Juventus Turín – Tottenham 2:2 (2:1)

G: 2. a 9. (11m) Higuain – 35. Kane, 72. Eriksen, 41232 divákov

Juventus: Buffon – de Sciglio, Benatia, Chiellini, Alex Sandro, Khedira (66. Bentacur), Pjanič, Bernardeschi, Douglas Costa (90. Asamoah), Higuain, Mandžukič (76. Sturaro)

Tottenham: Lloris – Aurier, D. Sanchez, Vertonghen, B. Davies, Dier, Dembelé, Eriksen (90. Wanyama), Alli (83. Son Heung-Min), Lamela (89. Lucas Moura), Kane

Taktický šampión Juventus Turín je taktický chameleón, ktorému sa darí prežiť takmer v každom prostredí. Toto dokázal v minulosti už niekoľkokrát. Turínčania však majú vo svojom repertoári aj vec, za ktorú ich ľudia doslova nenávidia. Teraz máme na mysli fanúšikov súpera, ale ich vlastných priaznivcov, ktorí nespokojnosť s herným prejavom mužstva dávajú najavo hlasným piskotom. Prišlo na to tiež v utorňajšom stretnutí proti Tottenhamu, v ktorom Juventus išiel v 9. minúte do vedenia 2:0. Pre taliansky klub to bol želaný výsledok, no prišiel príliš skoro. Juventus akoby zrazu nevedel, čo má robiť so zvyšným časom. A tak sa zatiahol hlboko do obrany a iniciatívu prenechal svojmu súperovi. To bola veľká chyba, pretože mužstvo zo severného Londýna sa rozohralo a napokon ukázalo asi najlepší výkon za posledné roky. „Sme zrelší. V posledných týždňoch o tom bola viackrát reč. Rastieme ako tím a tento výkon je len dôkazom toho, kam sme sa dostali. Prvé minúty boli pre nás veľmi náročné, no úžasne sme na ne zareagovali,“ vravel po zápase spokojný kouč Tottenhamu Mauricio Pochettino. Najvýraznejšou postavou zápasu sa stal argentínsky útočník Gonzalo Higuain, ktorý síce strelil dva góly, ale pokojne mohol mať na svojom konte aj štyri. Turínčania spravili za stavu 2:0 rýchly protiútok, lenže kanonier Juventusu strieľal mimo. Mohol zaznamenať „aspoň“ hetrik, ak by premenil nariadenú jedenástku. Lenže loptu napálil do brvna a znovu tak nahral kritikom, ktorí spochybňujú jeho kvality a označujú ho za útočníka, ktorý nepatrí medzi svetovú špičku. „Myslím si, že sme v druhom polčase nedali súperovi veľa šancí, ale potrestali nás z tej jedinej. Po tom, čo sme išli do vedenia, sme sa nezatiahli do obrany dobrovoľne. Donútil nás k tomu Totttenham. Liga majstrov je náročná súťaž a v nasledujúcej sezóne to bude ešte ťažšie,“ myslí si tréner Juventusu Max Allegri, ktorý nemal k dispozícii svojho najlepšieho hráča Paula Dybalu. Zo štatistického hľadiska vyhral jasne Tottenham, ktorý držal loptu na svojich kopačkách až dve tretiny zápasu. Na prvý pohľad mal viac z hry ako Juventus. Klub z Londýna vyhral na prihrávky vo finálnej tretine drvivým rozdielom 223:76. Najviac boli v tomto smere aktívni Davies a Eriksen. Druhý menovaný svojím skvelým výkonom opäť potvrdil, že patrí medzi najlepších futbalistov na svojom poste.

Bazilej – Manchester City 0:4 (0:3)

G: 14. a 53. Gundogan, 18. B. Silva, 23. Aguero, 36000 divákov

Bazilej: Vaclík – T. Xhaka, Lacroix, Suchý, F. Frei, Lang, Serey Dié, Riveros, Stocker (71. Ajeti), M. Elyounoussi (85. Bua), Oberlin

Manchester: Ederson – Walker, Kompany, Otamendi, Delph, de Bruyne (63. D. Silva), Fernandinho, Gundogan, B. Silva, Aguero (85. Danilo), Sterling (57. L. Sané)

Líder anglickej Premier League Manchester City ponúkol v utorok dokonalé školenie defenzíve FC Bazilej, ktorá nastúpila spolu prvýkrát v takomto zložení. Zverenci trénera Pepa Guardiolu rozhodli o hladkom triumfe už v prvej polovici úvodného dejstva a ako trefne poznamenal britský Daily Mail, na postup nepotrebovali „The Citizens“ nielenže domácu odvetu osemfinále Ligy majstrov (tá bude o tri týždne v Manchestri), ale dokonca ani druhý polčas na Štadióne Svätého Jakuba. „Futbalisti Manchestru City vyslali silný signál zvyšku Európy,“ napísali v The Times, čím pripomenuli, že mužstvo úspešného španielskeho kouča by v tejto sezóne nemuselo brať len jeden víťazný pohár za (už takmer istý) triumf v Premier League. „Je to osemfinále Ligy majstrov a víťazstvo 4:0 na ihrisku súpera je vynikajúci výsledok. Už sme takmer vo štvrťfinále,“ nadchýnal sa Guardiola. Pri neúčasti Davida Silvu v jeho základnej zostave ho veľmi potešil Ilkay Gundogan, autor dvoch gólov. „Je to mimoriadny hráč. V minulej sezóne nehral vinou zranenia šesť mesiacov, ale s jeho hrou som teraz spokojný. Nemám na mysli iba góly, ale kvalitu a osobnosť, ktoré na ihrisku ukázal. Hral fantasticky,“ uviedol španielsky tréner na adresu futbalistu, ktorého vo Švajčiarsku pozorne sledoval z hľadiska tréner nemeckej reprezentácie Joachim Lӧw. „Nevedel som o tom, ale dúfam, že sa mu moja hra páčila. Najdôležitejšie je, že domov cestujeme s dobrým pocitom,“ vyhlásil Gundogan a vzápätí doplnil: „Výsledok je možno dokonalý, ale spôsob, akým sme hrali, nám ponúka ešte mnoho vecí na zlepšenie. Možno to vyzerá tak, že sme mali pohodlný zápas, ale aj Bazilej mal šance na strelenie gólu.“ Domáci kormidelník Raphael Wicky odmietol označiť utorňajší zápas za katastrofu. „City nám od začiatku dalo pocítiť, na ktorej strane je kvalita. Mrzí nás efektivita, pretože sme mali šance. Ale hráči dreli celých 90 minút a za to majú môj obdiv.“

FC Porto – Liverpool 0:5 (0:2)

G: 25., 53. a 85. S. Mané, 29. Salah, 70. Firmino

Porto: Jose Sa – R. Pereira, D. Reyes, Marcano, Alex Telles, Sergio Oliveira, H. Herrera, Marega, Otavio (46. Corona), Brahimi (62. Waris), Soares (74. Paciencia)

Liverpool: Karius – Robertson, Lovren, van Dijk, Alexander-Arnold (79. Gomez), Milner, Henderson (75. Matip), Wijnaldum, Salah, Firmino (80. Ings), S. Mané

Real Madrid – Paríž 3:1 (1:1)

G: 45. a 83. C. Ronaldo, 86. Marcelo – 33. Rabiot

Real Madrid: Navas – Nacho, Varane, Sergio Ramos, Marcelo, Modrič, Kroos, Casemiro (79. Vazquez), Isco (79. Asensio), Benzema (68. Bale), C. Ronaldo

PSG: Areola – Dani Alves, Marquinhos, Kimpembe, Berchiche, Verratti, Lo Celso (85. Draxler), Rabiot, Mbappé, Cavani (66. Meunier), Neymar

Mnohí tento zápas považovali za predčasné finále – obhajca trofeje Real Madrid totiž privítal Paríž Saint-Germain, ktorý v skupinovej fáze nastrieľal rekordných 25 gólov. Tréner parížskeho tímu sa rozhodol nechať na lavičke skúsených Thiaga Silvu a Di Mariu, Kurzawa dokonca nebol ani v nominácii, naopak, do základu postavil mladú krv: pravého obrancu Berchicheho, stopéra Kimpembeho a záložníka Lo Celsa. Omladený parížsky tím sa dlho držal dobre, ale domáci využili svoje skúsenosti a v závere potvrdili svoju víťaznú mentalitu. Prvú príležitosť mal Ronaldo, ktorý sa v 28. minúte rútil na Areolu a brankára hostí tvrdou strelou do tváre knokautoval k zemi. Parížania využili svoju prvú veľkú šancu, keď sa na pravej strane presadil Mbappé, jeho center v šestnástke Neymar skrotil pre Rabiota, ktorý trafil pod brvno – 0:1. V závere prvého polčasu Benzema otestoval Areolu, Madridčania rýchlo rozohrali roh, Kroos vnikol do pokutového územia, kde ho naivne fauloval Lo Celso a Ronaldo nariadenú penaltu s prehľadom premenil – 1:1. Real nehral oslnivo, no trénerovi Zidanovi vyšli striedania a hviezdny tím opäť udrel v závere. Najprv Ronaldo so šťastím kolenom dostal loptu do siete po centri striedajúceho Asensia – 2:1. Portugalec má na svojom konte už jedenásť gólov v Lige majstrov a celkovo 116. Real kul železo za horúca a Marcelo tečovanou strelou zvnútra šestnástky prekonal Areolu – 3:1.