Willian

Sídlom SC Corinthians Paulista je štvrť Tatuapé v meste Sao Paulo. Hoci klub súťaží aj v iných športoch, nesporne ho najviac preslávil futbal. V roku 1910 ho založili piati robotníci zo želeničnej spoločnosti pochádzajúci z Londýna. Najväčším úspechom je prvenstvo na Copa Libertadores 2012, vtedy a aj v roku 2000 triumfoval na MS klubov. Brazílsky pohár vyhral trikrát, najvyššiu súťaž sedemkrát, 30-krát uspel na majstrovstvách štátu Sao Paulo. Farbami sú biela a čierna. Dejiskom domácich zápasov je Neo Quimica Arena, určená pre 49205. Prezidentom je Duilio Monteiro Alves. Najväčším rivalom je Palmeiras. Kapitánom je momentálne Cassio, trénerom Vagner Mancini. V juniorských tímoch robil prvé futbalové kroky Willian Borges da Silva.  Ligový debut absolvoval ako 18-ročný, prvýkrát sa do siete trafil 2. augusta 2007. Počas dvoch sezón odohral 37 majstrovských zápasov.

Preslávil sa na Ukrajine. Šachtar Doneck investoval do jeho služieb 19 miliónov dolárov, dres menil 23. augusta 2007.  Zažil víťaznú premiéru, do stretnutia s Odesou nastúpil po hodine hry, keď vystriedal krajana Jadsona. Šesť týždňov potreboval, aby sa zapísal prvýkrát do streleckej listiny, v Ukrajinskom pohári sa trafil do siete Arsenalu Kyjev. Premiéru v európskych pohároch si asi predstavoval inak, jeho tím prehral rozdielom triedy na pôde milánskeho AC. Jeho pozície v mužstve ešte zosilneli v sezóne 2009/10. Skvelým úspechom Šachtaru bol postup medzi osem najlepších v Lige majstrov 2010/11, vtedy hral v životnej forme. Celkovo štyrikrát vyhral ligu, trikrát pohár. V najvyššej súťaži Ukrajiny zaznamenal 140 štartov a 20 gólov. V ročníku 2010/11 bol vyhodnotený za najlepšieho hráča ligy.

Chcel ho aj Tottenham, v súboji o jeho podpis uspela Machačkala, do jeho príchodu investovala 35 miliónov eur. Spoluhráčmi mu boli Samuel Etoo, Lacina Traoré, Fyodor Smolov, Vladimir Bystrov, Lassana Diarra, Alexandru Epureanu, Joao Carlos a Jucilei. Čoskoro sa v klube objavili finančné problémy, ktoré boli riešené predajom futbalistov. Do FC Chelsea prestúpil 25. augusta 2013. “Je to pre mňa niečo ako sen, že sem prichádzam. Je to jeden z najlepších klubov, Jose Mourinho je jeden z najlepších trénerov,” povedal. V tom prestupovom období sa stal sa tretím veľkým príchodom na Stamford Bridge, predtým káder londýnskeho veľkoklubu vystužili Andre Schürrle a Marco van Ginkel. Ihneď sa stal neodmysliteľnou súčasťou úvodnej jedenástky. V ročníkoch 2014/15 a 2016/17 oslavoval majstrovský titul. Dvakrát vybojoval Anglický, raz Ligový pohár. V Európskej lige triumfoval v edícii 2018/19. V 234 dueloch Premier League dosiahol 37 gólov. Za sezónu 2015/16 preberal cenu pre najlepšieho hráča FC Chelsea. Emirates Stadium je jeho futbalovým domovom od 14. augusta 2020. V rámci anglického hlavného mesta menil klubovú adresu za sedem miliónov liber. V 33 majstrovských zápasoch odohraných za Arsenal sa mu ešte nepodarilo skórovať.

V národnom výbere dvadsaťročných absolvoval 12 štartov. Desiateho novembra 2011 v súboji s Gabonom prvýkrát obliekol najcennejší dres. O tri roky neskôr sa v stretnutí s Hondurasom prvýkrát zapísal do listiny strelcov. V roku 2014 sa prepracoval do základnej zostavy. Zúčastnil sa na MS 2014. Figuroval v nomináciách na Copa America 2015 a na Copa America Centenario 2016. Tite ho zobral na MS 2018. Pričinil sa o triumf na Copa America 2019. V 70 medzištátnych zápasoch deväťkrát skóroval. Dokáže zahrať na pravom krídle alebo na pozícii ofenzívneho stredopoliara. Značkou kvality sú jeho priame kopy.

Diskusia je uzavretá

Reklama

Posledné príspevky

Archív podľa kľúčového slova