Roberto Firmino

Momentálne dokazuje oprávnenosť obrovskej investície do jeho príchodu na Anfield Road, FC Liverpool ho kúpil za 29 miliónov libier. Transfer sa uskutočnil začiatkom júla 2015. V tomto súťažnom ročníku patrí k tomu najlepšiemu, čo ponúka Premier League. Prepisuje pravidlo, že Brazílčania sa v najvyššej anglickej súťaži uplatňujú ťažšie, ako v iných špičkových európskych ligách. Spočiatku pôsobenia na Ostrovoch nedokázal ideálne spolupracovať s Christianom Bentekem, po odchode belgického reprezentanta sa už predstavuje v stopercentnej forme. Jeden z najúspešnejších trénerov súčasnosti Jürgen Klopp si ho nevie vynachváliť. V minulej sezóne mu desať presných zásahov stačilo na najlepšieho strelca svojho zamestnávateľa. Svoje kvality dokazuje najmä víťazstvami na ihriskách súperov, Liverpool dlhodobo nedosahoval vonku požadované výsledky. K historicky najvyššiemu víťazstvu 18-násobného anglického majstra na pôde súpera v pohárovej Európe, k výhre 7:0 v Maribore, prispel dvoma gólmi.

Zakladá si na prehľade v hre, dôraze v osobných súbojoch a na dokonalom ovládaní lopty. Jeho cenu zvyšuje univerzálnosť, je použiteľný na ktoromkoľvek poste v ofenzíve. Je schopný potiahnuť mužstvo za nepriaznivého stavu, patrí k prirodzeným lídrom, k čomu ho predurčujú jeho povahové črty, v kolektíve patrí k najobľúbenejším. Nerád prehráva. Na ihrisku je suverénny, zdravo agresívny. Futbal je u neho vždy na prvom mieste, ide príkladom v prístupe, v plnení si povinností. Brazília v piatich prípadoch vyhrala svetový šampionát, naposledy však už v roku 2002. K favoritom turnaja bude patriť aj v tomto roku v Rusku, v rebríčku FIFA figuruje na druhom mieste. K oporám tímu, ktorý trénersky vedie Tite, by mal patriť aj 26-ročný rodák z mesta Maceió. Prvú pozvánku do reprezentácie dostal 23. októbra 2014, debutoval pri výhre 4:0 s Tureckom, na ihrisko prišiel na poslednú štvrťhodinu. V dobrom svetle sa predviedol na Copa America 2015. Do hry brazílskeho národného tímu vniesol požadovanú efektivitu, na medzinárodnom fóre sa mu darí strelecky, v osemnástich vystúpeniach dosiahol päť presných zásahov.

Vyrastal na štadióne Orlando Scarpelli, kde hráva domáce zápasy FC Figueirense. V januári 2010 sa prepracoval do A-mužstva, ktoré je pravidelným účastníkom druhej najvyššej súťaže. Vtedy najčastejšie nachádzal miesto v zostave na poste defenzívneho stredopoliara, no aj tak v 38 stretnutiach zaznamenal osem gólov. V decembri 2010 sa na päť rokov upísal pre Hoffenheim, na veľkú radosť manažéra Ernesta Tannera. Prvýkrát okúsil nemeckú ligu pri prehre s Mainzom, prvýkrát vynikol ako jediný strelec zápasu s Eintrachtom Frankfurt. V ročníku 2012/13 absolvoval so sedemgólovou bilanciou 36 majstrovských duelov, po sezóne ho neúspešne lanáril Lokomotiv Moskva, ruský veľkoklub ponúkal za jeho podpis 12 miliónov. V sezóne 2013/14 ho vyhodnotili za objav bundesligy, so šestnástimi gólmi sa v tabuľke kanonierov umiestnil na štvrtom mieste.

Komentáre

Reklama

Archív podľa kľúčového slova