Ola Toivonen

Tridsaťdvaročný útočník alebo ofenzívny stredopoliar začínal v rodnom meste Degerfors, v 41 zápasoch osemkrát skóroval. Do Orgryte si ho vyhliadol tréner Zoran Lukič. Bol svetlým javom mužstva, ktoré si v ročníku 2006 nedokázalo udržať miesto v najvyššej súťaži. V 25 zápasoch dosiahol šesť presných zásahov. Stal sa druhým najväčším príchodom do Malmӧ FF, iba Afonso Alves stál viac. V premiérovej sezóne sa prezentoval troma presnými zásahmi, pričinil sa o deviate miesto ligovej tabuľky. Ročník 2008 bol prelomovým v jeho kariére. Na 14 gólov potreboval 27 ligových vystúpení, mnoho presných zásahov vypracoval. V tých časoch exceloval v drese švédskeho národného výberu dvadsaťjedenročných, doteraz je najlepším strelcom v tejto vekovej kategórii. Zaznamenal 13 gólov. To všetko znamenalo prestup do kvalitnejšieho klubu.

PSV Eindhoven investoval do príchodu 192 cm vysokého futbalistu, začínajúceho reprezentanta Švédska, 3,5 milióna. V sezóne 2008/09 stihol odohrať 14 stretnutí, šesťkrát sa presadil strelecky. Blysol sa 8. novembra 2009, pri víťazstve 5:1 nad Haagom sa štyrikrát ocitol v listine strelcov. V ročníku 2009/10 holandskej najvyššej súťaže presne namieril 13-krát. Štrnásteho augusta 2010 dosiahol v súboji s De Graafschapom hetrik. Pričinil sa o pamätné víťazstvo 10:0 v zápase s Feyenoordom Rotterdam. Na ihrisku si najlepšie rozumel s Balázsom Dzsudzsákom. V sezóne 2010/11 dvíhal nad hlavu Holandský pohár. V dobrom svetle sa predstavil v pohárovej Európe, v 139 zápasoch ligy skóroval 61-krát.

Do Rennes prestupoval 20. januára 2014, za 2,5 milióna. Koncom augusta 2015 zamieril na hosťovanie do Sunderlandu, kde si ho vyžiadal Dick Advocaat, ktorý ho viedol v PSV Eindhoven. Prvýkrát si Premier League vyskúšal pri remíze 2:2 s Aston Villou. Prvýkrát sa do listiny strelcov zapísal v Ligovom pohári pri víťazstve s Manchestrom City. V Rennes zaknihoval bilanciu 46 zápasov a 14 presných zásahov. Od 4. augusta 2016 obliekal dres FC Toulouse, v 53 zápasoch sedemkrát skóroval. V auguste 2018 sa upísal pre Melbourne Victory. Má nos na góly, v šanci nezvykne zaváhať. Dokáže si výborne zakryť loptu, vhodný je do kombinačného futbalu. Zdobí ho technika, strela, cit pre prihrávku. Nadštandardne dokáže zahrať priamy kop. Vyniká v hlavičkovaní. Jeho prínos pre defenzívu je veľký. Samozrejmosťou sú u neho stopercentný prístup, nasadenie, bojovnosť. Patrí k hráčom, na ktorých sú zvedaví diváci. Futbalový elegán. Nikdy sa neznižuje k neférovosti.

Prvý zápas za Švédsko odohral 14. januára 2007, pri prehre na pôde Venezuely. Do základnej zostavy sa prebojoval v roku 2010. Dvakrát sa strelecky presadil v kvalifikácii ME 2012, prekonal brankárov Moldavska a Holandska. K účasti na tohtoročnom svetovom šampionáte prispel troma presnými strelami. V 64 medzištátnych zápasoch dosiahol 14 gólov. Po MS 2018 sa nechal počuť, že v reprezentácii nadobro končí.

Komentáre

Reklama

Archív podľa kľúčového slova