Šachtar Doneck

Obranca Yaroslav Rakitskiy strávil celú doterajšiu kariéru v drese súčasného zamestnávateľa, prvý profesionálny zápas odohral v roku 2009, čoskoro potom dostal prvú pozvánku reprezentovať Ukrajinu. Prvýkrát nastúpil za ukrajinský národný výber 10. októbra 2009, pri víťazstve s Anglickom v kvalifikácii MS 2010. Zúčastnil sa na posledných dvoch európskych šampionátoch, momentálne má na konte 44 medzištátnych zápasov. Päťkrát oslavoval majstrovský titul v lige, štyrikrát prvenstvo v Ukrajinskom pohári.

Dvadsaťštyriročný Fred vyniká pohyblivosťou a technikou. Na prvom pôsobisku v SC Internacional vyhral v rokoch 2012 a 2013 súťaž Campeonato Gaucho. V júni 2013 investoval ukrajinský veľkoklub do jeho príchodu 15 miliónov eur. Hoci nedáva až tak veľa gólov, v premiérovom vystúpení v novom drese sa v súboji o Superpohár dvakrát zapísal do listiny strelcov. V širšom kádri Brazílie figuruje od roku 2014. K účasti na Copa America 2015 mu pomohlo zranenie Luiza Gustava. Rodák z Belo Horizonte doposiaľ reprezentoval šesťkrát.

Taras Stepanenko má v stredovej formácii na starosti defenzívne úlohy. Futbalovú abecedu si osvojil v Metalurgu Záporožie, do A-mužstva sa prebil v sezóne 2006/07. Pred ročníkom 2010/11 sa dohodol na päťročnej spolupráci so Šachtarom, odvtedy absolvoval 127 stretnutí ukrajinskej ligy. V dvadsaťjednotke nosil kapitánsku pásku, za A-mužstvo Ukrajiny odohral prvý zo súčasných 37 zápasov 17. novembra 2010, na ME 2016 nastúpil na všetky tri duely.

Ofenzívny stredopoliar Taison začínal v SC Internacional, ponuku z Metalistu Charkov uprednostnil pred ponukami z Wolfsburgu a z SSC Neapol. Transfer sa uskutočnil za šesť miliónov eur. V 57 ligových vystúpeniach tu dosiahol 13 presných zásahov, v európskych pohároch odohral so sedemgólovou bilanciou 25 duelov. Šachtar ho kúpil v januári 2013 za 12,4 milióna libier. Prvú šancu v brazílskej reprezentácii mu poskytol až súčasný kouč Tite, doposiaľ nastúpil na štyri stretnutia.

Andriy Pyatov rozbiehal kariéru v Poltave, patrí k služobne najstarším hráčom v kádri, prišiel pred ročníkom 2007/08. Pozíciu jednotky si vybojoval fantastickými výkonmi pri víťazstve v Pohári UEFA 2008/09. Sedemkrát sa podieľal na ligovom triumfe, v šiestich prípadoch vybojoval Ukrajinský pohár. V tíme Ukrajiny zvádzal urputný boj o post jednotky s Oleksandrom Šovkovským do roku 2012, potom jeho konkurent ukončil pôsobenie v reprezentácii. Urastená postava mu umožňuje dominovať vo vlastnom pokutovom území pri centrovaných loptách.

Jeho prvé futbalové kroky v Metalurgu Záporožie viedol Viktor Tryhubov. Serhiy Kryvtsov tu debutoval ako 17-ročný, 3. mája 2008. Na súčasné pôsobisko zamieril 11. mája 2010, krátko predtým vyhral s ukrajinskou devätnástkou európsky šampionát. V obrannej formácii prakticky nikdy nemal pevné miesto, no v prípade potreby sa dá naňho absolútne spoľahnúť. Najviac ligových vystúpení zaznamenal v ročníku 2013/14, kedy sa na ihrisko dostal 19-krát. Za Ukrajinu nastúpil zatiaľ na dva duely.

Marlos patrí k hráčom, ktorí priťahujú na štadión divákov. Ozdobou súčasného Šachtaru je jeho spolupráca s Taisonom, zohrali sa ešte počas spoločného pôsobenia v Metaliste Charkov. Dvadsaťdeväťročný Brazílčan preberal za rok 2016 ocenenie pre najlepšieho hráča ukrajinskej ligy, v ročníku 2015/16 nechýbal v ideálnej jedenástke Európskej ligy, napriek tomu sa s ním v brazílskej reprezentácii nepočíta.

Ľavý obranca Brazílčan Ismaily už ako 19-ročný zamieril do Portugalska, v premiérovej sezóne 2009/10 odohral za Estoril v základnej zostave všetky zápasy druhej ligy. Potom prestúpil do Olhanense, do úvodnej jedenástky sa prebojoval v ročníku 2011/12. V Lige majstrov sa prvýkrát predstavil v drese Bragy, tu získal aj svoju prvú trofej, Ligový pohár. Vo februári 2013 podpísal päťročný kontrakt so Šachtarom. Keďže v národnom výbere Brazílie ho prehliadajú, vyjadril prianie nosiť ukrajinský dres.

Komentáre

Reklama

Archív podľa kľúčového slova