Roberto Soldado

Narodil sa vo Valencii, základy futbalovej abecedy dostal v CF Don Bosco, ako 15-ročný prestúpil do Realu Madrid. Odvtedy reprezentoval Španielsko aj v juniorských kategóriách, kde celkovo dosiahol 26 gólov. V rezerve pravidelne osvedčoval kanonierske schopnosti a počas štyroch sezón sa tu prezentoval 63-gólovou bilanciou. Debut v španielskej najvyššej futbalovej súťaži si odkrútil 23. októbra 2005, Real Madrid vtedy prehral s Valenciou. Krátko predtým absolvoval premiéru aj v Lige majstrov, v zápase proti Olympiakosu Pireus sa presadil aj strelecky. Počas hosťovania sa stal najlepším strelcom Osasuny, dostal prvé príležitosti v španielskom národnom tíme. V kariére ho pribrzdil návrat na San Bernabeu, vysedával iba na lavičke náhradníkov. V 16 ligových dueloch sa dvakrát tešil zo zápisu do streleckej listiny. Prispel k majstrovskému titulu 2007/08.

Preslávil sa v Getafe, vynikol spoluprácou s bývalým spoluhráčom z Realu Madrid Estebanom Granerom, v útoku sa dobre dopĺňal s Danielom Guizom. Na 29 presných zásahov potreboval 60 štartov. Pred sezónou 2010/11 prišiel do Valencie  ako náhrada za odchádzajúceho Davida Villu. Transfer sa uskutočnil za 10 miliónov eur. Zažil tu svoje najlepšie futbalové časy, hral v životnej forme. V lige zaznamenal 101 vystúpení a 59 gólov, v 27 zápasoch pohárovej Európy dosiahol 17-gólový nástrel.

Prvého augusta 2013 sa stal najväčším príchodom do Tottenhamu, stál 26 miliónov liber. Predchádzajúci rekord patril Paulinhovi. Najvyššiu súťaž Anglicka prvýkrát okúsil 18. augusta 2013, začal veľmi dobre, no nakoniec nie celkom potvrdil svoje kvality. V 52 stretnutiach Premier League skóroval iba sedemkrát. Viac sa mu darilo v pohárovej Európe, so sedemgólovou bilanciou odohral 16 zápasov. Keď sa potom vrátil do Španielska, Villarreal do jeho príchodu investoval 10 miliónov eur. V 38 dueloch ligy vsietil deväťkrát, nastúpil na 14 duelov pohárovej Európy. Pre zranenie pravého kolena musel vynechať väčšiu časť sezóny 2016/17. Ďalšie futbalové kroky robil vo Fenerbahce.

Zakladá si na veľkej úspešnosti v premieňaní príležitostí na strelenie gólu. V hlavičkovaní patrí k najlepším. Dokáže sa na zápas maximálne skoncentrovať. Slabý výkon je u neho zriedkavosťou. V národnom výbere Španielska sa dostal na ihrisko 12-krát, debutoval v júni 2007 v súboji s Lotyšskom, nastrieľal sedem gólov. Keď hral v najlepšej forme, prvou voľbou do útoku boli David Villa a Fernando Torres. Do nominácie na ME 2008 sa nedostal. Po takmer päťročnej absencii sa do reprezentácie 29. februára 2012 vrátil. Vicente del Bosque ho zobral na Pohár konfederácií FIFA 2013, pričinil sa o druhé miesto.

Granada CF hráva svoje domáce zápasy na Nuevo Los Carmenes Stadium, zmestí sa tam takmer 20000 ľudí. História klubu siaha do roku 1931. Prvým prezidentom bol Julio Lopez Fernandez, teraz klub vlastní obchodná spoločnosť Desports, šéfom je Renato Yi. V historických tabuľkách najvyššej súťaže Španielska patrí Granade 22. miesto. Medzi španielskou ligovou elitou mužstvo strávilo 25 ročníkov, najlepším výsledkom sú dve šieste miesta. V roku 1959 sa mužstvo prepracovalo do finále národného pohára. V tejto sezóne Granada debutuje v pohárovej Európe. V tomto desaťročí boli trénermi Fabri, Abel Resino, Juan Antonio Anguela, Joaquin Caparros, Joseba Aguado, Jose Ramon Sandoval, Jose Gonzalez, Paco Jemez, Tony Adams, Jose Luis Oltra, Pedro Moneda Pineda, Miguel Angel Portugal a Diego Martinez Penas. Klubovými farbami sú červená a biela. Roberto Soldado sa s Granadou dohodol 15. júla 2019, 17. augusta absolvoval ligový debut.

Diskusia je uzavretá

Reklama

Posledné príspevky

Archív podľa kľúčového slova