Burkina Faso

Dvadsaťdeväťročný stredopoliar Charles Kaboré drží rekord v počte vystúpení za Burkinu Faso, odohral 82 medzištátnych zápasov. Reprezentuje od roku 2006, podieľal sa na najväčšom úspechu – druhom mieste z Afrického pohára národov 2013. Na klubovej úrovni je jeho najväčším triumfom víťazstvo vo francúzskej najvyššej súťaži 2009/10. Dosiahol ho počas pôsobenia v Marseille, za Olympique odohral 136 ligových zápasov. V januári 2013 posilnil Kuban Krasnodar, od 25. augusta 2015 nosí dres FC Krasnodar.

Krídelník Jonathan Pitroipa štartoval profesionálnu kariéru vo Freiburgu, počas štyroch sezón odohral v prvých dvoch nemeckých najvyšších súťažiach 76 duelov, 16-krát sa v nich strelecky presadil. V júli 2008 prišiel do Hamburgu ako voľný hráč. Hrával pravidelne, až kým Armina Veha v marci 2011 vystriedal Michael Oenning. Nový športový riaditeľ Frank Arnesen sa potom rozhodol prebudovať káder, dať šancu mladším, odišli Zé Roberto, Mathijsen, Rost, Trochowski či Van Nistelrooy, porúčať sa musel aj reprezentant Burkiny Faso. Tri roky potom odvádzal dobré služby v FC Rennes, momentálne ho zamestnáva Al Nasr Dubaj.

Peknou bilanciou v reprezentačnom tíme Burkiny Faso sa môže pochváliť Alain Traoré, na 20 presných zásahov potreboval iba 34 vystúpení. Dvadsaťdeväťročný útočník tak môže atakovať maximálny nástrel, ktorý má na konte 31-gólový Moumouni Dagano. Predstaviteľov Manchestru United zaujal na africkom šampionáte sedemnásťročných 2005, potom na skúške síce uspel, no nepodarilo sa vybaviť pracovné povolenie. Najprv by musel ísť na hosťovanie do Belgicka a tak radšej prikývol na ponuku na z AJ Auxerre.

K nastupujúcej generácii v tíme, ktorému momentálne patrí 35. priečka klasifikácie FIFA, patrí Bertrand Traoré. Hoci má ešte len 21 rokov, už trikrát sa zúčastnil na Africkom pohári národov. Odchovanec AJ Auxerre podpísal prvý profesionálny kontrakt 31. októbra 2013, stal sa hráčom FC Chelsea. Kým dostal prvú šancu v londýnskom veľkoklube, odohral na hosťovaní vo Vitesse 42 ligových zápasov, v ktorých 16-krát skóroval. V edícii Premier League 2015/16 nastúpil na desať stretnutí. Pred začiatkom tejto sezóny ho Chelsea požičala do Ajaxu Amsterdam.

Najvýraznejšou postavou obrannej formácie je Bakary Koné. Prvé európske angažmán získal v Guingampe v roku 2006. V ročníku 2008/09 triumfoval jeho zamestnávateľ vo Francúzskom pohári, hoci hrával len druhú najvyššiu súťaž. Rodák z Ouagadougou od leta 2011 bojoval o miesto v zostave v Lyone, do prestupu do Malagy, ktorý sa uskutočnil v júni 2016, odohral 89 zápasov v lige, 33-krát štartoval v pohárovej Európe. Burkinu Faso reprezentoval 71-krát.

Dvadsaťosemročný záložník Abdou Razack Traoré prišiel do Trondheimu v roku 2006, v ročníkoch 2009 a 2010 pomohol k zisku majstrovských titulov. Keď sa na konci roku 2010 ocitol v nepriazni trénera, manažér Erik Hoftun ho predal do Lechie Gdaňsk. V Extraklase zaznamenal bilanciu 64 zápasov a 25 presných zásahov. Pätnásteho januára 2013 prestúpil do Gazientepsporu, teraz nosí dres Karabüksporu. Momentálne nemá u trénera Paula Duarteho istotu základnej jedenástky v reprezentácii.

ASEC Mimosas je jeho už 19. klubom, ktorého dres nosil, asi najviac mu vyšli pôsobenia v Lokerene a v 1.FSV Mainz. Okúsil aj najvyššie súťaže v Kazachstane, vo Fínsku, v JAR alebo v Spojených arabských emirátoch. Útočník Aristide Bancé odohral prvý zo súčasných 66 medzištátnych zápasoch ešte v roku 2003, dosiahol v nich 19 gólov. Tridsaťdvaročný hráč si dokáže vynikajúco zakryť loptu, silný je v osobných a hlavičkových súbojoch.

Komentáre

Reklama

Archív podľa kľúčového slova