Paulinho

Keď sa v tíme Pao de Acucar nedostal do A-mužstva, prestúpil do FC Vilnius. Uviedol sa na výbornú, v 38 zápasoch päťkrát skóroval, pri zostupe z najvyššej súťaže Litvy bol svetlým zjavom mužstva. Ďalšie futbalové kroky robil v LKS Lodž, potom sa vrátil do tímu Pao de Acucar, neskôr hrával za Bragantino, v 28 zápasoch sa šesťkrát strelecky presadil. Na hráča svetovej extratriedy sa vypracoval v Corinthianse. Pri triumfe na Copa Libertadores 2012 patril k najlepším hráčom, zaskvel sa najmä vo štvrťfinálovom dvojzápase, pri súperením s celkom Vasco de Gama. V roku 2012 sa tešil z prvenstva na MS klubov, v ročníku 2011 vyhral najvyššiu súťaž Brazílie. Dosiahol ligovú bilanciu 86 vystúpení a 20 presných zásahov.

Tottenham do jeho príchodu investoval 17 miliónov libier, transfer sa uskutočnil 6. júla 2013. Išlo o najväčší nákup v histórii klubu. Rekord neskôr pokorili Roberto Soldado a Erik Lamela.  „Všetkým v Corinthianse by som chcel odkázať, že sa čoskoro stretneme. Som vám dlžný za všetko, čo ste pre mňa urobili. Som rád, že sa stanem súčasťou Tottenhamu, pre moju kariéru je to skvelé. Tottenham je veľký klub.“ V trinástich zápasoch pohárovej Európy dvakrát skóroval. V sezóne 2013/14 nastúpil na 30 duelov Premier League, v ktorých strelil šesť gólov, v ročníku 2014/15 sa mu v 15 zápasoch skórovať nepodarilo.

Do Guangzhou Evergrande si ho vyhliadol Luiz Felipe Scolari. Dres menil 30. júna 2015, Tottenham zinkasoval 9,9 milióna libier. História čínskeho klubu siaha do roku 1954, profesionalitu nadobudol 8. januára 1993. Stredopoliar, ktorý dokonale ovláda futbalovú abecedu, sa ihneď priradil k najlepším hráčom čínskej najvyššej súťaže. Veľkou mierou sa podieľal na ligových triumfoch 2015 a 2016, oporou bol pri prvenstve v Lige majstrov. Jeho schopnosti si všimli aj v Barcelone. Prestupoval za 40 miliónov eur. Čoskoro sa prebojoval do úvodnej jedenástky. Pričinil sa o ligové i pohárové prvenstvo v ročníku 2017/18. V 36 ligových vystúpeniach dosiahol deväťgólový nástrel, v deviatich zápasoch Ligy majstrov sa strelecky nepresadil. V júli 2018 sa vrátil do Guangzhou Evergrade, najprv na hosťovanie, 4. januára 2019 podpísal prestupové lístky. Barcelona zinkasovala 42 miliónov. Klub sa v súčasnosti spolieha na dobré služby trénera Fabia Cannavara. Kapitánom mužstva je 38-ročný Zheng Zhi, 108-násobný reprezentant Číny, v kádri reprezentácie figurujú aj Zeng Cheng, Feng Xiaoting, Liu Yiming, Wei Shihao, Yang Liyu, Deng Hanwen, Li Xuepeng, Gao Lin, Yu Hanchao, He Chao, Zhang Linpeng, Gao Zhunyi, legionársku štvoricu dopĺňajú Park Ji-soo, Elkeson a Talisca.

Najcennejší dres prvýkrát obliekol 14. septembra 2011, v prípravnom meraní síl s Argentínou gól nepadol. Približne o rok v súboji s tým istým súperom dosiahol prvý gól v medzištátnom zápase. V životnej forme odohral Pohár konfederácií FIFA 2013, kde Brazília dominovala. Stal sa tretím najlepším hráčom podujatia. Na MS 2014 nepatril do základnej zostavy, nastúpil na druhý polčas pri prehre s Nemeckom, v úvodnej jedenástke figuroval v súboji o tretie miesto. V kvalifikácii MS 2018 dosiahol prvý hetrik, trikrát prekonal uruguajského brankára. Zúčastnil sa na MS 2018. V 56 zápasoch v reprezentácii 13-krát skóroval. Zakladá si na dobrom fyzickom fonde, v defenzívnom súboji je neprekonateľný, platný je aj v ofenzíve. Je energický, dynamický, na ihrisku sa dobre pohybuje. Bez problémov zapadne do každého kolektívu.

Komentáre

Reklama

Posledné príspevky

Archív podľa kľúčového slova