Zbigniew Boniek

Najčastejšie nastupoval v strede poľa, bol schopný vynikajúco zahrať aj v prvej línii, často sa na ihrisku pohyboval medzi týmito dvoma formáciami. Sedeli mu úlohy tvorcu hry, podhrotového útočníka, krídelníka, ale aj ofenzívneho stredopoliara. Čo sa týka fyzických predpokladov a atletickej pripravenosti, patril jednoznačne k najlepším, príkladom išiel v pracovitosti na ihrisku. Na samom konci kariéry, keď už trochu zaostával v rýchlosti, odohral niekoľko duelov na poste libera. Do povedomia futbalovej verejnosti sa zapísal najmä tradičnými fúzikmi a jedinečnou spoluprácou s Michelom Platinim. So 72-násobným reprezentantom Francúzska ho spája priateľský vzťah. Jeden z najlepších v hre jeden na jedného vyrastal v tíme Zawisza Bydgoszcz, po siedmich sezónach v juniorských výberoch sa dočkal prvého seniorského zápasu v roku 1973, celkovo v 41 stretnutiach dosiahol 14 presných zásahov. Bol súčasťou legendárnej generácie vo Widzewe Lodž, ktorá v ročníkoch 1980/81 a 1981/82 usadla na poľský ligový trón. Poľský tím nesklamal počas jeho éry ani v európskych pohároch, napríklad v ročníku 1980/81 prešiel v Pohári UEFA cez Manchester United a Juventus Turín. Ako jednoznačne najlepší hráč svojho tímu zaznamenal v 172 ligových vystúpeniach 50 gólov. Juventus spravil jeho príchodom skvelý obchod, transfer sa uskutočnil v roku 1982, ihneď po príchode poľského reprezentanta vyhral národný pohár, v lige skončil na druhej priečke, dostal sa do finále Európskeho pohára majstrov, ktorý potom aj v sezóne 1984/85 aj vybojoval. Ešte predtým sa v ročníku 1983/84 tešili Turínčania zo zisku majstrovského titulu a Pohára víťazov pohárov, Poliak sa blysol gólom a vynikajúcim výkonom vo finálovom meraní síl s Portom, patril mu aj zápas Superpohára, keď bol jediným strelcom duelu, v ktorom súperom talianskeho veľkoklubu bol FC Liverpool (2:0). V najvyššej súťaži nastúpil počas pôsobenia v Turíne na 81 stretnutí, v ktorých skóroval v štrnástich prípadoch. Úspešnú klubovú kariéru zavŕšil troma sezónami v AS Rím, počas ktorých odohral so 17-gólovou bilanciou 76 zápasov, v ročníku 1985/86 dvíhal nad hlavu Taliansky pohár. Rodnú vlasť reprezentoval v rokoch 1976 až 1988, odohral 80 zápasov, strelecky sa presadil 26-krát. Na svetový šampionát v roku 1978 cestoval prakticky ako neznámy hráč, do prvých dvoch zápasov naskočil iba z lavičky náhradníkov, no potom v poslednom zápase základnej skupiny sa pričinil dvoma gólmi v zápase s Mexikom o víťazstvo 3:1 s Mexikom a postup do ďalších bojov. Pri treťom mieste z MS 1982 mu už patril honor prvej hviezdy tímu, v Španielsku sa štyrikrát zapísal do listiny strelcov. Neúspešné semifinále s Talianskom musel vynechať pre disciplinárny trest. Zaslúžene figuroval v najlepšej zostave turnaja. Tretíkrát štartoval na svetovom šampionáte v roku 1986.

Medzinárodná futbalová federácia mu ponúkla úlohu svojho veľvyslanca na ME 2012. Pri tejto príležitosti ho vyspovedala internetová stránka šport.sk. „Som pyšný, že mi UEFA ponúkla túto funkciu. Je to určité uznanie pre mňa ako bývalého hráča, ale aj ako osoby. Je to pre mňa veľká česť a s radosťou si plním všetky povinnosti. Napokon som Poliak a EURO 2012 bude spoluorganizovať moja rodná krajina.“ Ako hráč ste nikdy nehrali na záverečnom turnaji majstrovstiev Európy… „To je fakt. Poľsko sa relatívne často kvalifikovalo na svetový šampionát, ale nikdy sme nepostúpili na majstrovstvá Európy. Konečne sa nám to podarilo v roku 2008, takže moja účasť bola v úlohe fanúšika a televízneho komentátora.“ Ktoré momenty z histórie majstrovstiev Európy vám utkveli v pamäti? „Rád spomínam na finálový turnaj v roku 1984, kde žiaril môj vtedajší veľký spoluhráč Michel Platini. Nikdy nezabudnem na Michelov gól vo finále proti Španielsku, keď vsietil z priameho kopu skutočne dôležitý gól. Boli sme vtedy spoluhráčmi v Juventuse, takže som mu silne držal palce. A pomohlo to! Potom mi zostal v hlave gól Holanďana Marca van Bastena, ktorý dal neskutočný gól vo finále 1988 proti vtedajšiemu ZSSR. A práve o tom je celé EURO. Sledujem európske šampionáty, pretože chcem vidieť futbal svetovej úrovne a počítam s tým, že ho nájdem aj počas EURO 2012.“ Myslíte si, že v Poľsku bude o záverečný turnaj enormný záujem? „EURO 2012 je jednou z najdôležitejších udalostí v celej poľskej histórii a to nie len športovou. Je to fantastická príležitosť pre ľudí byť súčasťou takého historického míľnika, ktorým je významná futbalová udalosť. Poliaci milujú futbal. Podrobne sledujú v televízii nemeckú, anglickú, taliansku a španielsku ligu, ale v roku 2012 dostanú možnosť vidieť množstvo z týchto hráčov vo svojich národných tímoch naživo. Kto by si to nechal ujsť?“ Poľsko buduje nové štadióny ale aj nový reprezentačný tím. Čo je náročnejšie?

„Oboje! Som šťastný, že máme nové štadióny, hoci ešte nie sme hotoví. Čo sa týka reprezentačného tímu, tak musím úprimne povedať, že je ešte priskoro hovoriť o tom, akí sme silní alebo nie. Môžem urobiť určitú predpoveď v marci, ale až v marci 2012. Potom budem mať už určite lepší prehľad o tom, aký kvalitný káder a hráčov máme, takže budem múdrejší. Uvidíme.“

Komentáre

Reklama

Archív podľa kľúčového slova