FC Bazilej

Tomáš Vaclík sa narodil v Ostrave, je odchovancom miestnych Vítkovíc. Ako profesionál tu pred odchodom do Viktorie Žižkov strávil tri sezóny. Keď sa hneď v prvej sezóne na novom pôsobisku pričinil o postup do najvyššej súťaže, objavilo sa množstvo záujemcov o jeho služby. V hre bol napríklad aj De Graafshap, no uspela Sparta Praha. Čoskoro po prestupe odchytal prvý zápas za Česko, momentálne má na konte 13 vystúpení. FC Bazilej po jeho príchode ešte neskončil v lige inak, ako na prvom mieste. V mužstve je jednoznačnou brankárskou jednotkou.

Luca Zuffi je synom Daria Zuffiho, 19-násobného reprezentanta Švajčiarska, dlhoročnej opory Young Boys Bern a FC Bazilej. Dvadsaťsedemročný stredopoliar začínal v FC Winterthur, kde sa do základnej zostavy prebil v ročníku 2007/08. Za FC Thun odohral v rokoch 2012 až 2014 v lige 54 zápasov. Tesne pred štartom sezóny 2014/15 posilnil súčasného zamestnávateľa. Tréner Paulo Sousa mu vo futbalovom raste výrazne pomohol, začal sa pravidelne objavovať v listinách strelcov, dostal prvú pozvánku do reprezentácie.

Stopér Michael Lang dostával prvé príležitosti v FC St. Gallen už ako 16-ročný, po absolvovaní 66 zápasov v lige podpísal pred ročníkom 2011/12 štvorročný kontrakt s Grasshopperom Zürich. Počas tohto pôsobenia dvakrát súperil v kvalifikácii Ligy majstrov, v sezóne 2013/14 jeho zamestnávateľ nestačil na Olympique Lyon, v ďalšom ročníku bolo nad jeho sily mužstvo OSC Lille. Do FC Bazilej prestúpil 1. júna 2015. Prvý zo súčasných 20 medzištátnych zápasov absolvoval 14. augusta 2013, zahral si na svetovom šampionáte v Brazílii.

Doumbiov 20-gólový nástrel z minulej ligovej sezóny nahrádza Ricky van Wolfswinkel. V tejto ligovej edícii sa už presne trafil sedemkrát. Dvadsaťosemročný zakončovateľ počas kariéry striedal lepšie okamihy s horšími, strelecky sa mu vydarilo pôsobenie v Utrechte, Sportingu Lisabon a vo Vitesse Arnhem, kým v FC Norwich a v Betise Sevilla neosvedčil povesť zakončovateľa. Holandsko reprezentoval dvakrát, v auguste 2010 proti Ukrajine a v júni 2013 proti Indonézii.

Omar Gaber sa pričinil o druhé miesto na tohtoročnom Africkom pohári národov. Egypt reprezentoval 18-krát. Najlepšie sa cíti na pozícii pravého obrancu, nie sú mu cudzie ani úlohy defenzívneho stredopoliara. Za Zamalek odohral s desaťgólovou bilanciou 110 ligových duelov, trikrát dvíhal nad hlavu Egyptský pohár, v ročníku 2014/15 prispel k ligovému prvenstvu. Jeho príchod na súčasné pôsobisko sa dotiahol do úspešného konca v máji 2016.

Taulant Xhaka sa podieľal na senzačnom postupe Albánska na minuloročný európsky šampionát, na ňom sa v prvom súboji jeho krajina stretla so Švajčiarskom, prvýkrát v histórii ME stáli proti sebe na ihrisku bratia. Úspešnejší bol Granit Xhaka, Švajčiarsko zvíťazilo 1:0. Po boku brata začínal aj na súčasnom pôsobisku, na súpisku A-mužstva sa dostal v ročníku 2010/11, vtedy hrával ešte v obrane, momentálne nastupuje v strede poľa. V januári 2012 odišiel na hosťovanie do Grasshopper Zürich, kde absolvoval 38 ligových stretnutí.

Serey Dié bol oporou Pobrežia Slonoviny pri triumfe na Africkom pohári národov 2015. Reprezentuje od roku 2013, doteraz nastúpil na 34 zápasov. Na klubovej úrovni vybojoval prvú trofej v ročníku 2007/08, s ES Setif vyhral arabskú Ligu majstrov. V rokoch 2008 až 2012 nosil dres FC Sion, v sezónach 2008/09 a 2010/11 dvíhal nad hlavu Švajčiarsky pohár. S Bazilejom sa dohodol na dlhodobej spolupráci 13. decembra 2012. Keď ho Paulo Sousa nevidel vo svojich plánoch, prestúpil do VfB Stuttgart. Po odohratí 36 zápasov sa pred ročníkom 2015/16 vrátil.

Stopér Marek Suchý sa prvýkrát zviditeľnil na MS 2007 hráčov do 20 rokov, Česko sa prepracovalo do finále, kde nestačilo na Argentínu. Začínal v Slavii Praha, kde sa podieľal na dvoch majstrovských tituloch, v lete 2008 sa o jeho služby intenzívne zaujímal FC Rangers. Potom ho Slavia požičala moskovskému FC Spartak, keď sa tam uplatnil, hosťovanie sa prepisovalo na prestup. V FC Bazilej pôsobí od januára 2014, momentálne mu patrí kapitánska páska. Česko reprezentoval 31-krát.

Komentáre

Reklama

Archív podľa kľúčového slova