Tal Ben Haim

Aj v 35 rokoch dokazuje, že v žiadnom prípade nie je súci do starého železa. V doterajších šiestich zápasoch kvalifikácie tohtosezónnej Európskej ligy jeho zamestnávateľ inkasoval iba jeden gól. Dlhodobo nad všetkými vyčnieva aj v izraelskej najvyššej súťaži. Vyniká prehľadom v hre, disciplínou, na ihrisku je predĺženou rukou trénera Jordiho Cruyffa. V Maccabi Tel Aviv je základným stavebným kameňom mužstva, lídrom na ihrisku i mimo neho. Rovnakú pozíciu má aj v izraelskej reprezentácii, kde už odohral 95 medzištátnych zápasov, dôveruje mu aj súčasný tréner Elisha Levy. Je hre o rekord v počte vystúpení za Izrael, ktorý drží 99-zápasový Yossi Benayoun. Prvýkrát sa v medzištátnom zápase predstavil 13. februára 2002.

Je odchovancom najstaršieho, najpopulárnejšieho a najúspešnejšieho izraelského klubu. V lige debutoval 30. apríla 2001 v mestskom derby s Hapoelom. Zohral významnú úlohu pri majstrovskom titule z edície 2002/03. V ďalšom súťažnom ročníku preberal od Gadiho Brumera kapitánsku pásku. Celkovo počas prvého pôsobenia v Maccabi Tel Aviv odohral 85 duelov v lige. Keď absolvoval úspešne skúšku, Sam Allardyce ho upísal na tri sezóny. K prestupu mu pomohlo, že predtým sa v dobrom svetle v Premier League jeho krajan Eyal Berkovic. Premiérová sezóna 2004/05 dopadla nad očakávania dobre, absolvoval 27 stretnutí. Za Bolton strelil jediný gól, 1. februára 2005 hlavou prekonal brankára Tottenhamu pri výhre 3:1. Dvadsiateho októbra 2005 nastúpil na zápas v Pohári UEFA na pôde Besiktasu s kapitánskou páskou. V tejto súťaži si v zápase šestnásťfinále strelil vlastný gól, ktorý výraznou mierou prispel k postupu Marseille do ďalších bojov. Olympique išiel ďalej po dvojzápasovom sumáre 2:1. Celkovo však predvádzal dobrý futbal, o čom svedčil záujem z finančne lepšie situovaných klubov. V januári 2017 Chelsea potvrdila, že nepochodila s konkrétnou žiadosťou o prestup izraelského stopéra, po vypršaní zmluvy o pol roka neskôr sa s hráčom predsa len dohodla. „Som rád, že budem nosiť dres jedného z najväčších svetových klubov. Už som potreboval novú výzvu. Budem hrať na hociktorej pozícii, na akej si ma bude Jose Mourinho želať. Teším sa na novú sezónu, v ktorej hráme v Lige majstrov,“ uviedol na margo zmeny dresu. Zdravotné problémy sa nevyhli Johnovi Terrymu a Ricardovi Carvalhovi, aj preto ihneď patril do základnej zostavy. Jose Mourinho praktizoval rotačný systém, v ktorom pri veľkej porcii zápasov dostal priestor aj Brazílčan Alex. Príchod krajana Avrama Granta mu nepomohol, naopak ublížil.

Pred ročníkom 2008/09 sa stal druhým hráčom, ktorého získal po nástupe do funkcie trénera Manchestru City Mark Hughes. Hodnota hráča predstavovala 5 miliónov libier. „Do každého zápasu pôjdem naplno, dám do toho svoje srdce. Myslím, že v tejto sezóne by sme mohli dosahovať dobré výsledky. Nesmierne sa teším na pôsobenie tu,“ povedal tesne po transfere. Hoci bojoval ako sa len dalo, na pevné miesto v základnej zostave to nestačilo, preto sa 1. februára dohodol s klubom, aby ho uvoľnil na hosťovanie do Sunderlandu. Keď ani po návrate nezískal miesto v úvodnej jedenástke, požiadal o zaradenie na listinu transferov. Koncom augusta 2009 sa dohodol na štvorročnej spolupráci s Portsmouthom, hneď zakotvil v základnej zostave. Hoci predvádzal fantastický futbal, jeho zamestnávateľ sa nevyhol zostupu do druhej najvyššej súťaže. Tam hrávať nechcel, preto sa dohodol s West Hamom, jeho futbalové cesty sa tak opäť spojili s Avramom Grantom. V jeho rodnej krajine sa objavili zaručené informácie, že išlo o prestup, nakoniec to bolo len hosťovanie. Po odohraní ôsmich zápasov Premier League sa vrátil do FC Portsmouth. V kádri figuroval od januára 2011, s klubom mal však nevyrovnané účty, preto sa v zostave objavil až 6. augusta 2011. Neskôr v tejto sezóne musel klub už druhýkrát v priebehu dvoch rokov pod nútenú správu, čo znamenalo aj odčítanie desiatich bodov. Tretia najvyššia anglická súťaž mu nevoňala, 4. januára 2013 prestúpil do Queens Park Rangers. Pred návratom do Maccabi Tel Aviv ešte hrával za Standard Liége a Charlton.

Komentáre

Reklama

Archív podľa kľúčového slova