Olivier Giroud

Ako trinásťročný prišiel do FC Grenoble, prvú profesionálnu zmluvu podpisoval ako 21-ročný. Do kádra rezervy sa prepracoval v ročníku 2005/06, v piatej francúzskej najvyššej súťaži ihneď preukázal svoje schopnosti, keď na 15 presných zásahov potreboval rovnaký počet vystúpení, rezultovalo to v prvú pozvánku do A-mužstva, ktoré vtedy viedol Thierry Goudet. Debutoval v druholigovom zápase s Gueugnonom, ktorý sa uskutočnil 27. marca 2006. Do konca sezóny odohral ešte päť duelov. Nová trénerská dvojica Payton Pouliquen, Nicola Malgeri ho natrvalo preradila do A-mužstva. Prvýkrát sa v základnej zostave objavil na ihrisku pri prehre s Niortom, 26. februára 2007 sa prvýkrát trafil do siete. V tomto súťažnom ročníku nastúpil na 18 duelov, dvakrát skóroval. Rozohrať sa išiel do Istres, do tímu účastníka tretej najvyššej súťaže. Pod vedením Frederica Arpinona herne pookrial, dosiahol 14 presných zásahov, z toho až v desiatich prípadoch sa do listiny strelcov zapísal na ihriskách súperov. Medzičasom sa toho v Grenoble veľa zmenilo, mužstvo si vybojovalo postup do najvyššej súťaže, trénerskú štafetu prebral Mehmed Baždarevič a ten zaradil talentovaného útočníka na transferlistinu. Rodák z Chambéry sa dohodol na trojročnej zmluve s Tours, chcel ho tam športový riaditeľ Max Marty, ktorý hráča poznal so spoločného pôsobenia v Grenoble. V novom drese debutoval 3. septembra 2008, v prvej sezóne odohral so 14-gólovou bilanciou 27 majstrovských duelov. Po odchode Tenemu N’Diayeho do FC Nantes bol prvou hviezdou ofenzívy. Kanonierske schopnosti potvrdil 16-gólovým nástrelom v ročníku 2009/10.

Jeho stúpajúcu formu zaregistrovali v HSC Montpellier, potom čo sa s 24 gólmi stal kráľom druholigových strelcov, prestúpil do tímu účastníka najvyššej súťaže. Oficiálne sa stal hráčom Montpellieru 1. júla 2010. Debutoval v zápase tretieho predkola Európskej ligy, keď francúzsky celok nastúpil proti Gyӧru. V lige si prvýkrát zahral proti Bordeaux. Blysol sa v semifinálovom zápase Ligového pohára, v stretnutí proti PSG dosiahol v nadstavenom čase presný zásah, ktorý jeho zamestnávateľa posunul prvýkrát od sezóny 1993/94 do finále pohára. Potom čo sa v premiérovej sezóne stal najlepším kanonierom svojho tímu, predĺžil kontrakt do roku 2014. Sezóna 2011/12 patrila k jeho najlepším, dosiahol v nej dva ligové hetriky, 21 gólov mu stačilo na honor najlepšieho strelca francúzskej najvyššej súťaže. Osvedčoval svoje silné futbalové zbrane, ako schopnosť výborne si zakryť loptu blízko pred pokutovým územím súpera, skvelú spoluprácu so stredopoliarmi, vysokú percentuálnu úspešnosť premieňania gólových príležitostí. Keď sa k nemu pridali aj spoluhráči, v novembri 2011 sa klub dostal na prvé miesto ligovej tabuľky, pozíciu si do konca súťaže udržal, súťaž vyhral s trojbodovým náskokom pred Parížom St. Germain. Znamenalo to doposiaľ jediný majstrovský titul v doterajšej 43-ročnej klubovej histórii. Vtedy patril k najcennejším hráčom, k ligovému prvenstvu prispel 21-gólovým nástrelom. O titul najlepšieho ligového strelca sa podelil s Brazílčanom Neném. Francúzsky reprezentačný útočník sa tak priradil na jednu úroveň k legendám klubu ako sú Carlos Valderrama, Eric Cantona, Roger Milla a Laurent Blanc.

Arsenal investoval do jeho príchodu 9,6 milióna libier. V novom drese sa uviedol 18. augusta 2012 v lige na pôde Sunderlandu. Prvýkrát presne mieril v Lige majstrov 6. novembra 2012 pri remíze 2:2 so Schalke. Dvakrát v jednom ligovom zápase sa prvýkrát zapísal do listiny strelcov pri víťazstve 7:3 s Newcastle United 29. decembra 2012. V prvej sezóne na Ostrovoch sa na ihrisku objavil v 47 majstrovských zápasoch, zaznamenal 17 presných zásahov. To už pravidelne nastupoval v reprezentácii Francúzska, kde má momentálne bilanciu 66 duelov a 27 gólov. Bol súčasťou tímov, ktoré vybojovali účasť medzi ôsmimi najlepšími kolektívmi na ME 2012 a MS 2014, vrcholom jeho doterajšej vystupovania v reprezentácii bolo striebro z minuloročných ME. V prvom zápase s Rumunskom absolvoval jubilejný 50. medzištátny zápas. Na turnaji dosiahol tri góly. Už figuruje v najlepšej desiatke strelcov francúzskeho národného výberu. Prvý hetrik počas účinkovania v Londýne pôsobenia si načasoval výborne, bol jediným strelcom duelu Olympiakos Pireus – Arsenal (0:3), jeho zamestnávateľ potreboval zo stretnutia 6. kola Ligy majstrov tri body, aby postúpil do vyraďovacích bojov. Dvanásteho januára 2017 podpísal nový dlhodobý kontrakt. V Premier League nastúpil na 166 duelov, strelil 70 gólov. V ročníkoch 2013/14, 2014/15 a 2016/17 dvíhal nad hlavu Pohár FA.

Komentáre

Reklama

Archív podľa kľúčového slova