Okrem neho v kádri figurujú legionári Jown Cardona, Tiago Leonco, Guilherme a Tan Chung Lok. Držiteľom kapitánskej pásky je Yi Teng.

Diskusia je uzavretá

Reklama

Posledné príspevky

Archív podľa kľúčového slova