Ronaldinho

Ktože bol futbalistom posledného desaťročia? V ankete ho určil odborný časopis World Soccer. Nebol to Kaka ani portugalský Ronaldo či Argentínčan Messi, ale Ronaldinho. Tri roky rozprávkových výkonov v FC Barcelona mu stačili na túto neskoršiu poctu. Ronaldinho, supernova futbalu, sa neskôr zdal akýsi vyhorený. Na konci, keď po súkromných eskapádach a chýbajúcej kondícii sa stal Brazílčan pre klub problémom. Barcelona ho v roku 2008 predala do AC Miláno. Do luxusného starobinca európskeho futbalu. Skoro všetkým to pripadalo ako predčasný odchod do dôchodku. Vo veku 28 rokov!

Ale už sa znovu objavil, už sa zasa usmieva a od radosti vystrkuje zajačie zúbky. A talianske denníky začali písať o Ronaldinhovej renesancii. Ale je to skôr renovácia ako renesancia. Ale rovnako úžasná. V tejto sezóne už nastrieľal deväť gólov. V zápase so Sienou ho už diváci videli v takej forme, v akej sa prezentoval predtým. Znovu sa objavilo jeho lahodné pohupovanie bedier, ktorým ohlupoval súperových obrancov a tak ako voľakedy diagonálne poslal loptu do horného vinkla. Roky si robil so súpermi, čo chcel, ale zrazu prestalo čosi fungovať. Súperi ho začali oberať o loptu. Zdalo sa, ako keby dajaký haker rozlúštil Ronaldinhov kód. Ale teraz, po jeden a pol roku v milánskom laboratóriu, známom klubovom inštitúte na vedecké zvyšovanie výkonnosti futbalistov, sa zdá, že sa znovu dostal do tempa. V základnej kompetencii tohto klubu, ktorého majiteľom je takisto umelecky reštaurovaný Silvio Berlusconi, je konzervácia hráčov nad 30 rokov na svetovej úrovni. Aj keď má Ronaldinho len 29, zdá sa, že sa s ním podaril v Miláne umelecký kúsok. Corriere dello Sport napísal, že AC chce s Ronaldinhom zmluvu, ktorá má platnosť do roku 2011, predčasne predĺžiť až do roku 2013. Zdá sa, že by hráč proti tomu nič nenamietal. V Miláne sa cíti obľúbený a rešpektovaný, ako nedávno vyhlásil. Je vraj šťastný a na trávnik vybieha s dobrým pocitom. Ronaldinha považujú za hráča, ktorý jednoducho potrebuje priazeň fanúšikov, kolegov a trénera, aby mohol svoje umenie na ihrisku rozvíjať. Po prvom roku v Taliansku, plnom sklamania, prišlo v klube ku dvom zmenám, ktoré mali na Brazílčana priaznivý vplyv. Kaka, s ktorým si nerozumie ani v brazílskej reprezentácii, ani v klubovom tíme, odišiel do Realu Madrid. A tréner Carlo Ancelotti, ktorý nechápal, prečo si šéf klubu Berlusconi obľúbil práve Ronaldinha, prešiel do FC Chelsea. Kormidla sa ujal Leonardo a krajanovi Ronaldinhovi hneď poskytol na trávniku voľný priestor. A ten ho s vďakou využíva a zavďačuje sa gólmi. V polovici januára videli Ronaldinha, ako často predtým, baviť sa v nočnom klube, ale o pár dní nato zažiaril hetrikom proti Siene. Ronaldinho o vzťahu s trénerom Leonardom prezradil, že ak niekto pociťuje priazeň, čosi z nej aj vráti.

Tréner brazílskej futbalovej reprezentácie Carlos Dunga Ronaldinha od apríla nenominoval na žiaden zápas, ale to sa môže rýchlo zmeniť. Napríklad Diego Maradona o Ronaldinhovi stále hovorí ako o najväčšom futbalistovi všetkých čias. A dúfa, že ho uvidí v kanárikovskom drese aj na MS 2010 v Juhoafrickej republike. Môže sa stať z muža, ktorý v roku 2002 ako mladá hviezda brazílskeho tímu vybojoval titul majstra sveta a v roku 2006 ako hviezda zase sklamal, prekvapenie MS 2010? Nezdá sa, že by to bolo vylúčené, pretože pri všetkej úcte k milánskemu umeniu v predlžovaní hviezdnych kariér, existuje ešte jedna studnička živej vody. Tá zarážajúcim spôsobom preberá k životu vo štvorročných cykloch starnúcich hrdinov, ktorí sa bezpodmienečne chcú ešte raz dostať na veľké javisko futbalu.

1 príspevok k článku “Ronaldinho”

  1. saxo says:

    dobry clanok. a suhlasim s Maradonom, ze Ronaldinho je najvacsi futbalista vsetkych cias. ak ho Dunga naozaj nepovola do JAR, bude to zlocin proti futbalu!

Komentáre

Reklama

Archív podľa kľúčového slova