Nikola Kalinič

Žreb kvalifikácie ME 2020 nám prisúdil Chorvátsko. Alternatívou do útoku v tábore finalistu tohtoročného svetového šampionátu je 30-ročný rodák z mesta Solin. V juniorských reprezentáciách sa so železnou pravidelnosťou zapisoval do listiny strelcov, aby 24. mája 2008 zaznamenal debut v A-mužstve, v prípravnom zápase, pri víťazstve 1:0 nad Moldavskom. Na ME 2008 odohral prvé oficiálne stretnutie, predstavil sa v súboji s Poľskom, Chorvátsko zvíťazilo 1:0. Prvý gól v medzištátnom zápase zaknihoval 17. novembra 2010, prekonal gólmana Malty. Blysol sa dvoma gólmi do siete Česka v príprave, v zápase odohranom 9. februára 2011. Cestoval na ME 2012, no na turnaji si nezahral. Nezúčastnil sa na MS 2014. Do reprezentácie sa vrátil v roku 2015. V životnej forme sa predstavil pri senzačnej výhre nad Španielskom na ME 2016. V 41 stretnutiach sa 15-krát strelecky presadil.

Kariéru rozbiehal v Hajduku Split, v najvyššej chorvátskej súťaži debutoval ako 17-ročný, v sezóne 2005/06. Prvého augusta 2006 sa pobral na hosťovanie do Puly, s cieľom získať hernú prax. Prvýkrát sa v lige strelecky presadil 23. septembra 2006, pri víťazstve 2:0 s Ingridom sa jediný zapísal do streleckej listiny. Tréner Puly v ňom videl nového Zlatana Ibrahimoviča. Hoci chcel v Pule zostať, vedenie Hajduku Split malo s ním iné plány, požičalo ho do Šibeniku, kde v ôsmich zápasoch trikrát skóroval. Po návrate z hosťovania sa už o jeho mieste v základnej zostave nepochybovalo. Góly súkal jedna radosť, dosiahol 17-gólový nástrel, presnejšiu mušku mal v chorvátskej lige iba Želimir Terkeš z NK Zadar, ktorý skóroval 21-krát. V ročníkoch 2007/08 a 2008/09 sa podpísal pod finálovú účasť v Chorvátskom pohári, v tejto súťaži sa mu mimoriadne darilo, keď na 11 presných zásahov potreboval iba 12 vystúpení. V lige mal bilanciu 59 zápasov a 32 gólov, osemkrát si zahral v zápase pohárovej Európy. V júli 2009 bol na týždňovej skúške v FC Portsmouth, transfer sa nerealizoval s finančných dôvodov, úspešnejšie boli rokovania s Blackburnom.

Ewood Park sa stal jeho futbalovým domovom 3. augusta 2009. Anglický klub vyšiel jeho príchod na šesť miliónov libier. Debutoval v ligovom zápase so Sunderlandom. Prvý gól strelil v Ligovom pohári Peterboroughu. V 44 zápasoch Premier League skóroval sedemkrát, viac sa od neho čakalo v premiérovej sezóne, keď v 26 zápasoch ligy osvedčil kanonierske schopnosti iba dvakrát. Po trénerskej rošáde, keď odišiel Sam Allardyce a prišiel Steve Kean, sa ocitol na vedľajšej koľaji. Bol nútený zmeniť dres, upísal sa Dnepropetrovsku. Na Ukrajine patril k najlepším hráčom ligy. Zdobí ho vynikajúci výber miesta v pokutovom území, dokáže spoľahlivo potrestať každú nedôslednosť obrancov súpera. V gólových šanciach sa nezvykne mýliť. Perfektne hlavičkuje, vyniká streľbou. Bol ´ústrednou postavou mužstva, ktoré sa v ročníku 2014/15 prepracovalo medzi dva najlepšie kolektívy Európskej ligy. Vo vyvrcholení súťaže Dnepropetrovsk nestačil na Sevillu. V 31 súbojoch pohárovej Európy zaznamenal deväť presných zásahov, v lige potreboval na 37 gólov 86 vystúpení.

V augustovom prestupovom termíne roku 2015 sa za päť miliónov eur sťahoval do Florencie. V talianskej najvyššej súťaži sa prvýkrát predstavil pri víťazstve s Milánom, prvý jeho gól padol do siete FC Bologna. Zaskvel sa hetrikom na pôde Interu Miláno, ktorým prispel k víťazstvu 4:1, po ňom Florencia figurovala na prvom mieste ligovej tabuľky, naposledy to tak bolo ešte v sezóne 1998/99. V 69 zápasoch ligy strelil 27 gólov, v pohárovej Európe v dvanástich štartoch dosiahol šesť presných zásahov. Do AC Miláno sa na hosťovanie vybral 22. augusta 2017. Milánsky veľkoklub si potom neuplatnil opciu na prestup chorvátskeho reprezentanta. Dres Atletica Madrid oblieka od 9. augusta 2018.

Komentáre

Reklama

Archív podľa kľúčového slova