Virgil van Dijk

V stredu futbalovým svetom otriasla informácia, že FC Liverpool v zimnom prestupovom období kúpi holandského stopéra Virgila van Dijka za 84,7 milióna eur. Z 26-ročnéoh futbalistu, ktorý od roku 2015 pôsobí v Southamptone, sa tak stane najdrahší obranca v histórii futbalu!

A s veľkým náskokom, keďže v tejto chvíli už druhý najdrahší Benjamin Mendy v lete 2017 prišiel do Manchestru City „iba“ za necelých 60 miliónov eur, Kyle Walker prestupoval z Tottenhamu do Manchestru City za 56 miliónov, Davida Luiza kúpil Paríž Saint Germain z FC Chelsea tiež za 56 miliónov, John Stones prišiel z Evertonu do Manchestru City za 53 miliónov eur. Ihneď sa ozvali známi futbalisti, ale aj obyčajní fanúšikovia, ktorí tvrdia, že v modernom futbale musí byť niečo pomýlené, ak také peniaze stojí obranca, ktorý za vyše dva roky v Premier League dosiahol štyri góly. V septembri 2015 prišiel do Southamptonu za 14,7 milióna eur. Počas tejto jesene mal aktuálnu trhovú hodnotu 30 miliónov eur. Táto suma však nie je rozhodujúca, dôležité je, koľko pýta materský klub a koľko je záujemca ochotný zaplatiť. „Je to dobrý hráč, ale nie je hodný toľkých peňazí. Southampton spravil pekelne dobrý obchod, ale je pravda, že si mohol zapýtať akúkoľvek sumu a Liverpool by ju akceptoval. Všetci vieme, že Liverpool zúfalo potrebuje stopéra. Takisto ako zúfalo potrebuje brankára a v takom prípade sa môžeme dočkať podobného príbehu,“ myslí si Alan Shearer, najlepší strelec v histórii Premier League. „Sú to šialené peniaze za stopéra. Keď ešte hral v Celticu, veľa ľudí si myslelo, že nie je taký dobrý, aby získal miesto v niektorom klube zo silnej anglickej šestky. Southampton má dobrý systém skautingu, dokáže nájsť náhradu, ale je otázne, či sa mu to podarí aj tentoraz,“ myslí si skúsený tréner Harry Redknapp.

Rodák z Bredy, ktorého matka pochádza zo Surinamu, je na ihrisku neprehliadnuteľný nielen vďaka svojej 193 cm vysokej postave, ale aj zásluhou účesu, dlhé vlasy nosí zviazané vo vrkoči. Je výborný hlavičkár, v sezóne 2015/16 ho vyhlásili za najlepšieho hráča Southamptonu, ešte predtým sa dvakrát stal majstrom Škótska v drese Celticu, v oboch sezónach mu patrilo miesto v ideálnej šestnástke škótskej ligy. Lenže v holandskej reprezentácii zatiaľ odohral iba 16 zápasov, nehral na žiadnom veľkom turnaji a v Lige majstrov účinkoval iba v jednej sezóne v drese Celticu. Tam prišiel v roku 2013 z Groningenu za tri milióny eur. Na svedomí to má Neil McGuinness, ktorý bol vtedy skaut škótskeho veľkoklubu. „Prvýkrát som ho registroval v roku 2011, keď začal v Groningene z lavičky naskakovať do zápasov. Hneď ma zaujal svojou postavou i štýlom. Vo februári 2013 som ho išiel sledovať v zápase na ihrisku Vitesse Arnhem. Schválne som si vybral tento duel, pretože v domácom drese hral Bony Wilfried, v tom čase najlepší strelec holandskej ligy. Virgil proti nemu obstál veľmi dobre a presvedčil ma, že sa hodí do britského futbalu,“ spomína Neil McGuinness, ktorý momentálne pracuje v Katare a tvrdí, že tento hráč môže Liverpoolu pomôcť k vyšším métam. „Má všetko, čo potrebuje stopér, pripomína mi Ria Ferdinanda. Je veľmi silný vo vzdušných súbojoch, v obrane i v útoku. Má dobrú akceleráciu, solídnu a presnú rozohrávku, je technicky zdatný. Veľa ľudí nevie, že dokáže silno a presne zahrávať priame kopy. Na takého veľkého hráča je to neobvyklé,“ dodáva McGuinness.

Zaujímavé je, že od roku 2014 je už šiesty hráč Southamptonu, ktorý si to z prístavného mesta na juhu Anglicka namieri priamo do Liverpoolu. Jeho predchodcovia boli Sadio Mané (38,4 milióna eur), Adam Lallana (28,2), Dejan Lovren (22,6), Nathaniel Clyne (14,1) a Rickie Lambert (5,6). FC Liverpool za týchto hráčov minul spolu 193,6 milióna eur.

Komentáre

Reklama

Archív podľa kľúčového slova