Serge Aurier

V mládežníckej akadémii Racingu Lens strávil tri roky, výkonmi v rezervnom tíme sa prepracoval do A-mužstva. V júni 2009 podpísal prvú profesionálnu zmluvu. Pri zostupe do druhej ligy v sezóne 2010/11 bol svetlým zjavom mužstva, potom ho oslovilo niekoľko renomovaných európskych klubov. V 40 zápasoch prvej a druhej ligy sa nedokázal strelecky presadiť.

Toulouse je štvrté najväčšie mesto Francúzska. Preteká ním rieka Garonne a prieplav Canal du Midi, je prefektúrou departementu Haute-Garonne a regiónu Midi-Pyrénées, dostalo prezývku „ružové mesto“ vďaka ružovým tehliam, ktoré predstavujú hlavný a tradičný stavebný materiál. Má rozlohu 118 km², 0,45 milióna obyvateľov. Toulouse je univerzitným mestom. V roku 1814 sa tu konala významná bitka proti napoleonskej armáde. Počas 2. svetovej vojny sa mesto vyhlo bojom. Sídli tu futbalový klub, jeho história siaha do roku 1970. Stadium de Toulouse je dejiskom domácich zápasov, zmestí sa tam 33150 divákov. Farbami sú fialová a biela, prezidentom je Damien Comolli. Najväčším rivalom je FC Girondins Bordeaux. Najväčšími úspechmi sú prebojovanie sa do Ligy majstrov 2007/08 a triumf vo Francúzskom pohári v roku 1957. Preslávili sa tu Jacques Santini, Daniel Jeandupeux, Fabien Barthez a Andre-Pierre Gignac. V júni 2021 sa realizovala posledná výmena trénerov, prišiel Philippe Montanier, odišiel Patrice Garande. V januári 2012 prikývol na ponuku z tohto klubu Serge Aurier. Transfer sa uskutočnil za 1,5 milióna eur. Čoskoro debutoval v súboji s Caen, 1. apríla 2012 prvýkrát skóroval, potom si poranil členok a musel vynechať sedem zápasov. Usadil sa v základnej zostave. V 78 zápasoch najvyššej súťaže Francúzska strelil osem gólov.

Zakladá si na rýchlosti a na vynikajúcej kondícii. Je dravý a priebojný. Veľa nabehá. Na výbornú si plní defenzívne povinnosti. Samozrejmosťou je u neho stopercentné nasadenie, nikdy nič nepodcení. Zviditeľnil sa v PSG. V júli 2014 prišiel na ročné hosťovanie, uplatnil sa. Mužstvo vtedy opustil Christophe Jallet, skvelým spôsobom ho na pravej strane obrany nahradil. Konkuroval mu Gregory van der Wiel. Prestupové lístky podpísal 29. apríla 2015. V ročníkoch 2014/15 a 2015/16 pomohol k majstrovským titulom. Trikrát vyhral Ligový, trikrát Francúzsky pohár. Absolvoval 10 duelov Ligy majstrov a 57 duelov najvyššej súťaže Francúzska.

Pre Tottenham Hotspur bola účasť vo finále Ligy majstrov jedným z najväčších úspechov v 139-ročnej histórii. Zaslúžil sa o to aj rodák z mesta Ouragahio, nastúpil vtedy na päť stretnutí. Londýnsky klub posilnil 31. augusta 2017. Stál 23 miliónov libier. O miesto v zostave bojoval s Kieranom Trippierom, neskôr bol jeho súperom aj Kyle Walker-Peters. Na White Hart Lane skončil 31. augusta 2021, o mesiac neskôr sa dohodol s Villarrealom.

V národnom výbere Pobrežia Slonoviny debutoval 5. júna 2013. mužstvo vtedy viedol Sabri Lamouchi. V dobrom svetle sa predstavil na svetovom šampionáte v Brazílii, v životnej forme odohral víťazný Africký pohár národov 2015. Štyrikrát sa umiestnil v najlepšej africkej jedenástke. Na Africkom pohári národov 2019 bol kapitánom. V 72 medzištátnych zápasoch sa trikrát strelecky presadil.

V reprezentácii ho vedie Patrice Beaumelle, 43-ročný rodák z Arles. V mládežníckej akadémii Nimes sa zdokonaľoval, strávil tam deväť sezón, profesionálnym futbalistom sa však nestal. Trénerskú kariéru odštartoval na amatérskej úrovni, kormidloval ES Grau-du-Roi. Veľa sa priučil od Herveho Renarda, asistenta mu robil v národnom výbere Angoly, v USM Alger a v národnom výbere Zambie. Keď Hervé Renard odišiel do Sochaux, stal sa hlavným koučom. Na súčasnom pôsobisku nahradil Ibrahima Kamaru.

Diskusia je uzavretá

Reklama

Posledné príspevky

Archív podľa kľúčového slova