Dortmund

Roman Bürki posadil na lavičku náhradníkov Romana Weidenfellera. Od príchodu do klubu, ktorý sa uskutočnil 14. júna 2015, odchytal 67 zápasov v lige, jedenásťkrát sa dostal na ihrisko v zápase pohárovej Európy. Stále viac šancí dostáva aj v drese švajčiarskej reprezentácie, kde po odchode Diega Benaglia súperí o pozíciu jednotky s Yannom Sommerom. V národnom výbere svojej krajiny debutoval po MS 2014. Do Nemecka, kde najprv chytával za Freiburg, prišiel s titulom víťaz Švajčiarskeho pohára 2012/13 s celkom Grasshopper Zürich.

Omer Toprak je potomkom tureckých imigrantov z mesta Sivas. Narodil sa a vyrastal v Ravensburgu, v prvej profesionálnej sezóne pomohol Freiburgu k postupu medzi nemeckú ligovú elitu. Hneď po prestupe do Leverkusenu dostal od Guusa Hiddinka prvú šancu v tureckom národnom výbere, momentálne má na konte 26 medzištátnych zápasov. Počas šiestich sezón odohral za Bayer 37 duelov v európskych pohároch, 154-krát sa predstavil v lige. Dvadsaťosemročný hráč nastupuje v strede obrany.

Hviezdneho Pierre-Emericka Aubameyanga dopĺňa v prvej línii najčastejšie Christian Pulisic. Devätnásťročný rodák z Hershey je držiteľom chorvátskeho pasu, no túto krajinu odmietol reprezentovať. Na medzinárodnej scéne nastupuje za USA, v dvadsiatich zápasoch zaznamenal deväť presných zásahov. Borussia Dortmund je jeho prvým pôsobiskom na profesionálnej úrovni. Vyniká technikou, driblingom.

Shinji Kagawa sa stal v Japonsku prvým hráčom, ktorý podpísal profesionálny kontrakt ešte pred ukončením strednej školy. Keď počas pôsobenia v Cereze Osaka vybojoval korunu pre kráľa strelcov druhej najvyššej súťaže, ocitol sa v hľadáčiku mnohých renomovaných klubov. Rozhodol sa pre Borussiu Dortmund. V 49 ligových zápasoch dosiahol 21 presných zásahov, čo znamenalo prestup na Old Trafford. Transfer sa uskutočnil 5. júna 2012. Stal sa prvým Japoncom v Manchestri United. Pri víťazstve 4:0 s Norwichom sa stal prvým hráčom z Ázie, ktorý dosiahol v Premier League hetrik. Do Dortmundu sa vrátil 31. augusta 2014.

Lukasz Piszczek absolvoval pri finálovej účasti v Lige majstrov 2012/13 jedenásť z dvanástich zápasov, pričinil sa o ligové prvenstvá v sezónach 2010/11 a 2011/12. Prvýkrát oslavoval majstrovský titul v ročníku 2006/07, vo farbách Zaglebia Lubin. V posledných dvoch sezónach sa umiestnil v najlepších zostavách nemeckej ligy. Zahral si na posledných troch európskych šampionátoch, na ME 2015 odohral 50. medzištátny zápas. Tridsaťdvaročný Poliak hráva na pravej strane obrany.

Neodmysliteľnou súčasťou mužstva je Gonzalo Castro, nemecký stredopoliar španielskeho pôvodu. V rokoch 2006 a 2009 patril medzi opory nemeckej dvadsaťjednotky na ME, v tejto vekovej kategórii odohral 21 zápasov. Nemecko reprezentoval v piatich prípadoch, všetky zápasy odohral v roku 2007. Tridsaťročný pracovitý záložník prišiel na súčasné pôsobisko po tom, čo nastúpil na 286 ligových zápasov za Bayer Leverkusen, dal v nich 25 gólov.

Nuri Sahin odohral prvý zápas za Borussiu Dortmund vo veku 16 rokov a 334, čím stanovil rekord najmladšieho hráča v nemeckej najvyššej súťaži, čoskoro sa stal aj najmladším ligovým strelcom. Do odchodu do Realu Madrid tu absolvoval 135 duelov v lige. Vrátil sa 14. januára 2013, najprv na hosťovanie, v apríli 2014 za sedemmiliónové odstupné prestúpil. Prvé zo súčasných 51 vystúpení za Turecko absolvoval v roku 2005.

Komentáre

Reklama

Archív podľa kľúčového slova