Richard Keogh

Profesionálom sa stal v Stoke, keď mužstvo viedol Tony Pulis. Prvú hernú prax získal na hosťovaní na Islande, vo Vikingure. Absolvoval deväť stretnutí. Po sezóne 2004/05 ho zo Stoke vyhodili, v súťažnom zápase sa neobjavil. Dvojročný spoluprácu mu ponúkli z Bristolu City, prikývol. Tréner Steve Cotteril si ho pamätal v dobrom z predchádzajúceho pôsobiska. V tretej najvyššej súťaži Anglicka debutoval 3. septembra 2005. Potom chodil po hosťovaniach, požičali si ho Wycombe Wanderers, Huddersfield Town, Carlisle United a Cheltenham Town. Za Bristol City nastúpil na 40 duelov, dosiahol tri presné zásahy. V lete 2008 neuspel na skúške v Doncastri, ale 20. augusta sa vrátil do Carlisle. Veľkú radosť z toho mal tréner John Ward. Keď sa zranil stopér Peter Murphy, začal sa objavovať v úvodnej jedenástke. „Je prospešný nielen ako hráč, v pozitívnom smere ovplyvňuje aj ostatných. V šatni je lídrom. Viem, že prerástol možnosti tohto klubu, no aj tak urobíme všetko preto, aby u nás ostal,“ povedal nový tréner Greg Abbott. Za ročník 2009/10 preberal ocenenie pre najlepšieho hráča Carlisle United. V 73 zápasoch League One sa štyrikrát zapísal do streleckej listiny. V Brunton Parku sa stal miláčikom tribún.

Do Coventry ho priviedol Aidy Boothroyd: „Je to hráč hladný po úspechoch. Môže sa tu zdokonaľovať. Do tímu vhodne zapadne charakterovými vlastnosťami.“ Dres menil 1. júla 2010. V sezóne 2010/11 absolvoval plnú zápasovú minutáž, vyhodnotili za najlepšieho hráča klubu. Tej istej pocty sa mu dostalo aj v ďalšom súťažnom ročníku, v ktorom Coventry vypadlo z druhej najvyššej súťaže. V máji 2012 ponúkalo vedenie Bristolu City 0,25 milióna libier, no nepochodilo. Oslovil ho aj Cardiff.

Tretia liga by bola pod jeho úroveň a tak sa dohodol s Derby County. Nový zamestnávateľ investoval do jeho príchodu milión libier. Mal byť náhradou za odchádzajúceho Jasona Shackella. Čoskoro po prestupe prebral kapitánske povinnosti. História klubu siaha do roku 1884. Pride Park Stadium je domovom klubu od roku 1997, zmestí sa naň 33597 ľudí. V roku 1946 mužstvo vyhralo FA Cup, anglickým majstrom sa stalo v ročníkoch 1971/72 a 1974/75, v sezóne 1972/73 sa prebojovalo medzi štyri najlepšie kolektívy Európskeho pohára majstrov. K legendám klubu patria Peter Shilton, Paul McGrath, Peter Doherty, Dave Mackay, Raich Carter, Hughie Gallacher, Steve Bloomer, John Goodall. V pohárovej Európe súperilo Derby County štyrikrát. Vlastníkom a prezidentom klubu je Mel Morris, anglický podnikateľ, jeden z najbohatších mužov Veľkej Británie. Rivalmi klubu sú Nottingham Forrest, Leicester City a Leeds United. Tridsaťtriročný rodák z Harlow odohral za Derby County s desaťgólovou bilanciou 309 druholigových duelov. Za ročníky 2012/13 a 2015/16 preberal cenu pre najlepšieho hráča klubu, v sezóne 2014/15 sa umiestnil v ideálnej jedenástke súťaže. Piateho augusta 2019 zaknihoval 400. vystúpenie v druhej anglickej lige. Je základným stavebným kameňom mužstva, zdobia ho vynikajúce čítanie hry, taktická disciplína a efektivita. Nikdy sa neznižuje k neférovým zákrokom.

V juniorských výberoch Írska sa predstavil 17-krát, premiéru v A-mužstve absolvoval 6. februára 2013 v priateľskom zápase s Poľskom. Tretieho septembra 2014 dostal prvýkrát možnosť vykonávať úlohy kapitána. V životnej forme ho zastihla baráž kvalifikácie ME 2016, v ktorej Írsko porazilo Bosnu a Hercegovinu. Druhýkrát bol držiteľom kapitánskej pásky 31. mája 2016 pri domácom triumfe s Bieloruskom. Na záverečnom turnaji vo Francúzsku presedel prvé dva zápasy na lavičke, potom v súbojoch s Francúzskom a s Talianskom hral v základnej zostave, v strede obrany ho dopĺňal Shane Duffy. Odohral 21 medzištátnych zápasov, raz skóroval. Zverenci Micka McCarthyho dobre rozbehli boje o účasť na ME 2020, tri zápasy vyhrali, raz remizovali. V skupine majú Gibraltár, Gruzínsko, Švajčiarsko a Dánsko.

Komentáre

Reklama

Posledné príspevky

Archív podľa kľúčového slova