Victor Moses

O jeho futbalový rast sa starala v Crystal Palace bývalá hviezda Arsenalu a FC Chelsea Colin Pates, v novembri 2007 si prvýkrát zahral v druhej najvyššej anglickej súťaži. Na 11 presných zásahov potreboval 58 vystúpení. V posledný deň prestupového obdobia pred sezónou 2009/10 sa stal hráčom Wiganu Athletics. Crystal Palace za odchod hráča zinkasoval odstupné 2,5 milióna libier, ktoré pomohli vyriešiť vtedajšie finančné problémy. V novom drese debutoval 6. februára 2010, keď do zápasu so Sunderlandom zasahoval ako striedajúci hráč, spočiatku nedostával veľa príležitostí, jednoznačnou jednotkou útoku bol vtedy Hugo Rodallega. Prvý ligový gól tak zaknihoval až 3. marca. Začiatkom ročníka 2010/11 okrem veľkej konkurencie limitovali jeho štarty aj zranenia. Istotu základnej zostavy mu priniesol odchod Charlesa N’Zogbiu, po ňom sa rozohral, čoraz väčší gólový nástrel pritiahol pozornosť renomovaných anglických klubov. Vynikal ťahom na bránu, rýchlosťou, priamočiarosťou, ochotou nabiehať si do voľných priestorov.

V boji o jeho podpis uspel vtedajší víťaz Ligy majstrov Chelsea. Londýnčania do letných posíl investovali 70 miliónov libier, na deväť miliónov ich vyšiel príchod ofenzívneho hráča z Nigérie. Na novom pôsobisku sa prvýkrát predstavil 23. augusta 2012. Prvé stretnutie v základnej zostave odohral proti Wolverhamptonu v Ligovom pohári, prvý gól v Premier League za Chelsea strelil v zápase so Swansea City (1:1). O štyri dni neskôr sa v streleckej listine objavil aj v zápase Ligy majstrov, keď prekonal brankára Šachtaru Doneck. Blysol sa pri víťazstve v Európskej lige, v excelentnej forme bol najmä na jar, v stretnutiach s Rubinom Kazaň a s Bazilejom. Vo finále sa na ihrisku neobjavil. Na hosťovaní v Liverpoole nastúpil na 19 ligových duelov, raz sa zapísal do listiny strelcov. Celkovo v klube z Anfield Road absolvoval 22 majstrovských zápasov, avšak iba v deviatich prípadoch hral od začiatku. Šestnásteho augusta 2014 sa išiel rozohrať do Stoke. Uviedol sa fantasticky, pri víťazstve na pôde Manchestru City v Premier League. Čoskoro sa vypracoval na kľúčové postavy tímu, no v rozlete ho pribrzdili zdravotné problémy, pre ktoré musel vynechať osem týždňov. Jose Mourinho uvažoval v strede sezóny, že ho stiahne späť z hosťovania, hráč bol proti. Keď sa 11. apríla opäť zranil, znamenalo to koniec sezóny. V príprave pred ročníkom 2015/16 sa ukazoval v dobrom svetle, napriek tomu sa neprebojoval do úvodnej jedenástky. Klub ho požičal do West Hamu. Kladivári potom neuplatnili opciu na prestup. Od príchodu Antonia Conteho hráva pravidelne. V ročníku 2016/17, v ktorom Chelsea nazbierala najviac bodov a usadla na ligový trón, nastúpil na 34 stretnutí, v tejto sezóne sa v lige na ihrisku objavil 28-krát, pričinil sa o víťazstvo v Anglickom pohári.

Na medzinárodnej scéne dal prvýkrát o sebe výraznejšie vedieť na Africkom pohári národov 2013. Nigéria potrebovala v poslednom zápase skupiny vyhrať s Etiópiou, aby postúpila ďalej, víťazstvo podporil dvoma presnými zásahmi. Nigéria vtedy tretíkrát v histórii na turnaji triumfovala, značnú zásluhu na tom mal aj rodák z Lagosu, no napriek tomu trénera nepresvedčil o svojich kvalitách, často vysedával iba na lavičke náhradníkov. Isté miesto v zostave nemal ani na svetovom šampionáte v Brazílii. V úvodnej jedenástke figuroval až v zápase s Francúzskom, predtým Nigéria remizovala s Iránom, vyhrala s Bosnou a Hercegovinou a nestačila na Argentínu. K lepšiemu sa to obrátilo keď mužstvo prevzal Gernot Rohr. Odvtedy prakticky nechýbal v základnej zostave. V 34 zápasoch sa strelecky presadil 11-krát. Mužstvo, ktorému momentálne patrí v rebríčku FIFA 49. priečka, sa v Rusku zmeria sily s Chorvátskom, s Islandom a s Argentínou.

Komentáre

Reklama

Archív podľa kľúčového slova