Robert Lewandowski

Športové vlohy má v génoch. Otec hral za treťoligový Hutnik Varšava a venoval sa aj džudu, mama bola volejbalistkou prvoligového AZS Varšava. Zaslúžil sa o postup klubu Znicz Pusków do druhej najvyššej súťaže, v nej sa stal najlepším strelcom, čo oslovilo Lech Poznaň. Prestupoval za 0,3 milióna libier. Prechod do kvalitnejšej súťaže elegantne ustál, vypracoval sa na oporu tímu. Získal prvé skúsenosti v pohárovej Európe, vyhral Poľský pohár 2008/09 a ligu 2009/10.

V júni 2010 sa v Dortmunde dohodol na štvorročnej spolupráci, Borussia do jeho príchodu investovala 4,5 milióna eur. Vážny záujem o jeho služby mal aj Sam Allardyce, tréner Blackburnu Rovers. Devätnásteho septembra prvýkrát skóroval v nemeckej lige. K miestu v základnej zostave mu pomohlo zranenie Lucasa Barriosa. Blysol sa 1. októbra 2011, pri víťazstve s Augsburgom dosiahol hetrik. Sebavedomie mu narástlo po prvenstve v ankete o najlepšieho poľského futbalistu za rok 2011, inak, triumfoval aj v rokoch 2012 až 2017. V 131 zápasoch ligy nastrieľal 74 gólov, pričinil sa o majstrovské tituly 2010/11, 2011/12. Darilo sa mu aj v zápasoch pohárovej Európy, na 18 presných zásahov potreboval 36 vystúpení. Veľkou mierou sa podieľal na účasti vo finále Ligy majstrov 2012/13, stal sa druhým najlepším strelcom súťaže, presnejšiu mušku mal len Cristiano Ronaldo. Do prvého zápasu semifinále Ligy majstrov 2012/13 sa nenašiel hráč, ktorý by dal Realu Madrid viac ako tri góly. „Bolo to takmer perfektné. Samozrejme som nadšený, pretože sme vyhrali 4:1 a zároveň predviedli vynikajúci výkon. Ešte však nie sme vo finále. V Madride nás čaká veľmi nebezpečný súper, ktorý bude tlačiť od prvej minúty. Máme však kvalitné mužstvo a nebojíme sa Realu Madrid ani v odvete.“ Samozrejme, že dostal otázku, či k hetriku chcel pridať štvrtý gól z penalty tak, že predbehol niekoho, kto bol na to určený. „Nie. Som medzi tými, ktorí majú strieľať penalty, ale s trénerovým doplnkom, že k nim má ísť len ten z nás, kto sa cíti dobre. Tak dobre ako v stredu večer mi už dávno nebolo, preto som išiel,“ odpovedal a na otázku, či niekedy odohral aj lepší zápas, odpovedal trochu prekvapujúco: „Hral som už aj lepšie. Ale teraz smi to tam padalo stopercentne a keďže to bolo proti Realu, pôsobí to dobre.“

„Sme nesmierne šťastní, že sa tento transfer podarilo dotiahnuť do konca. Robert Lewandowski je jedným z najlepších útočníkov, sila nášho mužstva vzrastie,“ povedal Karl Heinz Rummenigge. Adaptáciu na nové prostredie mu uľahčil bývalý spoluhráč Mario Gӧtze. V piatich sezónach v Mníchove vždy oslavoval ligové prvenstvo, v 159 zápasoch nemeckej najvyššej súťaže sa 128-krát tešil z gólu. V ročníkoch 2015/16 a 2018/19 dvíhal nad hlavu Nemecký pohár. V 52 zápasoch Ligy majstrov 36-krát skóroval. Dokáže rovnako dobre zakončiť akciu oboma nohami, aj hlavou. Zdobí ho stopercentný prístup, ide príkladom v nasadení, v bojovnosti. Všetko podriaďuje pre úspech kolektívu, nehrá na vlastné tričko.

Krátko po 20. narodeninách, 10. septembra 2008, prvýkrát obliekol najcennejší dres. Premiéru si spestril gólom. Cenné skúsenosti získal na ME 2012. Poliaci na domácej pôde nedokázali postúpiť do základnej skupiny. V súboji so San Marínom, ktorý sa uskutočnil 26. marca 2013, prvýkrát vykonával úlohy kapitána. V medzištátnom zápase zaknihoval prvý hetrik 7. septembra 2014, trikrát prekonal brankára Gibraltáru. Trinásteho júna 2015 dosiahol v stretnutí s Gruzínskom ďalší hetrik. V kvalifikácii ME 2016 sa prezentoval 13 gólmi. Na záverečnom turnaji vo Francúzsku bol najfaulovanejším hráčom. Poliaci sa na turnaji predstavili v dobrom svetle, vo štvrťfinále po veľkom boji podľahli Portugalsku. V bojoch o účasť na MS 2018 strelil 16 gólov, celkovo na 57 presných zásahov potreboval 106 zápasov.

Komentáre

Reklama

Posledné príspevky

Archív podľa kľúčového slova