Teemu Pukki

Fínsko sa prvýkrát predstaví na veľkom turnaji, MS alebo ME. Zaslúžil sa o to aj 31-ročný rodák z mesta Kotka, v kvalifikácii dosiahol desať presných zásahov. V medzištátnom zápase mu dal prvú šancu Stuart Baxter, debutoval 4. februára 2009 v súboji s Japonskom. Jeho piaty presný zásah v drese Fínska znamenal remízu so Španielskom. V životnej forme ho zastihla Liga národov 2018/19. Na 30 presných zásahov potreboval 90 štartov. Iba tri góly stráca na najlepšieho Jariho Litmanena. Za roky 2019 a 2020 preberal cenu pre najlepšieho futbalistu svojej krajiny. Súpermi Fínska na blížiacom sa európskom šampionáte budú Dánsko, Rusko a Belgicko.

Kariéru rozbiehal v FC KooTeePee, v FC Sevilla hrával oveľa viac za rezervu ako za A-mužstvo, 28. augusta 2010 sa vrátil do rodnej krajiny, dohodol sa s HJK Helsinki. História tohto klubu siaha do roku 1907, skoro stale hrával v najvyššej súťaži Fínska. Je to jediný klub z Fínska, ktorý sa prebojoval do skupinovej fázy Ligy majstrov, v baráži v sezóne 1998/99 prešiel cez FC Méty. V ročníku 2014/15 sa Helsinki prebojovali do hlavnej fázy Európskej ligy. Klubovými farbami sú modrá a biela, prezidentom je Olli-Pekka Lyytikäinen. Helsinki 30-krát vyhrali ligu, 14-krát skončili na druhom mieste, 14-krát vyhrali národný pohár. Domovským stánkom je Bolt Arena, zmestí sa tam 10770 divákov. Najväčšími rivalmi sú Kiffen, HPS a HIFK. V rebríčku klubov podľa UEFA figurujú Helsinki na 133. mieste. V tomto tisícročí sedeli na trénerskej stoličke Jyrki Heliskoski, Keith Armstrong, Aki Hyrylainen, Antti Muurinen, Sixten Bostrӧm a Mika Lehkosuo, od 22. mája 2019 vedie mužstvo Toni Koskela. V pohárovej Európe absolvovali Helsinki 148 stretnutí, zaznamenali 50 výhier, 24 remíz a 74 prehier. Teemu Pukki tu strávil jeden rok, nastrieľal 13 gólov, ihneď prerástol rozmery súťaže.

Na prvotriedneho hráča sa vypracoval v Schalke. Prišiel 31. augusta 2011, dohodol sa na trojročnom kontrakte. V základnej zostave dostal prvýkrát šancu 6. novembra, súboj s Hannoverom si spestril dvoma gólmi. V 37 dueloch dosiahol osemgólovú bilanciu. V pohárovej Európe sa predstavil šesťkrát. Koncom letného prestupového termínu v roku 2013 ho angažoval Celtic Glasgow. Škótsky veľkoklub tak reagoval na odchod Garyho Hoopera. “Myslel som, že to po pôsobení v Schalke bude prechádzka. Mýlil som sa. Futbal tu je rýchlejší, je tu oveľa viac osobných súbojov. Liga je dobrá, lepšia ako som predpokladal,” podotkol. V lige zaznamenal 26 vystúpení a deväť gólov. V deviatich zápasoch pohárovej Európy dvakrát skóroval. Prvého septembra 2014 prikývol na možnosť hosťovania v Brӧndby. V 27 dueloch ligy strelil deväť gólov, potom podpísal prestupové lístky. V ďalších 103 štartoch sa 46-krát strelecky presadil. V pohárovej Európe zaknihoval 19 vystúpení a 10 gólov.

Do Norwich City FC prišiel 30. júna 2018, tréner Daniel Farke bol z toho nadšený. Uviedol sa fantasticky, 29 gólmi pomohol k druholigovému triumfu. Bol vyhlásený za najlepšieho hráča súťaže. V Premier League bol svetlým zjavom mužstva, no ani jeho 11 gólov nestačilo na udržanie sa v súťaži. V tejto sezóne už má na konte 25 gólov. Cenná je jeho schopnosť podržať loptu v blízkosti pokutového územia súpera, v gólovej príležitosti sa nezvykne pomýliť. Samozrejmosťou sú u neho stopercentné nasadenie a profesionálny prístup. Má obdivuhodné zrýchlenie, nadštandardná je jeho strela.

Diskusia je uzavretá

Reklama

Posledné príspevky

Archív podľa kľúčového slova