Nani

Hoci vyrastal v Lisabone, jeho obľúbeným klubom bolo Porto, jeho vzorom bol Luis Figo. Výsledky v juniorskom tíme mu zaručili v prvom tíme Sportingu Lisabon. Debutoval v poslednej štvrťhodine duelu tretieho predkola Ligy majstrov v zápase s Udine. Prvýkrát sa v portugalskej najvyššej súťaži objavil 28. augusta 2005, o dva mesiace dosiahol prvý presný zásah, pri remíze 2:2 s Boavistou Porto. V premiérovej sezóne nastúpil na 36 majstrovských zápasov, päťkrát skóroval. V ročníku 2006/07 už patril k najlepším. Zaskvel sa výkonom a gólom do siete Spartaka Moskva v Lige majstrov, herne vyčnieval v lige, pričinil sa prvenstvo v Portugalskom pohári, so šesťgólovou bilanciou absolvoval 40 majstrovských zápasov. Sporting si jeho predajom mimoriadne polepšil, prestupová čiastka dosiahla 25 miliónov, tešili sa aj v hráčom prvom klube – v Reale Massamá.

Adaptáciu v novom prostredí mu uľahčil krajan Cristiano Ronaldo, zdieľali spoločný apartmán. Rio Ferdinand o ňom povedal: „Má potenciál, aby dosiahol všetko, čo je v jeho možnostiach. Vždy na ihrisku vyniká. Patrí k najlepším technikom, perfektne strieľa, oboma nohami. Môže to dotiahnuť veľmi ďaleko.“ Najlepšie sa cíti na pravom krídle, odkiaľ dokáže poslať skvelý center, či gólovú prihrávku. Vyniká hrou jeden proti jednému. V prvej sezóne 2007/08 prispel výkonmi v 26 stretnutiach k ligovému triumfu, 11-krát sa objavil na ihrisku pri víťazstve v Lige majstrov. Majstrovstvá sveta klubov vyhral Manchester United v roku 2008, v ročníku 2008/09 obhájil majstrovský titul. Odchod Cristiana Ronalda ustál, po víťazstve 3:1 s Arsenalom 31. januára 2010 Alex Ferguson poznamenal: „V posledných troch zápasoch to bol výkon hráča prvej triedy, no dnes predviedol maximum.“ V marci 2010 predĺžil spoluprácu o štyri sezóny. Za Manchester United dosiahol prvý gól v pohárovej Európe až 7. apríla 2010, dvoma trefami prispel k výhre 3:2 nad Bayernom Mníchov. V tretej sezóne na Old Trafford zaznamenal celkovo sedem gólov. Vynikol 20. októbra 2010, bol autorom jediného gólu v zápase Ligy majstrov s Bursasporom. V Premier League 2010/11 patril k najlepším, prvýkrát sa dostal do ideálnej zostavy súťaže. V septembri 2013 podpísal nový kontrakt. Tesne pred štartom sezóny 2014/15 sa stal súčasťou hráčskej rošády, odišiel na hosťovanie do Sportingu Lisabon, na Old Trafford prišiel Marcus Rojo. Štadión Jose Alvalade privítal štvornásobného anglického majstra v zápase s Aroucou. So štvorgólovou bilanciou sa sedemkrát predstavil v pohárovej Európe, v lige dosiahol v 27 vystúpeniach sedem presných zásahov. V júli 2015 sa dohodol s Fenerbahce, Manchester United zinkasoval odstupné 4,25 libier. Pred ročníkom 2016/17 sa upísal Valencii, momentálne hosťuje v Laziu Rím.

Pri debute v reprezentácii 1. septembra 2006 pri víťazstve s Dánskom 4:2 skóroval. V kvalifikácii ME 2008 sa pravidelne objavoval na hracej ploche, na šampionáte nastúpil na tri zápasy, avšak iba raz figuroval v základnej zostave. Pravidelne sa začal objavovať v listine strelcov od bojov o účasť na MS 2010. Vo skvelej fazóne ho zastihol dvojzápas baráže s Bosnou a Hercegovinou. V Juhoafrickej republike patril k tomu najlepšiemu, čo ponúkal výber Carlosa Queiroza. Veľkou mierou sa pričinil o víťazstvá 3:1 s Dánskom a 5:3 s Islandom v eliminácii ME 2012. V dobrom svetle sa predstavil na MS 2014, v ešte lepšom pri triumfe na európskom šampionáte vo Francúzsku. V 112 medzištátnych zápasoch 22-krát skóroval.

Komentáre

Reklama

Archív podľa kľúčového slova