FC Barcelona

K najjagavejším hviezdam svetového futbalu patrí už v súčasnosti, do budúcnosti by mohol vystúpiť na trón pre najlepšieho hráča. Z futbalovej abecedy vie prakticky všetko, patrí k protagonistom herného štýlu, ktorý priťahuje na štadióny divákov. Vždy sa snaží súpera prevýšiť po hernej stránke, dokonale ovláda loptu, do ofenzívy vnáša kreativitu, nerobí mu žiadny problém, obísť jedného či dvoch protihráčov. Dvadsaťtriročný Gerard Deulofeu získava prvé štarty v španielskej reprezentácii.

Marc-Andre ter Stegen sa narodil pred 25 rokmi v Mӧnchengladbachu, kde aj v miestnej Borussii robil prvé kroky svojej kariéry. V bráne rezervy získal miesto v základnej zostave v ročníku 2010/11, v bráne A-mužstva tréner dlhodobo uprednostňoval na jeho účet Logana Baillyho, po jeho odchode, ktorý sa realizoval v ročníku 2011/12, sa stal prvou voľbou medzi tri žrde. Po udomácnení sa v zostave Borussii bol v hre o miestenku na európsky šampionát 2012, no do záverečnej nominácie Joachima Lӧwa sa predsa len nedostal. Blysol sa na tohtoročnom Pohári konfederácií FIFA v Rusku, kde sa veľkou mierou pričinil o víťazstvo Nemcov. Doposiaľ reprezentoval v osemnástich prípadoch. Patrí k najlepším brankárom čo sa týka ovládania lopty.

Pravý obranca Nelson Semedo sa dostal do povedomia futbalovej verejnosti počas pôsobenia v Benfike Lisabon, portugalský veľkoklub ho do svojich radov získal 12. januára 2012 na prestup z SU Sintrense. Na jeho poste v zostave mal dôveru trénera Maxi Pereira, do jeho odchodu tak hrával za rezervu, hosťoval aj v CD Fatima. V ročníku 2015/16 zvádzal urputný boj o miesto v úvodnej jedenástke s Andrem Almeidom. V A-mužstve Benfiky absolvoval celkovo 63 majstrovských zápasov. Pre Benfiku finančne veľmi zaujímavý prestup sa uskutočnil pred začiatkom tohto súťažného ročníka. Na konte má osem vystúpení za Portugalsko.

Ďalším hráčom európskeho formátu, ktorý vyrastal v juniorských výberoch Benfiky Lisabon, je Andre Gomes. Ligovú premiéru absolvoval 27. októbra 2012, až do roku 2014 však hrával aj za rezervný tím. V júli 2014 ho Benfika požičala do Valencie, keď sa tam uplatnil, hosťovanie sa menilo na prestup. Barcelona investovala do príchodu všestranného stredopoliara silného v osobných súbojoch 35 miliónov eur. Podieľal sa na portugalskom triumfe na ME 2016.

Rafinha športový talent dedil, jeho otec Mazinho vyhral s Brazíliou svetový šampionát v roku 1994, jeho mama hrávala profesionálne volejbal. V juniorských kategóriách do 16, 17 a 19 rokov nastupoval za Španielsko, momentálne figuruje v širšom kádri brazílskej reprezentácii, momentálne má na konte dva medzištátne zápasy. Je držiteľom zlata z olympiády v roku 2016. S výnimkou hosťovania v ročníku 2013/14 v Celte Vigo, strávil celú doterajšiu klubovú kariéru na Nou Campe. Je schopný obsadiť hociktorý post v záložnej formácii.

Barcelona neváhala za neho zaplatiť odstupné prevyšujúce sto miliónov eur. Ousmane Dembele by mal v tábore päťnásobného európskeho klubového šampióna nahradiť Neymara. Dvadsaťročný útočník rozbiehal kariéru v Stade Rennes, kde na 12 presných zásahov potreboval 26 vystúpení. Prakticky okamžite po prestupe do Borussie Dortmund, za ktorú odohral so šesťgólovou bilanciou 32 ligových duelov, dostal prvú pozvánku reprezentovať Francúzsko. Momentálne má na konte sedem medzištátnych zápasov, v ktorých dosiahol jeden presný zásah.

Keď nosil dres B-mužstva Celty Vigo, zaujímali sa o jeho služby mnohé renomované kluby. Ponuku z Manchestru City uprednostnil pred záujmom Manchestru United, Barcelony a Chelsea. Denis Suarez prišiel na Ostrovy 23. mája 2011, no aj keď robil čo mohol, neuplatnil sa. Reštart zažil v rezerve Barcelony, prvé cenné skúsenosti získal v FC Sevilla, pred návratom do Barcelony obliekal dres Villarrealu.

Komentáre

Reklama

Archív podľa kľúčového slova