N’Golo Kanté

Jeho predkovia pochádzajú z Mali, pred Africkým pohárom národov 2015 sa predstavitelia reprezentácie tejto krajiny o neho zaujímali, no nepochodili. Neuspeli ani na druhý pokus, v januári 2016. V národnom výbere Francúzska debutoval v marci 2016, pri víťazstve v Amsterdame s Holandskom. Presne v deň 25. narodenín, 29. marca 2016, prvýkrát figuroval v základnej zostave. Na domácom európskom šampionáte, kde Francúzsko obsadilo druhé miesto, nemal ešte isté miesto v úvodnej jedenástke, no na ihrisku sa objavoval pravidelne. V životnej forme ho zastihli MS 2018. S jednogólovou bilanciou 38-krát reprezentoval. Francúzsko z doterajších šiestich zápasov kvalifikácie ME vybojovalo päť víťazstiev, prehralo však v Turecku. V tabuľke mu patrí druhé miesto, Turecko je lídrom skupiny, zozbieralo rovnako bodov. V hre o postup na šampionát sú aj Island a Albánsko.

Je odchovancom US Boulogne. História klubu siaha do roku 1898, najväčším doterajším úspechom je postup do semifinále Francúzskeho pohára v edícii 1936/37. Stade de la Liberation je domovským stánkom, má kapacitu 15200. Šéfom klubu je Jacquez Wattez. Legendami klubu sú Franck Ribery, Lucien Leduc, Daniel Moreira, Yves Triantafyllos, Diafra Sakho, Loic Damour a Ovidy Karuru. Momentálne mužstvo hráva v tretej najvyššej súťaži. Parížsky rodák zažil premiéru v profesionálnom zápase 18. mája 2012, v 38 zápasoch sa trikrát zapísal do listiny strelcov. Ďalšie futbalové kroky robil v Caen, v premiérovej sezóne sa pričinil o postup medzi francúzsku ligovú elitu. O jeho mieste v základnej zostave sa vôbec nepochybovalo, zviditeľnil sa úspešnosťou v defenzívnom súboji.

Tretieho augusta 2015 sa dohodol na štvorročnej spolupráci s Leicestrom, jeho prechádzajúci zamestnávateľ zinkasoval odstupné osem miliónov eur. Pričinil sa o nečakané víťazstvo v Premier League 2015/16, mimochodom, ide o jediný majstrovský titul Leicestru, hneď po úspechu odišiel, ako jediný hráč zo základnej zostavy. Odohral 37 ligových duelov, raz skóroval. Do Chelsea prestúpil 16. júla 2016, za 32 miliónov libier. Londýnsky veľkoklub reagoval jeho angažovaním na odchod Brazílčana Ramireza. V ankete L’Équipe bol vyhodnotený za šiesteho najlepšieho futbalistu roku 2016. Opäť sa umiestnil v ideálnej jedenástke anglickej ligy, opäť oslavoval majstrovský titul. FA Cup vyhral v ročníku 2017/18, v sezóne 2016/17 si zahral vo finále. Medzi dva najlepšie kolektívy Ligového pohára sa prebojoval v minulom súťažnom ročníku. Európsku ligu vyhral v edícii 2018/19. V 108 zápasoch Premier League sa sedemkrát strelecky presadil, absolvoval osem duelov pohárovej Európy. Za ročník 2016/17 dostal cenu pre najlepšieho hráča anglickej najvyššej súťaže.

V začiatkoch kariéry mnohým pripomínal Clauda Makeleleho. Jeho vzorom však bol Lassana Diarra. Vynikajúco číta hru, v schopnosti prerušiť útok súpera patrí k najlepším. Na ihrisku obhospodaruje veľký priestor. Slabšie zápasy sú u neho zriedkavosťou. Nikdy sa nenechá zbytočne vylúčiť, zdobí ho taktická disciplína. Antonio Conte, tréner v FC Chelsea, si na ňom cenil prístup k tréningom a túžbu stále sa zlepšovať, páčila sa mu aj jeho osobnosť.

Komentáre

Reklama

Posledné príspevky

Archív podľa kľúčového slova