Theo Walcott

Vyrastal v juniorských tímoch Southamptonu, obdivoval vtedy FC Liverpool, Michaela Owena a Robbieho Fowlera a Stevena McManamana. V ročníku 2004/05 si zahral vo finále dorasteneckého Pohára FA. V rezervnom tíme bol vôbec vo veku 15 rokov a 175 dní vôbec najmladším hráčom. Hneď po zostupe zamestnávateľa z Premier League dostal prvú šancu v A-mužstve. Mal 16 rokov a 143 dní, v zápase s Wolverhamptonom Wanderers sa zrodila bezgólová remíza. Prvýkrát sa zmestil do základnej zostavy 18. októbra 2005 v stretnutí na pôde Leedsu United, v tomto zápase sa stal vôbec najmladším strelcom FC Southampton vôbec, presný zásah mal trpkú príchuť, stačil iba na zmiernenie prehry.

Stúpajúcu formu rodáka zo Stanmore zaregistrovali na súčasnom pôsobisku, transfer sa uskutočnil 20. januára 2006, za päť miliónov libier, v hre boli aj ďalšie bonusy, ak sa talentovaný hráč v Arsenale Londýn uplatní. Profesionálny kontrakt podpísal tesne po dovŕšení sedemnástich rokov, 16. marca 2006. Ihneď začal zúročovať svoje silné herné stránky, presadzoval sa skvelou atletickou pripravenosťou, príkladom išiel profesionálnym prístupom k povinnostiam, na ihrisku patril k tým, ktorí nabehajú najviac kilometrov. Všetko to podporil stopercentnou defenzívou. V septembri 2008 Arsene Wenger potvrdil, že sa o začínajúceho anglického reprezentanta intenzívne zaujímali Tottenham Hotspur, Chelsea a FC Liverpool, v tých časoch sa udomácnil v úvodnej jedenástke. Pravidelne sa začal objavovať v listinách strelcov od sezóny 2010/11, vtedy zaznamenal deväť gólov, v ďalšej sezóne presne namieril osemkrát, maximálny nástrel doterajšej kariéry dosiahol štrnástimi gólmi v ligovej edícii 2012/13. Prvý hetrik v Premier League zaknihoval 29. decembra 2012 v stretnutí s Newcastle United (7:3). Osemnásteho januára 2013 sa upísal pre Arsenal na ďalšie tri ročníky. Stý zápis do streleckej listiny počas pôsobenia v Arsenale dosiahol 20. februára 2016. V Premier League potreboval na 65 gólov 264 vystúpení, v Lige majstrov zaznamenal 18 presných zásahov, odohral 67 stretnutí. Trikrát (2013/14, 2014/15 a 2016/17) dvíhal nad hlavu FA Cup.

Trochu prekvapujúco nechýbal v záverečnej nominácii Svena-Gӧrana Erikssona na MS 2006. Mal na konte iba trinásť vystúpení v seniorskej kategórii. Prvými voľbami švédskeho kouča boli Wayne Rooney a Michael Owen, no doma ostali v perfektnej forme hrajúci Darren Bent, Andrew Johnson, Jermaine Defoe a Dean Ashton. Historické prvenstvo najmladšieho hráča Anglicka prepísal 30. mája 2006, keď mal 17 rokov a 75 dní. Keď trénerskú štafetu prevzal Steven McClaren, ocitol sa v kádri reprezentačnej dvadsaťjednotky, za ktorú odohral so šesťgólovou bilanciou 21 duelov, v roku 2009 získal na ME tejto vekovej kategórie striebornú medailu. Fabio Capello ho nezahrnul do záverečného menoslovu na MS 2010. Viac šancí dostával po nástupe Roya Hodgsona do funkcie. Na ME 2012 sa dostal na ihrisko raz, v zápase so Švédskom (2:2) to využil na skórovanie. Svetový šampionát v Brazílii musel vynechať pre zranenie, minuloročné ME neabsolvoval. Doposiaľ odohral 47 medzištátnych zápasov, v ktorých osemkrát osvedčil strelecké schopnosti.

Komentáre

Reklama

Archív podľa kľúčového slova