Radamel Falcao

Na prelome tisícročí prišiel do akadémie Millonarios Bogota, už ako 15-ročný nastupoval za kolumbijskú reprezentáciu do 17 rokov, kde ho objavili skauti River Plate. V kariére tak pokračoval v mládežníckych výberoch klubu z Buenos Aires, neskôr hrával v rezerve, ako 20-ročný debutoval v prvom tíme. Premiéru si spestril dvoma gólmi, tréner Reinaldo Meiro tak s ním musel počítať do základnej zostavy. V prvých siedmich vystúpeniach dosiahol rovnaký počet gólov. V ďalšom rozlete mu zabránili roztrhané väzy v pravom kolene, pre ktoré vynechal väčšinu sezóny. Stopercentne fit bol až v januári 2007, keď sa vrátil, bolo ho na ihrisku cítiť, strieľal dôležité góly. V septembri 2007 na Recopa Americana hetrikom v zápase s Botafogom prispel k postupu River Plate do štvrťfinále, v ňom presným zásahom v zápase s Defensorom Sporting zabezpečil finálovú účasť. V tom čase už patril k najlepším útočníkom argentínskej ligy. Ako prvé sa o jeho služby zaujímalo Deportivo La Coruna. Pod vedením nového kouča Diega Simeoneho dostával  systéme 4-2-3-1 úlohy hrotového útočníka, bol najpresnejším strelcom tímu, ktorý sa v lete 2008 tešil z prvenstva v súťaži Clausura. Ďalšia sezóna priniesla iba sklamanie, River Plate sa pohybovalo v dolnej polovici tabuľky, Kolumbijčan strelecky mlčal. Keď Diega Simeoneho  nahradil na trénerskej stoličke Nestor Gorosito, vrátil sa do niekdajšej formy, v 21 súťažných zápasoch 10-krát skóroval, ročník končil opäť ako najlepší strelec.

Keď Porto predalo v júli 2009 Lisandra Lopeza do Lyonu, našlo náhradu práve v kolumbijskom reprezentantovi. V hre bola aj Benfica. V prvých štyroch vystúpeniach zaznamenal štyri góly. Premiéru v Lige majstrov absolvoval 15. septembra 2009 v neúspešnom súboji s FC Chelsea, v ďalšom kole podporil gólom domácu výhru s Atleticom Madrid. V prvej sezóne Ligy majstrov dosiahol štyri presné zásahy. Ligovú sezónu končil na méte 25 gólov, v poradí kanonierov to stačilo na druhé miesto za Oscarom Cardozom z Benficy. Celkovo 34 súťažných gólov zaujalo mnohé renomované kluby. Rozmery portugalského ligového začal prerastať, snáď neexistoval obranca, ktorý by si s ním dokázal poradiť. Dokázal podržať loptu v ofenzíve, zakombinovať, obísť protihráča a pohotovo zakončiť, bol sám schopný rozhodnúť zápas. Jeho strely zo strednej vzdialenosti patria k najlepším. Vyniká aj citom pre prihrávku. Počas pôsobenia v Porte vybojoval ligu 2010/11, Portugalský pohár v ročníkoch 2009/10 a 2010/11 a Európsku ligu 2010/11.

Výzvu v podobe prechodu do kvalitnejšej španielskej ligy zvládol. Dres menil 18. augusta 2011. Atletico sa za jeho éry vypracovalo na úroveň rovnocenného súpera s mestským rivalom Realom Madrid. Dokazoval svoju hodnotu prvotriedneho útočníka, hral vo vrcholnej forme. Ihneď sa priradil k najväčším hviezdam Atletica v celej histórii klubu, stal sa obľúbencom fanúšikov. Na 52 ligových gólov potreboval iba 68 vystúpení, najviac prispel k víťazstvu v Európskej lige 2011/12. „Chcel by som s ním hrávať v jednom mužstve,“ povedal vtedy Lionel Messi. Po prvenstve v národnom pohári 2012/13 opäť menil klubovú adresu. Ponuku z Monaka uprednostnil pred Realom Madrid. V prvých sedemnástich zápasov ligy zaznamenal deväť presných zásahov, 23. januára 2014 sa zranil, na ihrisko sa vrátil až 10. augusta 2014. Začiatkom septembra odišiel na hosťovanie do Manchestru United. V 26 zápasoch Premier League skóroval iba štyrikrát, podľa očakávania mu nevyšlo ani pôsobenie v FC Chelsea, kde ho tiež Monako požičalo. Potvrdilo sa, že ak na ihrisku nedostane možnosť robiť si, čo chce, je polovičný. Po návrate do Monaka prispel 21 gólmi k ligovému prvenstvu v edícii 2016/17, v tomto ročníku skóroval 18-krát.

V drese Kolumbie sa prvýkrát zviditeľnil na juhoamerickom kontinentálnom šampionáte v roku 2011. Bol kľúčovou postavou v kvalifikácii MS 2014, strelil deväť gólov. Kolumbia vtedy zaknihovala historicky najlepšie umiestnenie, tretie miesto v rebríčku FIFA. Do Brazílie necestoval, bol zranený. Na Copa America 2015 vykonával kapitánske povinnosti. V novembri 2016 sa do národného tímu vrátil po ročnej pauze. Siedmeho júla 2017 sa po 26 góle prepracoval na pozíciu lídra strelcov Kolumbie, momentálne má na konte 30 gólov a 75 štartov.

Komentáre

Reklama

Archív podľa kľúčového slova