Steven Davis

K tým, čo dosiahli magickú métu sto medzištátnych zápasov, patrí už aj Steven Davis. Debutoval 9. februára 2005 pri prehre s Kanadou, po jeho nástupe dosiahlo Severné Írsko niekoľko pozoruhodných výsledkov: víťazstvo 1:0 nad Anglickom v kvalifikácii MS 2006 a víťazstvo 3:2 nad Španielskom v septembri 2006. Prvý z jeho desiatich gólov padol do siete Walesu. V novodobej ére sa stal 21. mája 2006 najmladším kapitánom reprezentácie. Blysol sa 8. októbra 2015, keď v „šesťbodovom“ zápase kvalifikácie ME zaznamenal pri víťazstve 3:1 s Gréckom dva presné zásahy. Severné Írsko v roku 2016 prvýkrát cestovalo na európsky šampionát.

Začínal v dorasteneckom tíme Aston Villy, v roku 2002 triumfoval v juniorskom Pohári FA. Prvý profesionálny zápas absolvoval 18. septembra 2004, po hodine hry pri bezgólovej remíze na pôde Norwichu vymenil na ihrisku Norberta Solana. V premiérovej sezóne sa na ihrisko v anglickej najvyššej súťaži dostal 28-krát. V druhom ročníku sa o jeho mieste v základnej zostave nepochybovalo, vynechal iba jedno stretnutie, výkonmi si vybojoval úctu i rešpekt fanúšikov klubu, ale aj futbalových odborníkov. Vtedajší tréner reprezentácie Severného Írska Lawrie Sanchez v ňom videl nového Franka Lamparda, keď prebral Fulham, ako prvé angažoval Stevena Davisa a Aarona Hughesa. Transfer sa realizoval 5. júla 2007. Po odohraní 22 ligových zápasov odišiel na hosťovanie do Škótska.

Fanúšikom Rangers bol už ako teenager, v novom drese debutoval v zápase Pohára UEFA proti Panathinaikosu. Aj prvý gól dosiahol v tejto súťaži, do siete Werderu Brémy, pričinil sa o postup do finále, kde škótsky klub neuspel, avšak neúspech si kompenzoval prvenstvom v domácom pohári i v lige. Natrvalo prestúpil 21. augusta 2008, za tri milióny libier. V jednej z jeho vôbec najúspešnejších sezón vôbec 2009/10 vybojoval Škótsky pohár i ligové prvenstvo. Náročným fanúšikom Rangers FC čoraz viac pripomínal bývalého obľúbenca Iana Durranta. Vo finále Ligového pohára 2010/11, v ktorom jeho zamestnávateľ uspel v súboji s Celticom, otváral gólový účet stretnutia. Aj v tejto sezóne vybojoval tím majstrovský titul. Devätnásteho júla 2011 podpísal päťročný kontrakt. Pri absencii Davida Weira dostal možnosť viesť mužstvo ako kapitán, Ally McCoist sa nechal počuť, že je z jeho službami spokojný. Keď sa klub dostal do finančnej insolventnosti, stal sa voľným hráčom.

Hoci mal ponuku zostať v Glasgowe, rozhodol sa pre nováčika Premier League Southampton. Väčšina fanúšikov Rangers jeho krok schválila. Odišli aj Steven Naismith, Steven Whittaker či Kyle Lafferty„Vyberal som si z viacerých možností. Po rozhovore s trénerom a prezidentom som sa rozhodol takto. Zaujalo ma, čo klub v nedávnej minulosti dosiahol, že sa dostal na takúto úroveň, navyše, má ambície ešte napredovať,“ povedal vtedy. Nový dres prvýkrát obliekol 19. augusta 2012. Prebil sa do základnej zostavy, do hry vniesol nasadenie, bojovnosť, dôraz v osobných súbojoch. Stopercentný prístup je u neho samozrejmosťou. Nikdy nešetrí krokom, patrí k tým, čo na ihrisku nabehajú najviac, perfektná kondícia mu v záveroch zápasov umožňuje vystupňovať výkon. V 188 zápasoch Premier League dosiahol 12 presných zásahov. Osemnásteho júla 2016 sa dohodol s vedením klubu na trojročnom predĺžení spolupráce.

Komentáre

Reklama

Archív podľa kľúčového slova