Salomon Rondon

Vyrastal v Caracaze, chcel sa podobať na Ronalda a Michaela Jordana. V miestnej najvyššej súťaži debutoval ako 17-ročný, súboj s FC Caraboo sa odohral 8. októbra 2006, 8. apríla 2007 sa prvýkrát zapísal do streleckej listiny, celkovo na 15 gólov potreboval 49 vystúpení. Hrával za FC Aragua. V ročníku 2007/08 sa podieľal na triumfe v národnom pohári. S legionárčením začínal v Las Palmas. Oficiálny debut zaknihoval 5. októbra 2008, v druholigovom stretnutí jeho zamestnávateľ nestačil na Deportivo Alavés. Na prvý gól čakal rok, dosiahol ho v pohárovom zápase s Cádizom. Stal sa najmladším hráčom zo zahraničia, ktorý skóroval za UD Las Palmas, mal 19 rokov a 11 mesiacov. V 36 súbojoch ročníka 2009/10 sa desaťkrát ocitol v listine strelcov. Malaga v letnom prestupovom termíne roku 2010 preinvestovala do jeho príchodu 3,5 milióna. Pôsobenie v Španielsku mu vyšlo na výbornú. Ihneď sa stal prvou voľbou do útoku, čoskoro prekonal gólový nástrel najlepšieho krajana Juana Aranga. Štrnástimi presnými zásahmi zažehnal v prvej sezóne v Malage zažehnal hrozbu zostupu. Darilo sa mu aj v ročníku 2011/12, v 37 ligových vystúpeniach sa presne trafil v jedenástich prípadoch.

V Rubine Kazaň dokázal svoje kvality aj v pohárovej Európe – v 20 zápasoch nastrieľal 12 gólov. Desať miliónov z neho urobilo najväčší príchod do klubu. Transfer sa uskutočnil v auguste 2012. V 36 stretnutiach ruskej najvyššej súťaže dosiahol 13 gólov. Nos na góly dokázal počas pôsobenia v Zenite Petrohrad. V januári 2014 podpísal päťročnú spoluprácu, dres menil za 15,8 milióna libier. V pohárovej Európe sa dostal na ihrisko 18-krát, strelil sedem gólov. V 37 ligových súbojoch sa 20-krát strelecky presadil. Bol súčasťou majstrovskej partie zo sezóny 2014/15. Mimochodom, išlo o piate prvenstvo Zenitu Petrohrad v najvyššej súťaži.

Dres West Bromwichu mal prvýkrát oblečený 15. augusta 2015, po polhodine hry vystriedal v súboji na pôde Watfordu Craiga Gardnera, v zápase gól nepadol. Do WBA prišiel za 12 miliónov libier. V prvej sezóne na Ostrovoch sa uviedol deviatimi presnými zápasmi v 34 ligových vystúpeniach, v ročníku 2016/17 dosiahol osem gólov, v minulej sezóne skóroval sedemkrát. V anglických pohárových súťažiach nastúpil na 11 duelov, strelecky sa presadil štyrikrát. Šiesteho augusta 2018 sa pobral na ročné hosťovanie do Newcastle United. Konkurenciou v útoku sú mu Joselu, Ayoze Perez a Yoshinori Muto. K jeho herným prednostiam patrí skvelá orientácia a správny výber miesta v pokutovom území súpera. Vyniká v hlavičkovaní. Dokáže sa uvoľniť na malom priestore a pohotovo zakončiť. V dobrých streleckých pozíciách nezvykne zaváhať. Stopercentný prístup k zápasu je u neho samozrejmosťou.

Zúčastnil sa na MS 2009 dvadsaťročných v Egypte. Turnaj odohral so štvorgólovou bilanciou. Ešte predtým, 3. februára 2008 prvýkrát reprezentoval Venezuelu. Nechýbal v nominácii trénera Noela Sanvicenteho na Copa America 2015, celkovo na juhoamerickom kontinentálnom šampionáte štartoval trikrát. V roku 2016 pri víťazstve nad Jamajkou tu nastúpil na jubilejný 50. medzištátny zápas. Najcennejší dres obliekol 68-krát. Rekordérom je 129-zápasový Juan Arango, ktorý v reprezentácii už nadobro skončil. Ten vedie aj tabuľku strelcov, s 23 zápismi do streleckej listiny. Salomon Rondon má na konte 21 presných zásahov.

Komentáre

Reklama

Archív podľa kľúčového slova