Bolívia

Keď ho dlhodobo prehliadali v paraguajskej reprezentácii, vybavili mu občianstvo Bolívie. Tridsaťosemročný ofenzívny univerzál Pablo Escobar odohral prvý z 23 súčasných medzištátnych zápasov v roku 2008. V tých časoch vynikal v The Strongest, kde na 47 presných zásahov potreboval iba 96 ligových vystúpení. Do tohto klubu sa vrátil v roku 2011 po angažmánoch v kluboch Cerro Porteno, Santo Andre, Ponte Preta a Botafogo, momentálne tu má bilanciu 147 zápasov a 96 gólov. Hráč s najlepšou strelou v mužstve Bolívie.

Stopér Ronald Raldes reprezentuje od roku 2001, momentálne má na konte 96 medzištátnych zápasov, no prvý gól dosiahol až 18. novembra 2014 pri víťazstve s Venezuelou. Päťkrát si zahral na Copa America. Jedenásteho septembra 2015 oznámil, že končí v najcennejšom drese, no keď nastúpil do funkcie trénera Julio Cesar Baldevisio, vrátil sa. Momentálne nosí dres Clubu Bolivar. Je lídrom na ihrisku i mimo neho.

Juan Carlos Arce podpísal prvý profesionálny kontrakt s Oriente Petrolero v roku 2003. O štyri roky neskôr skúšal na hosťovaní neúspešne šťastie v Corinthianse, nepochodil ani v Tereku Groznyj. Momentálne v Clube Bolivar zažíva na záver kariéry najlepšie obdobie, v 101 zápasoch presne mieril 40-krát. V reprezentácii odohral s desaťgólovou bilanciou 59 duelov.

Alejandro Chumacero začínal v The Strongest, v 175 zápasoch 27-krát skóroval. V júli 2013 sa dohodol na päťročnom pôsobení v Sport Recife, no v Brazílii sa nedokázal udomácniť, nedarilo sa mu ani prebojovať do základnej zostavy. Vrátil sa do The Strongest, kde opäť patrí k najlepším, strieľa aj dosť gólov, na 26 presných zásahov potreboval 102 duelov. V reprezentácii sa mu darí už strelecky menej, v 33 stretnutiach sa presne trafil dvakrát. Väčšina útočných akcií ide cez neho.

Defenzívny univerzál Diego Bejarano začínal štyrmi sezónami v The Strongest, cenné skúsenosti pritom získal v Pohári osloboditeľov. Vyskúšal si aj európsky futbal, pred ročníkom 2014/15 ho kúpil Panetolikos. V gréckej najvyššej súťaži zaznamenal 27 vystúpení, potom odišiel na hosťovanie do The Strongest, ktoré sa neskôr prepisovalo na trvalý prestup. V reprezentácii sa premiérovo objavil 15. novembra 2012, teraz má na konte 17 stretnutí.

Marcelo Moreno začal v Cruzeire ako z veľkej knihy, v Pohári osloboditeľov 2008 sa delil o korunu pre kráľa strelcov s rovnako osemgólovým Salvadorom Cabanasom. Šachtar Doneck investoval do jeho príchodu deväť miliónov eur. Keď sa nedokázal usadiť v základnej zostave, chodil na hosťovania, najprv do Werderu Brémy, potom do Wiganu. Ďalšie skúsenosti naberal v brazílskych kluboch Gremio, Flamengo a Cruzeiro. Momentálne pôsobí v Číne, hráva za Wuhan Zall. V reprezentácii dosiahol v 63 zápasoch 15 gólov.

Joselito Vaca získal v roku 2000 ocenenie pre najlepšieho hráča bolívijskej ligy, potom prestúpil z Oriente Petrolero do Dallasu Burn. Patril tam k oporám tímu, vo svojej druhej sezóne figuroval v ideálnej jedenástke MLS. Dobré služby odvádzal aj pre MetroStars, v roku 2005 sa vrátil do rodnej krajiny, posilnil Blooming. Druhýkrát pôsobil v Oriente Petrolero v rokoch 2009 až 2012. Súčasným zamestnávateľom 34-ročného stredopoliara, ktorý radšej útočí ako bráni, je Blooming. Reprezentoval 56-krát.

Komentáre

Reklama

Archív podľa kľúčového slova