Club Nacional

Odchovanec Liverpoolu Montevideo obranca Jorge Fucile bol najprv v FC Porto od 31. augusta 2006 na hosťovaní, keď portugalský veľkoklub triumfoval v lige, upísal si začínajúceho uruguajského reprezentanta na trvalý prestup. Miesto v základnej zostave si neudržal po nástupe trénera Vitora Pereiru v sezóne 2011/12. Keď nenašiel miesto v plánoch Paula Fonsecu, vrátil sa v januári 2014 do rodnej krajiny, na súčasné pôsobisko. Za Uruguaj odohral 49 zápasov, vo fantastickej forme odohral svetový šampionát v Juhoafrickej republike, bol súčasťou kádra Oscara Tabarez na MS 2014.

Diego Polenta sa najlepšie cíti na stopérskom poste, dobre zahrať dokáže aj na ľavom kraji obrannej formácie. V súčasnosti mu v tíme 46-násobného uruguajského majstra patrí kapitánska páska. Svoj talent prejavoval od juniorského veku, čo si všimol FC Janov a angažoval ho do tímu Primavera. Tu strávil sezónu 2009/10, v kádri prvého tímu figuroval v sezóne 2010/11. Stále je kmeňovým hráčom FC Janov, ktorý ho na tri roky najprv požičal do AS Bari, teraz hosťuje v Montevideu. V minulom roku dostával prvé pozvánky reprezentovať, na ihrisku sa v medzištátnom zápase seniorov zatiaľ neobjavil.

Že nie je ľahké presadiť sa v AC Miláno, pocítil na vlastnej koži Tabare Viudez. Na San Siro prišiel z Defensoru Sporting. Pred sezónou 2008/09 mu Carlo Ancelotti poskytol niekoľko šancí, v ktorých nesklamal, v talianskej najvyššej súťaži sa dočkal však len jedného vystúpenia, v zápase s Atalantou Bergamo, aj to do hry zasiahol až v záverečných minútach. Po výpovedi zbieral prvé cenné skúsenosti práve v Nacionale, ako kmeňový hráč Clubu America. Presadil sa aj v Európe, tri roky odohral v základnej zostave v Kasimpase. Pred príchodom na súčasné pôsobisko nosil krátky čas dres River Plate. Dvadsaťsedemročný rodák z Montevidea hráva najčastejšie na poste ofenzívneho stredopoliara.

K brankárom svetovej extratriedy patrí Esteban Conde, aj napriek tomu, že nemá na konte žiaden reprezentačný štart. Skúsený Uruguajčan začínal v Rentistas, kde prispel v roku 2003 k postupu do najvyššej súťaže. Po prvej sezóne v nej akceptoval lukratívnu ponuku z Danubia. V tíme trénera Gustava Matosasa patril k najlepším, počas štyroch sezón odchytal 133 ligových zápasov, v ktorých šesťkrát premenil pokutový kop. Na ďalšom pôsobisku v Universidade bol najprv jednoznačnou brankárskou jednotkou Miguel Pinto, po odchode reprezentanta Čile bojoval o miesto medzi troma žrďami s Nerym Velosom a Carlosom Alfarom. Argentínsku ligu si vyskúšal v dvoch sezónach v Atleticu de Rafaela.

Seba Fernandez odštartoval profesionálnu kariéru v Miramar Misioners, v Defensore Sporting bol súčasťou majstrovskej partie v súťaži Apertura 2007. V roku 2008 dvíhal nad hlavu Uruguajský pohár. Potom v Banfielde prispel k vôbec prvému majstrovskému titulu tohto klubu v edícii 2009. Po MS 2010, na ktorých sa zúčastnil, investovala Malaga do jeho služieb 3,6 milióna eur. Najprv pravidelne nachádzal miesto v zostave, nadbytočným sa stal po príchode Ruuda van Nistelrooya v sezóne 2011/12. Následne vypadol z uruguajskej reprezentácie, pred návratom do rodnej vlasti, ktorý sa uskutočnil 1. augusta 2014, ešte skúšal šťastie vo Vallecane.

Diego Arismendi patrí k jedným z mála odchovancom Clubu Nacional v súčasnom kádri Martina Lasarteho. Prvé futbalové kroky tu robil 55 ligovými zápasmi v rokoch 2006 až 2009. Potom prestúpil do Stoke, kde však nehrával, do základnej zostavy sa skúšal prebojovať výkonmi na hosťovaniach v Brightone, v Barnsley a v Huddersfielde. Najhoršie tri roky kariéry mu ukončila výpoveď, ktorú dostal v novembri 2012. Za Stoke odohral iba šesť zápasov, pričom ani jeden v Premier League. Štvornásobný uruguajský reprezentant vyniká technikou i pracovitosťou. Nastupuje v záložnej formácii.

Najskúsenejším hráčom trojnásobného víťaza Pohára osloboditeľov je Martin Liguera. Tridsaťšesťročný stredopoliar sa môže pochváliť hetrikom na medzinárodnej scéne, trikrát skóroval pri víťazstve 5:2 nad Iránom. Celkovo reprezentoval so sedemgólovou bilanciou v sedemnástich prípadoch, v rokoch 2002 až 2005. Momentálne ide už o jeho štvrté pôsobenie v Clube Nacional. V Európe sa pokúšal presadiť v RCD Mallorca, kvality na to mal, limitujúcim faktorom však boli vtedajšie prísne pravidlá pre hráčov, ktorí neboli z Európskej únie.

Komentáre

Reklama

Archív podľa kľúčového slova