Thibaut Courtois

Desať rokov po nástupe do Racingu Genk zažil premiéru v prvom mužstve. Sedemnásteho apríla 2009 pri zápase s Gentom mal 16 rokov a 341 dní. Patril k kľúčovým postavám pri ligovom prvenstve v sezóne 2010/11. Preberal vtedy ocenenia pre najlepšieho brankára ligy a najlepšieho hráča svojho klubu. V 40 ligových zápasoch pustil loptu za svoj chrbát iba v 32 prípadoch, 14-krát udržal čisté konto.

V júli 2011 sa dohodol na päťročnej spolupráci s FC Chelsea, prestup sa uskutočnil za deväť miliónov eur. Prakticky okamžite si balil kufre a pobral sa na hosťovanie do Atletica Madrid, ktoré vtedy súrne potrebovalo náhradu za odchádzajúceho Davida de Geu. Debutoval pri víťazstve 4:0 s Vitoriou Guimaraes v Európskej lige 25. augusta 2011. O tri dni sa prvýkrát predstavil v španielskej najvyššej súťaži, pri bezgólovej remíze na Štadióne Vicente Calderona s Osasunou Pamplona. O miesto jednotky medzi troma žrďami úspešne bojoval so Sergiom Asensiom. V madridskom derby fauloval v pokutovom území Karima Benzemu a videl prvýkrát červenú kartu. Atletico sa prebojovalo medzi dva najlepšie kolektívy Európskej ligy, v španielskom finále zdolalo Bilbao 3:0. Nakoľko na Stamford Bridge bol jednoznačnou prvou voľbou do brány Petr Čech, hosťovanie sa predlžovalo aj na sezónu 2012/13. Pikantnú príchuť mal pre neho zápas Superpohára, v ktorom Atletico pokorilo FC Chelsea 4:1. Rozchytal sa do výbornej formy, loptu nevyťahoval zo siete rekordných 820 minút. Ďalším významným medzníkov v jeho sľubne rozbiehajúcej sa kariére bol triumf v Španielskom pohári, Atletico vo finálovom zápase zdolalo Real Madrid po dlhých štrnástich rokoch, Belgičan sa tešil z ocenenia pre najlepšieho hráča stretnutia. Pred ročníkom 2013/14 Chelsea požičala Atleticu brankára na ďalších dvanásť mesiacov. To už bol na vrchole svojej kariéry. Dokázal to v semifinálovom dvojzápase Ligy majstrov proti svojmu kmeňovému klubu, Atletico išlo ďalej po celkovom súčte 3:1 a najmä prvenstvom v španielskej lige, ktorú Atletico vyhralo prvýkrát od sezóny 1995/96. Oslavy nepokazila ani prehra vo finále Ligy majstrov s mestským rivalom.

V júni 2014 Jose Mourinho potvrdil, že 199 cm vysoký gólman sa vracia do Londýna. Portugalský tréner ho uprednostnil pred Petrom Čechom na zápas prvého kola Premier League, v ktorom Chelsea zvíťazila na pôde Burnley 3:1. V druhom zápase prvýkrát v anglickej lige udržal čisté konto, pri domácej výhre 2:0 s Leicestrom. Čoskoro podpísal nový päťročný kontrakt. Prvú trofej s FC Chelsea vybojoval 1. marca 2015, po finálovom víťazstve s Tottenhamom dvíhal nad hlavu Ligový pohár. Jeho zamestnávateľ v ročníku 2014/15 získal aj majstrovský titul. Po odchode Petra Čecha ešte zvýšil výkonnosť, opadol z neho stres. Každodenný boj o miesto v základnej zostave mu evidentne neprospieval. V septembri 2015 sa prvýkrát vážnejšie zranil, nevyhnutný bol operačný zákrok, musel vynechať tri mesiace. V ročníku 2015/16 sa stal iba šiestym brankárom v Premier League, ktorý bol v jednej sezóne dvakrát vylúčený. V tejto ligovej edícii vybojoval svoj štvrtý majstrovský titul.

Belgicko zažíva momentálne snáď najlepšie futbalové roky, od novembra 2015 do marca 2016 mu patrilo prvé miesto v klasifikácii FIFA, dlhodobo sa usadilo v prvej desiatke. Momentálne figuruje na siedmom mieste. Prispel k tomu aj Thibaut Courtois. Keď v novembri 2011 prvýkrát zasiahol do medzištátneho zápasu, stal sa najmladším belgickým brankárom v reprezentácii. V kvalifikácii MS 2014 nevynechal ani minútu, Belgicko sa na MS alebo ME prebojovalo prvýkrát od roku 2002. Na šampionáte v Brazílii sa mužstvo vedené Marcom Wilmotsom prepracovalo medzi osem najlepších, kde bola nad jeho sily Argentína. Podľa jeho vlastných slov bola najtrpkejšou porážkou v jeho kariére tá s Walesom na ME vo Francúzsku. Skvelý brankár Liverpoolu Simon Mignolet pri ňom nemá žiadnu šancu. V reprezentácii absolvoval 49 duelov.

Ťaží z perfektnej atletickej pripravenosti, vie, že aj pre brankára je dokonalá kondícia nevyhnutnosťou. Náročné zápasy sa často rozhodujú až v posledných minútach. Nikdy sa nehral na to, že sa hráčom v poli vyrovná v ovládaní lopty. Cenný pre mužstvo je najmä spoľahlivosťou, robí minimum nevynútených chýb. Dokonale ovláda vlastné pokutové územie. Vyniká maximálnou sústredenosťou na každý zápas, samozrejmosťou je uňho stopercentné nasadenie.

Komentáre

Reklama

Archív podľa kľúčového slova