Paul Pogba

„Ronaldo je mojím idolom, je to hráč, ktorý vo mne prebudil lásku k futbalu.“ Začínal vo futbalovej akadémii Le Havre, na Old Trafford prišiel 31. júla 2009. Transfer sa skompletizoval 7. októbra. Alex Ferguson s ním začal počítať pred sezónou 2011/12. Prvú šancu dostal v Ligovom pohári v súboji s Leedsom, v Premier League si prvýkrát zahral 31. januára 2012, v dueli so Stoke nastúpil na posledných 20 minút. Jedenásteho marca zasiahol do súboja s WBA. O štyri dni neskôr v zápase s Athleticom Madrid si prvýkrát vyskúšal pohárovú Európu.

Od tretieho júla 2012 ho zamestnával Juventus Turín. Prvýkrát obliekol nový dres v lige, 22. septembra absolvoval plnú minutáž v zápase s Chievom. V Lige majstrov debutoval pri domácej remíze so Šachtarom Doneck. Prvý gól  dosiahol v doma, v stretnutí s Neapolom. Médiá hodnotili jeho prvé vystúpenia kladne. Počas štyroch sezón v Turíne sa vždy tešil z majstrovského titulu, k prvému pomohol výkonmi v 27 zápasoch, päťkrát skóroval. V ročníku 2013/14 sa pričinil o semifinálovú účasť v Európskej lige. V pohode ustál trénerskú zmenu, keď odišiel Antonio Conte a prišiel Massimiliano Allegri. V stom súťažnom vystúpení za Juventus dosiahol prvý gól v Lige majstrom, pomohol ním k výhre nad Olympiakosom Pireus. Blysol sa 22. novembra 2014, dvoma presnými zásahmi prispel k triumfu na pôde Lazia Rím. K najlepším patril pri prvom víťazstve v Neapole po štrnástich rokoch. Prispel k postupu do finále Ligy majstrov. Po odchode Carlosa Teveza prebral dres s číslom 10. Dvakrát, v ročníkoch 2014/15 a 2015/16, dvíhal nad hlavu Taliansky pohár. V lige potreboval na 28 presných zásahov 124 vystúpení, v 40 zápasoch pohárovej Európy sa trikrát presadil strelecky.

Na Old Trafford sa vrátil 8. augusta 2016, 105 miliónov libier z neho urobilo najdrahšieho hráča celej futbalovej histórie. V ročníku 2016/17 sa podieľal na víťazstve v Ligovom pohári a v Európskej lige. V 74 zápasoch Premier League zaznamenal 18 presných zásahov. V pohárovej Európe má bilanciu 26 zápasov a päť gólov.

V juniorských reprezentáciách Francúzska nastúpil na 58 stretnutí, 11-krát sa zapísal do listiny strelcov. Triumfoval na MS 2013 dvadsaťročných, vyhodnotili ho za najlepšieho hráča turnaja. V A-mužstve sa prvýkrát predstavil 22. marca 2013 v kvalifikácii MS v súboji s Gruzínskom. Pri víťazstve 3:1 odohral celý zápas. Prvýkrát sa do siete v medzištátnom zápase trafil 10. septembra 2013, prekonal brankára Bieloruska. Zúčastnil sa na MS 2014, no vtedy ešte nemal isté miesto v základnej zostave. Francúzi vo štvrťfinále nestačili na Nemecko. Na ME 2016 potvrdil svoje kvality, cenný bol jeho prínos najmä pri víťazstve nad nebezpečným Islandom. Zo šampionátu, ktorý sa uskutočnil vo Francúzsku, má striebro. V dobrej forme sa prezentoval na víťazných MS v Rusku. V 64 zápasoch za Francúzsko nastrieľal desať gólov.

Komentáre

Reklama

Archív podľa kľúčového slova