Steven Naismith

Predtým ako podpísal v auguste 2002 s Kilmarnockom prvý profesionálny kontrakt, odohral niekoľko sezón za mládežnícke výbery. Debutoval v ročníku 2003/04, 24. apríla v zápase s FC Hibernian. Vtedy ešte stále nastupoval aj za klubovú devätnástku, ktorá sa po finálovom víťazstve s Glasgowom Rangers tešila zo zisku Škótskeho pohára. Ofenzívny stredopoliar či útočník zaznamenal prvý gól pri remíze 2:2 s Heart of Midlothian vo februári 2005. V marci ho vyhodnotili za najlepšieho hráča ligy, následne podpísal štvorročné predĺženie zmluvy s najstarším škótskym profesionálny klubom. V semifinále Ligového pohára s Falkirkom dosiahol prvý hetrik. V ročníku 2006/07 si vybojoval ocenenie pre najlepšieho mladého hráča škótskej najvyššej súťaže, celkovo v nej na prvom pôsobisku odohral s 29-gólovou bilanciou 102 duelov.

Za lepšími podmienkami odišiel do FC Rangers, Kilmarnock zinkasoval odstupné 1,9 milióna libier. Transfer sa skompletizoval 31. augusta 2007. Nasledujúci deň absolvoval premiéru v novom drese, odohral posledné minúty zápasu s Gretnou. Pri víťazstve s Aberdeenom 3:0 23. septembra sa dočkal prvého presného zásahu. Na Nou Campe si prvýkrát zahral v Lige majstrov. Na prelome rokov 2007 a 2008 sa rozstrieľal, potom sa už v listinách strelcov objavoval pravidelne. Nerád spomína na semifinálový duel Škótskeho pohára so St. Johnstone, po strete s Martinom Hardiem sa zranil a takmer rok sa neobjavil na ihrisku. Od decembra 2008 sa do starej formy rozohrával v rezervnom tíme. Blysol sa vo finálovom zápase Ligového pohára so St. Mirren, v ktorom pripravil rozhodujúci gól. K obhajobe majstrovského titulu z predchádzajúcej sezóny prispel výkonmi v 25 ligových zápasoch. Keď 29. septembra 2010 bol autorom jediného gólu v domácom meraní síl s Bursasporom, ukončil 12-zápasovú sériu bez výhry v Lige majstrov. V októbri 2010 ho druhýkrát vyhodnotili za najlepšieho hráča ligy. Kým v začiatkoch kariéry sa objavoval v zostave prakticky iba na poste útočníka, teraz nastupoval v záložnej formácii, hlavne na postoch krídelníka, kde využíval dravosť, priamočiarosť a rýchlosť. Útok v zložení Kenny Miller, Kris Boyd fungoval vynikajúco. Pri sile mestského rivala, Celticu Glasgow, mali tri ligové prvenstvá v sérii obrovskú cenu. Steven Naismith prispel k oslavám majstrovského titulu 2010/11 jedenástimi presnými zásahmi.

Pracovitosť a schopnosť vystupňovať výkon v záverečných fázach zápasu mu vyniesli angažmán v Premier League. S Evertonom sa dohodol na štvorročnom pôsobení 4. júla 2012. Adaptáciu v novom prostredí mu uľahčil bývalý spoluhráč Nikica Jelavič. Stal sa jednou z najlacnejších posíl počas éry Davida Moyesa, veď napríklad Yakubu prišiel za 11,25 milióna libier a Marouane Fellaini vyšiel klub na 15 miliónov. V prvej sezóne v Liverpoole ešte nerozvinul naplno svoje kvality, nedokázal sa usadiť v základnej zostave. Podarilo sa mu to až po nástupe Roberta Martineza do funkcie trénera. V ročníku 2013/14 sa pričinil o pekné piate miesto, 72 bodov Everton v najvyššej anglickej súťaži už dlho nenazbieral. Opäť si tak zahral v pohárovej Európe. V lige sa na ihrisku v ročníku 2014/15 objavil 31-krát, celkovo dosiahol v súťažných zápasoch osem presných zásahov. V tábore deväťnásobného anglického majstra sa ocitol na vedľajšej koľaji v ročníku 2015/16, keď po polovici sezóny mal na konte iba štyri zápasy v základnej zostave. Prikývol preto na ponuku z Norwichu, z klubu, ktorý mal o jeho služby záujem už v lete 2015. Devätnásteho januára 2016 tu podpísal dlhodobý kontrakt.

Škótsko sa osemkrát kvalifikovalo na MS, dvakrát na ME, no nikdy sa neprebojovalo ďalej zo skupinovej fázy. Keď Steven Naismith začínal v reprezentácii, patrilo jej v klasifikácii FIFA 13. miesto, momentálne figuruje na 61. priečke. Gordon Strachan disponuje vyrovnaným kádrom, v ktorom je pre medzištátny futbal použiteľných 20 až 30 hráčov, preto je pomerne náročné získať v škótskom národnom výbere väčší počet štartov. Steven Naismith ich má momentálne na konte 45, dosiahol v nich sedem presných zásahov. Debutoval v júni 2007, prvýkrát presne namieril 12. októbra 2010 v zápase kvalifikácie ME so Španielskom.

Komentáre

Reklama

Archív podľa kľúčového slova