Salomon Kalou

ASEC Mimosas je klub, ktorý vychoval hráčov ako Bonaventure Kalou, Didier Zokora, Emanuel Eboué, Gervinho, Romaric, Boubacar Barry, Didier Ya Konan, Kolo Touré či Yaya Touré. Vyrastal v ňom aj Salomon Kalou. Kouč Auxerre Guy Roux túžil, aby hrával v jednom tíme so starším bratom, no on sa rozhodol pre Feyenoord. Do základnej zostavy sa prepracoval po absolvovaní hosťovania v Excelsiore, celkovo v Rotterdame dosiahol v 69 ligových zápasoch 35 presných zásahov, na ihrisku si najviac rozumel s Dirkom Kuytom. Tridsiateho mája 2006 prestúpil na Stamford Bridge. „Nikdy som ani nesníval, že by som sa mohol stať súčasťou takéhoto veľkého klubu. Je na ceste byť dominantný vo futbalovom svete, rád by som k tomu prispel aj ja. Rozprával som sa s Josem Mourinhom, ktorý ma definitívne presvedčil,“ konštatoval. Prvý gól v drese FC Chelsea zaznamenal pri víťazstve s Blackburnom v Ligovom pohári. V anglickej najvyššej súťaži prvýkrát skóroval v decembri 2006 pri víťazstve na pôde Wiganu. V prvej sezóne odohral so sedemgólovou bilanciou 33 ligových partií, tešil sa z triumfu v FA Cup-e i v Ligovom pohári. V druhej sezóne mu asi najviac vyšiel prvý zápas semifinále Ligy majstrov na ihrisku FC Liverpool, vo finálovom zápase síce v penaltovom rozstrele premenil svoj pokus, no presnejšiu mušku mali aj tak hráči Manchestru United. V Premier League 2007/08 sa sedemkrát strelecky presadil. Po trénerskej výmene, keď Avrama Granta nahradil Luiz Felipe Scolari, nedostával už toľko príležitostí. Nepomohlo mu ani to, že keď sa v letnej príprave bojovalo o miesta v základnej zostave, štartoval na olympiáde v Pekingu. Situácia sa zmenila, keď dočasne prevzal trénerskú funkciu Guus Hiddink. Bol jeho obľúbencom. Predĺženie kontraktu o tri roky si spestril dvoma presnými zásahmi do siete Atletica Madrid v Lige majstrov, celkovo v pohárovej Európe potreboval na sedem gólov 49 vystúpení. V Premier League odohral 156 duelov, dosiahol v nich 36 gólov. Jeho strelecky najúspešnejší ročník v lige bol 2009/10, keď sa presne trafil v desiatich prípadoch. Lúčil sa na tej najvyššej úrovni, v úspešnom finále Ligy majstrov nastúpil v základnej zostave.

„OSC Lille je ambiciózny klub. Podľa informácií, ktoré som získal, nič mu nechýba, aby mohol súperiť s tými najlepšími v Európe. Teší ma, že budeme hrávať na novom štadióne,“ povedal po prestupe do Francúzska. Na novom pôsobisku mal nahradiť najmä Belgičana Edena Hazarda, ktorý prestúpil práve do FC Chelsea. Afričan si mohol vyberať z množstva ponúk, o jeho služby sa zaujímali aj Schalke, Arsenal či FC Liverpool. Novú posilu si nevedel vynachváliť tréner Rudi Garcia. Vo francúzskej najvyššej súťaži sa strelecky častejšie presadzoval, v 67 zápasoch nastrieľal 30 gólov. V pohárovej Európe obohatil svoje konto o ďalších osem štartov. Hoci podpísal spoluprácu na štyri roky, lúčil sa už po dvoch. V auguste 2014 zamieril do Herthy Berlín. Prakticky prvýkrát bojoval iba o záchranu v súťaži, prispel k nej šiestimi gólmi v 27 vystúpeniach. Keď sa zohral so spoluhráčmi, znovu produkoval svoj najlepší futbal. Na ihrisku vždy nechal všetko, nikdy nič nepodcenil. Vyniká však hlavne technikou, ovládaním lopty, má nesmierne rýchle nohy. Dvanásteho decembra 2015 figurovala Hertha na treťom ligovom mieste. Stal sa jedným z mála hráčov, ktorí zaznamenali dvojciferný gólový nástrel v jednej sezóne v anglickej, francúzskej a v nemeckej lige. V ročníku 2015/16 dosiahol 14 presných zásahov. Hertha si po dlhom čase vyskúšala pohárovú Európu, nad jej sily tam bolo Brӧndby Kodaň. Spokojnosť vyjadril nedávno podpisom nového kontraktu, podľa ktorého by mal zotrvať v súčasnom klube do roku 2019. „Som v Berlíne nesmierne šťastný, s Herthou mám stále o čo bojovať. Radi by sme nadviazali na pokrok, ktorí sme urobili v posledných rokoch,“ uviedol.

Marco van Basten ho považoval za obrovský talent, preto ho chcel vidieť vo svojom kádri holandského národného výberu, proti bola však ministerka Rita Verdonk. Projekt podporoval aj Johan Cruyff. Kým bol v hre o holandskú reprezentáciu, odmietal ponuku z Pobrežia Slonoviny. Keď definitívne neuspel v snahe získať holandský pas, vo februári 2007 absolvoval debut v zápase s Guineou. Počas desaťročného pôsobenia v reprezentácii dosiahol 28 presných zásahov, prvý gól strelil 21. marca 2007. V roku 2008 si prvýkrát zahral na Africkom pohári národov, celkovo tam štartoval vo šiestich prípadoch, turnaj vyhral v roku 2015. Dvakrát štartoval na svetovom šampionáte. Keď 25. januára 2017 oznámil koniec v reprezentácii, mal na konte 92 medzištátnych zápasov. „V poslednom čase tu nešli veci tým správnym smerom. Sú tu mladí hráči Frank Kassie a Wilfried Zaha, ktorí sú budúcnosťou futbalu našej krajiny, želám im všetko najlepšie,“ povedal.

Komentáre

Reklama

Archív podľa kľúčového slova