Thomas Vermaelen

Základy dostal v mládežníckej akadémii Ajaxu Amsterdam, po troch rokoch v nej absolvoval 15. februára 2004 debut v A-mužstve. Základnú zostavy si vybojoval po návrate z hosťovania vo Waalwijku, kde odohral 13 ligových stretnutí. Prvou trofejou, ktorej zisk niesol aj jeho podpis, bol národný pohár 2005/06. Ajax za jeho čias však nezažíval najlepšie obdobie, v lige dominoval konkurenčný Eindhoven. Po pamätí amsterdamských fanúšikov sa zapísal spoluprácou s Johnom Heitingom a neskôr Janom Vertonghenom na stopérskych postoch, často však nastupoval aj na pozícii ľavého beka. Po odchode Klaasa-Jana Huntelaara prevzal kapitánsku pásku.

Arsenal Londýn investoval do jeho príchodu 10 miliónov, štvorročná spolupráca sa podpisovala 19. júna 2009. V začiatkoch nastupoval v strede obrany, po boku Williama Gallasa. Debut, pri ktorom jeho zamestnávateľ uspel na pôde Evertonu 6:1, si spestril presným zásahom. Stal sa 84. hráčom, ktorý v premiére v tomto klube dokázal skórovať. Na Premier League sa rýchlo adaptoval, čo dokázal dvoma gólmi strelenými do siete Wiganu, ako aj dvoma víťazstvami v prestížnej ankete Hráč mesiaca. V prvej sezóne v Anglicku sa v lige strelecky presadil sedemkrát, najmä po vyhratých hlavičkových súbojoch v šestnástke súpera. Takticky vyspelý hráč, ktorý nerobí prakticky žiadne chyby, sa následne zaradil medzi lídrov tímu, čo potvrdila kapitánska páska na jeho rukáve pri absencii Cesca Fabregasa. Zranená achilovka ho vyradila z akcie na väčšiu časť sezóny 2010/11, po osemmesačnej absencii sa na ihrisko vrátil 28. apríla. Po odchode Cesca Fabregasa do Barcelony prebral kapitánske povinnosti Robin van Persie, Belgičan sa stal jeho zástupcom. Osemnásteho októbra 2011 podpísal nový dlhodobý kontrakt. V ročníku 2011/12 patrila jeho spolupráca s Laurentom Koscielnym v strede obrany k tomu najlepšiemu, čo ponúkal vtedajší Arsenal. V auguste 2012 po odchode Robina van Persieho sa stal kapitánom. Dobrú formu potvrdil najmä ligovými vystúpeniami s Manchestrom City a s Liverpoolom na prelome rokov 2012 a 2013. Veľkú konkurenciu v tíme pocítil na vlastnej koži potom, čo sa v strede obrany sformovala dvojica Laurent Koscielny, Per Mertesacker. V máji 2014 vybojoval jedinú trofej londýnskeho angažmánu, keď dvíhal nad hlavu Anglický pohár. V Premier League odohral 110 duelov, v Lige majstrov sa predstavil 27-krát.

„Nerozhodoval som sa dlho, príchod do Barcelony je uskutočnením môjho sna. Cítim, že som pripravený tu hrávať, mám klubu čo ponúknuť. Je tu však veľká konkurencia, chcem však potvrdiť svoje schopnosti, predstavuje to pre mňa výzvu,“ uviedol na margo transferu, ktorý za 15 miliónov libier uskutočnil 9. augusta 2014. Podpísal päťročnú zmluvu. V prvej sezóne, v ktorej katalánsky veľkoklub vybojoval ligové prvenstvo, si kvôli zdravotným problémom prakticky vôbec nezahral. Pri obhajobe majstrovského titulu v edícii 2015/16 absolvoval desať duelov španielskej ligy, trikrát sa predstavil v Lige majstrov. Minulú sezónu strávil na hosťovaní v AS Rím, nastúpil tam na deväť stretnutie talianskej najvyššej súťaže.

Ako 20-ročný absolvoval premiéru v reprezentácii. V marci 2006 nastúpil na duel s Luxemburskom. V októbri 2009 ho vymenovali za kapitána. V kvalifikácii MS 2010 Belgičania sklamali, obsadili až štvrté miesto. V medzištátnom zápase skóroval iba raz, v novembri 2009 v prípravnom meraní síl s Maďarskom, absolvoval 58 stretnutí. Víťazstvo 2:1 s Alžírskom na MS 2014 presedel na lavičke náhradníkov, v druhom turnajovom vystúpení s Ruskom odohral na poste ľavého obrancu prvú polhodinu, potom sa zranil.

Komentáre

Reklama

Archív podľa kľúčového slova