Raul Jimenez

V súčasnosti patrí na prestupovom trhu k najžiadanejším hráčom, oslovil ho aj Manchester United. Tridsaťročný mexický útočník má nos na góly, dokáže sa presadiť v pokutovom území súpera. Vyniká v hre jeden na jedného, má fantastické zrýchlenie. Značkou kvality sú jeho pokutové kopy. Má nadštandardnú strelu, cit pre prihrávku. Nezanedbáva plnenie si defenzívnych povinností. Hernými zručnosťami pripomína Zlatana Ibrahimoviča. Bol súčasťou víťazného mužstva na olympiáde v roku 2012. V A-mužstve Mexika zažil premiéru 30. januára 2013 v súboji s Dánskom. Na Pohári konfederácií FIFA 2013 strávil na ihrisku 96 minút. Zúčastnil sa na podujatí Gold Cup 2013, kde Mexiko v semifinále nestačilo na Panamu. Na MS 2014 nepatril do základnej zostavy. Absolvoval turnaje Copa America v rokoch 2015 a 2016. V dobrej forme ho zastihol Pohár konfederácií 2017. Na MS 2018 nenašiel miesto v úvodnej jedenástke, z pozície striedajúceho hráča zasiahol do duelov s Nemeckom a s Brazíliou. Vyhral Gold Gup 2019. S 27-gólovou bilanciou odohral 86 medzištátnych zápasov.

Club America sídli v meste Mexiko, jeho história siaha do roku 1916. Estadio Azteca je dejiskom domácich zápasov, zmestí sa tam 87523 divákov. Grupo Televisa je vlastníkom klubu, Emilio Azcarraga Jean prezidentom. Na trénerskej stoličke momentálne sedí Santiago Solari. Club America je jedným zo zakladateľov mexickej ligy, 13-krát ju vyhral. Sedemkrát sa tu oslavovalo prvenstvo v Lige majstrov. Club Universidad Nacional je najväčším rivalom. Rekordérom v počte vystúpení je Cristobal Ortega, nastúpil na 711 duelov, Alfredo Tena obliekol dres klubu 594-krát. Luis Roberto Alves nastrieľal 189 gólov, Cuahuthemoc Blanco skóroval 153-krát, z legionárov mal najpresnejšiu mušku Jose Alves. Raul Jimenez tu prešiel mládežníckou akadémiou, debut v profesionálnom zápase mu 9. októbra 2011 umožnil Alfredo Tena. Rozbiehal sa ťažšie, keď odišiel Vicente Matias Vuoso, začal sa častejšie objavovať na ihrisku. Dvakrát okúsil atmosféru kontinentálnych pohárových súťaží, na 36 ligových gólov potreboval 96 vystúpení.

Atletico Madrid do jeho príchodu investovalo 11 miliónov eur. Transfer sa uskutočnil 13. augusta 2014. Prechod do kvalitnejšej súťaže nezvládol, čakalo sa od neho viac – v 21 dueloch ligy sa iba raz zapísal do listiny strelcov. Pred hosťovaním vo WHU uprednostnil prestup do Benficy Lisabon. Dres menil 13. augusta 2015. Dovtedy nikdy viac do príchodu mexického futbalistu neinvestoval. V ročníku 2015/16 vyhral Ligový, v ďalšej sezóne Portugalský pohár. Dvakrát sa podieľal na majstrovskom titule. V 80 dueloch najvyššej súťaže Portugalska skóroval 18-krát. Odohral 21 stretnutí pohárovej Európy, dosiahol štvorgólový nástrel.

Bruno Lage hrával iba na amatérskej úrovni, v UCRD Praiense a v Quitaense. Rodák zo Setubalu sa najlepšie cíti na pravom krídle. Osem rokov pôsobil ako tréner v mládežníckej akadémii Benficy Lisabon. Vo Sheffielde Wednesday pomáhal Carlosovi Carvalhalovi. Vo Swansea tiež robil asistenta. Od 1. júla 2018 do 3. júla 2019, potom prevzal A-mužstvo. Nahradil Ruia Vitoriu. Veľkou mierou prispel k oslavám 37. majstrovského titulu. Odkoučoval 76 stretnutí, z toho 51 víťazne. Keď odišiel Nuno Espirito Santo, angažoval ho Wolverhampton. Jeho najväčšou hviezdou je momentálne Raul Jimenez. Wolverhampton ho najprv získal na hosťovanie. Prišiel 12. júna 2018. V 38 zápasoch 13-krát skóroval, pomohol ku kvalifikovaniu sa do pohárovej Európy, potom podpísal prestupové lístky. V Európskej lige 2020/21 sa zaskvel, na 10 gólov potreboval 15 vystúpení. V ďalších 55 dueloch Premier League sa 22-krát strelecky presadil.

Diskusia je uzavretá

Reklama

Posledné príspevky

Archív podľa kľúčového slova