Chorvátsko

Marcelo Brozovič dokáže obsadiť hociktorý post v stredovej formácii. Prvú registračku mal v tíme Hrvatski Dragovoljac, krátky čas pôsobil v Lokomotive Záhreb, s Dynamom Záhreb triumfoval v sezónach 2012/13 a 2013/14 v lige. Do Interu Miláno prišiel najprv na hosťovanie, keď sa uplatnil, prestúpil. V 93 zápasoch ligy dosiahol 12 presných zásahov. Prvé štarty za Chorvátsko zbieral na MS 2014, pevné miesto v zostave si vybojoval v kvalifikácii ME 2016. V 33 vystúpeniach šesťkrát skóroval.

Dvadsaťosemročný Duje Čop je alternatívou do útoku. Prvých osem rokov profesionálnej kariéry absolvoval v rodnej krajine, hrával za Hajduk Split a RNK Split, keď s 22-gólovou bilanciou vyhral súťaž ligových kanonierov 2013/14, prestúpil z Dynama Záhreb do Cagliari. Sezónu 2014/15 strávil na hosťovaní v Malage, v ročníku 2015/16 ho Cagliari požičalo Sportingu Gijón. Momentálne hráva za Standard Liége. Reprezentoval v trinástich prípadoch.

Štyristopäťdesiat gólov v juniorských tímoch mu vybojovalo presun do A-mužstva Dynama Záhreb. Andrej Kramarič debutoval 24. mája 2009. Na ligovom prvenstve 2009/10 sa podieľal siedmimi presnými zásahmi. Potom sa vytratil zo základnej zostavy, kariéru reštartoval na hosťovaní v Lokomotive Záhreb, kde počas jednej ligovej sezóny 15-krát skóroval. V Rijeke strelecky exceloval, na 37 gólov v chorvátskej najvyššej súťaži potreboval iba 42 vystúpení. V januári 2015 sa stal najväčším príchodom do Leicestru, stál deväť miliónov libier. Od 20. januára 2016 figuruje v kádri Hoffenheimu. Bývalý tréner Chorvátska Niko Kovač, pod ktorým absolvoval premiéru v reprezentácii, ho herným štýlom prirovnal k Davorovi Šukerovi. V 29 medzištátnych zápasoch zaznamenal osem gólov. V reprezentácii je v tieni Maria Mandžukiča.

Milan Badelj robil prvé futbalové kroky v Lokomotive Záhreb, kde bol na hosťovaní. Po návrate do Dynama Záhreb nahradil v zostave Luku Modriča. Do základnej zostavy sa prebil v ročníku 2009/10. Ako štvornásobný chorvátsky majster posilnil v auguste 2012 Hamburg. Vo Florencii pôsobí od 31. augusta 2014, po smrti Davida Astoriho prebral kapitánsku pásku. V pohárovej Európe celkovo absolvoval 78 duelov. Často býva objektom záujmu klubov Premier League, o jeho služby sa zaujímali Tottenham i Chelsea. Reprezentoval 36-krát.

Dôstojnou náhradou Stipeho Pletikosu je Danijel Subašič. Tridsaťtriročný brankár začínal v Zadare, na brankára svetovej triedy sa vypracoval v Hajduku Split. Do Monaka prišiel, keď mužstvo účinkovalo v druhej najvyššej súťaži. V ročníku 2016/17, keď sa jeho zamestnávateľ tešil po sedemnástich rokoch z majstrovského titulu, patril medzi najväčšie opory, rovnako to tak bolo pri semifinálovej účasti v Lige majstrov.

Ivan Strinič zaujal v Hajduku Split predstaviteľov Dnipra Dnepropetrovsk, ľavý obranca menil dres 27. januára 2011 za štyri milióny eur. V decembri 2014 sa rozhodol nepredĺžiť kontrakt, odišiel za lepšími podmienkami do SSC Neapol. V posledný deň letného prestupového termínu 2017 sa dohodol na spolupráci so Sampdoriou Janov. V kvalifikácii MS 2014 mal isté miesto v základnej zostave, na šampionát do Brazílie ho nepustilo zranenie.

Domagoj Vida debutoval v chorvátskom národnom výbere 23. mája 2010 pri víťazstve 2:0 s Walesom. Štyrikrát zasiahol do kvalifikácie ME 2012, na turnaji v Poľsku a na Ukrajine zaznamenal jeden štart, od začiatku nastúpil do duelu so Španielskom. Cestoval na MS 2014, avšak na ihrisko sa nedostal. Miesto v základnej zostave si vybojoval v bojoch o účasť na ME 2016, momentálne má na konte 57 vystúpení v reprezentácii. Raz sa stal chorvátskym majstrom s Dinamom Záhreb, dvakrát ukrajinským s Dynamom Kyjev. Od 3. januára 2018 hráva za Besiktas.

Komentáre

Reklama

Posledné príspevky

Archív podľa kľúčového slova