Sadio Mané

Narodil sa 10. apríla 1992 v Sedhiou, základy futbalovej abecedy si osvojoval v senegalskej akadémii Generation Foot. Prvý profesionálny zápas odohral za Méty, 14. januára 2012 sa dostal na ihrisko na záverečnú štvrťhodinu pri prehre Bastiou v zápase druhej najvyššej francúzskej súťaže. V premiérovej sezóne zaznamenal 19 vystúpení, z toho 12-krát figuroval v základnej zostave. Nezabránil zostupu do nižšej súťaže. Méty za neho inkasovali najviac peňazí v celej histórii, do Salzburgu odišiel za štyri milióny. Prvýkrát v novom drese dal o sebe výraznejšie vedieť 31. októbra 2012, keď v zápase domáceho pohára dosiahol hetrik. V rakúskej lige zaknihoval svoj prvý hetrik 27. októbra 2013, bol jediným strelcom na pôde Grӧdigu. Trikrát sa strelecky presadil aj 7. mája 2014, pri víťazstve 7:0 nad Hornom v semifinále Rakúskeho pohára. V ročníku 2013/14 oslavoval víťazstvo v lige i v pohári. Na 31 ligových gólov potreboval 63 vystúpení.

Southampton vyšiel jeho transfer na 11,8 milióna libier. Debutoval pri víťazstve 2:1 s Arsenalom v Ligovom pohári, atmosféru Premier League prvýkrát okúsil 27. septembra 2014 pri výhre 2:1 s Queens Park Rangers. Pravidelne sa jeho meno začalo objavovať v listinách strelcov, dokonca v poslednom kole stanovil nový rekord, keď na hetrik potreboval iba tri minúty. Celkovo v 32 majstrovských zápasoch nastrieľal 10 gólov. Svoje kvality potvrdil pri suverénnom postupe cez Arnhem v treťom predkole Európskej ligy. Druhého decembra 2015 síce už po 39 sekundách otvoril gólový účet stretnutia Ligového pohára s Liverpoolom, no z víťazstva 6:1 sa tešil favorit. Štvormesačné čakanie na gól ukončil 20. marca 2015, dvoma presnými zásahmi prispel k výhre nad Liverpoolom, potom v piatich ďalších zápasoch zaznamenal päť gólov. Sezónu končil ako najlepší strelec mužstva, v majstrovských zápasoch dosiahol 15 presných zásahov. V ročníku 2015/16 mal pevné miesto v základnej zostave, 11-krát sa v lige strelecky presadil.

Koncom júna 2016 sa stal najdrahším africkým futbalistom, Liverpool investoval do jeho príchodu 34 miliónov libier. Od leta 2014 sa stal piatym futbalistom, ktorý prestupoval zo Southamptonu na Anfield, rovnaký smer nabrali aj Adam Lallana, Rickie Lambert, Dejan Lovren a Nathaniel Clyne. V ročníku 2016/17 našiel miesto v ideálnej jedenástke Premier League, vyhodnotený bol za najlepšieho hráča FC Liverpool. Blysol sa v Lige majstrov 2017/18, keď v trinástich zápasoch zaznamenal desaťgólový nástrel. V 58 ligových zápasoch skóroval 26-krát. Vyniká výbušnosťou, zrýchlením, nasadením a dôrazom. Dokáže sa spoľahlivo presadiť proti prakticky hociktorej defenzíve. Nerád prehráva. V premieňaní gólových príležitostí patrí k najlepším.

Bol súčasťou olympijského mužstva v Londýne, kde Senegal postúpil zo skupiny, vo vyraďovacích bojoch boli nad jeho sily Mexičania, neskorší víťaz turnaja. Jeho výkon Africkom pohári národov 2015 poznačilo zranenie, ktoré utrpel tesne pred podujatím v ligovom súboji s Arsenalom. Odohral zápasy s Južnou Afrikou a s Alžírskom, Senegal sa zo skupiny ďalej prebojovať nedokázal. V dobrom svetle sa predviedol na kontinentálnom šampionáte Afriky 2017, gólmi podporil víťazstve so Zimbabwe a s Tuniskom. Vo štvrťfinálovom súboji s Kamerunom gól nepadol, uspel súper, útočník Liverpoolu nepremenil svoju jedenástku. Veľkou mierou sa pričinil o druhú účasť svojej krajiny na MS, na záverečnom turnaji v Rusku patril k najlepším útočníkom. Celkovo v 55 medzištátnych stretnutiach dosiahol 15 presných zásahov.

Komentáre

Reklama

Archív podľa kľúčového slova